6 رازی که خوش خواب ها از دیگران پنهان می نمایند

به گزارش تور کیش، در این مطلب 6 راز دوستان خوش خواب را فاش میکنیم که شاید تا به امروز از دید بسیاری از ما پنهان بوده است.

6 رازی که خوش خواب ها از دیگران پنهان می نمایند

خبرنگاران | آیا برای زندگی به یک سبک سالم و پربار خوابیدن اینقدر اهمیت دارد؟ بله! خواب نیاز ضروری بدن است. بدن به مقدار غذا خوردن، آب خوردن و نفس کشیدن برای حفظ سلامت فیزیکی و روانی به خواب کافی نیاز دارد. خوابیدن اجازه شارژ دوباره را به بدن و فکر می دهد در نتیجه پس از بیداری احساس هشیاری و سرحالی می کنیم. مهمتر از همه، بدون خواب کافی عملکرد مغز دچار اختلال خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران ؛ برای اطمینان از اهمیت خواب در ادامه این مطلب 6 راز خواب کافی را فاش کنیم که دوستان خوش خواب از ما پنهان نموده اند.

1. رویا ها را در آغوش می گیرند

حین خواب تماشا، ارتباطات سیناپسی عصبی تقویت می شوند به این معنا که چیز هایی که در طول روز یاد گرفته اید در حافظه شما ثبت می شوند. تحقیقات نشان داده است خواب تماشا تمرین خلاقیت است و به شما یاری می نماید انرژی های خلاقانه خودتان را در ساعات بیداری تحت کنترل درآورید. براساس کشفِ فروید رویا ها نحوه بیانِ احساسات ناخودآگاه ما هستند.

و در رویایی که می دیدم گمان می کردم ابر ها گشوده می شوند و ثروت بر سر من می بارد، آنگاه که از خواب برخواستم در حسرت تماشا دوباره آن رویا می گریستم. - ویلیام شکسپیر

2. دو وقت خواب دارند

آن ها می دانند برای خوب خوابیدن باید فکر شان را آرام نمایند و به تدریج به حالت آرامش بخشی برسند که لازمه به خواب رفتن است. راسِل فاستِر عصب شناس و علاقمند به خواب از برنامه داشتن برای خواب طرفداری می نماید. از آنجا که ما بعد از زنجیره کاملی از عملیاتی که در مغز رخ می دهد به خواب می رویم، مهم است برای تسهیل عملکر های مغز، قبل از خواب به یک حالت فکری آرام برسیم. راسِل پیشنهاد می نماید تا جای ممکن اتاق را تاریک کنید، مطمئن شوید دمای اتاق خنک است و هرگونه صفحه نمایشی را تا 2 ساعت قبل خواب خاموش کنید!

3. دو وقت بیداری دارند

بیدار شدنِ آهسته به مغز یاری می نماید برای فعال کردن بخش هایی از مغز که در حالت بیداری به کار می فرایند پیغام های عصبی ارسال کند. سپس ساعت بیولوژیک ما آغاز به کار می نماید. ساعت بیداری تان را حداقل 15 دقیقه قبل از زمانی که واقعاً قصد بیدار شدن دارید تنظیم کنید تا از یک دوره بیداری تدریجی لذت ببرید.

4. حس خواب آلودگی را بخش سالمی از آرایش بیولوژیکی می دانند

خستگی راهی است که طبیعت به واسطه آن می خواهد این پیغام را به شما بدهد که زمان احیاء و ترمیم است. یکی از مزایایِ متعدد خوابیدن اینست که مغز وقت دارد ارتباطات عصبی را که شما در طول روز ساخته اید مرتب کند، موارد بی اهمیت را دور ریخته و ارتباطات مهم را تقویت کند.

5. برای یک شب بی خوابی استرس نمی گیرند

کسانی که به مقدار کافی می خوابند از یک شب بی خوابی کلافه نمی شوند. در واقع، یک یا دو شب بی خوابی قابل قبول است به شرط اینکه بدانید بدن شما برای جبران این کم خوابی هرچه زودتر به خواب نیاز دارد. نگرانی درباره به خواب رفتن یا نرفتن فقط شرایط را بدتر می نماید.

6. خواب برای آن ها یک زمان خصوصی است

خواب آنقدر برای سلامت فیزیکی و فکری ما اهمیت دارد که باید مراقب آن باشید. اگر فرزند دارید یا با دیگران زندگی می کنید به آن ها یاد دهید به خواب شما احترام بگذارند. تحقیقات نشان داده است خواب کافی نه تنها نیروبخش است بلکه به شاخص توده بدنی سالم یاری می نماید، جلوی خطرات سلامتی مربوط به استرس را میگیرد و حتی از بسیاری اَشکال بیماری های روانی هم جلوگیری می نماید. کمبود خواب عمیق می تواند یک عامل کشنده باشد. تخمین زده شده که 31 درصد راننده ها به خاطر عادات ضعیف خواب پشت فرمان ماشین به خواب می فرایند. صدهزار تصادف سالانه در آمریکا به تنهایی هشدار فقدان خواب است.

چه مقدار خواب کافی است؟

پزشکان هر روز 10 ساعت خواب را برای بچه ها توصیه می نمایند. تصور بر اینست که خوش خوابی نوجوانان از تنبلی آنهاست، اما آن ها به واسطه تغییرات بیولوژیکی هر روز حداقل به 9 ساعت خواب نیاز دارند و اگر بزرگسالان بخواهند از مزایای خواب کافی برای سلامتی شان بهره مند شوند هر شب حداقل به 8 ساعت خواب نیاز دارند. هم خودتان را دوست داشته باشید و هم برای خواب تان ارزش قائل شوید!

منبع: Lifehack

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 2084

به "6 رازی که خوش خواب ها از دیگران پنهان می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 رازی که خوش خواب ها از دیگران پنهان می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید