آلیاژ جدید سیستم های خنک کننده را سبک تر می نماید

به گزارش تور کیش، به گزارش خبرنگاران ، کاهش وزن رادیاتورها و سیستم های سینک حرارتی در وسایل نقلیه الکتریکی و لوازم خانگی الکتریکی، به میزان یک سوم توسط آلیاژهای جدید امکان پذیر خواهد بود. محققان دانشگاه ملی تحقیقات فناوریMISIS (NUST MISIS) روسیه با همکاری شرکت ال جی الکترونیکز این آلیاژ را توسعه داده اند.

آلیاژ جدید سیستم های خنک کننده را سبک تر می نماید

به گفته کارشناسان با پیشرفت الکترونیک مشکل اتلاف حرارت کارآمد بیشتر و بیشتر می گردد و در واقع با رشد بهره وری تجهیزات، آزادسازی یا انتشار گرما نیز افزایش می یابد. کاهش دما مستقیماً بر طولانی شدن چرخه عمر دستگاه ها تأثیر می گذارد. به ویژه این موضوع برای لوازم خانگی، وسایل نقلیه الکتریکی، نمایشگرهای ال ای دی بسیار مهم است.

محققین NUST MISISبا همکاری شرکت LG Electronics آلیاژهای منیزیم جدید با راهنمایی گرمایی بالا ساخته اند که به خاطر قابلیت اطمینان بالا و هزینه پایین آن با نمونه های مشابه متمایز است. در ضمنً این آلیاژها می توانند وزن دستگاه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

ویاچسلاو باژنوف دانشیار گروه فناوری های ریخته گری و پردازش هنری مواد NUST MISIS در این باره می گوید: به طور سنتی، آلومینیوم برای اتلاف حرارت و گرما استفاده می گردد، اما برای فناوری مدرن بسیار حجیم به نظر می رسد. کاهش وزن دستگاه ها می تواند به میزان قابل توجهی باعث کاهش مصرف انرژی در هنگام کار و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در هنگام حمل و نقل گردد که امروزه از اهمیت بیشتری برخوردار است. استفاده از آلیاژهای ما وزن عناصر اتلاف دهنده گرما را یک سوم کاهش می دهد بدون اینکه کارایی خود را از دست بدهند.

همانطور که محققان اشاره کردند یکی از مسائل عملکرد آلیاژهای منیزیم توانایی آتش دریافت آنها در هواست. به دلیل افزودن کلسیم و ایتریوم، دانشمندان پیروز شدند دمای اشتعال را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، به طوری که از مواد جدید می توان بدون محدودیت در فناوری های مختلف استفاده کرد.

ویاچسلاو باژنوف شرح می دهد: ما می خواستیم آلیاژهایی با هزینه کم بسازیم، بنابراین عملاً از عناصر گران قیمت که معمولاً با منیزیم آلیاژ دارند یعنی نئودیمیم، لانتان، توریوم و غیره استفاده نکردیم. آلیاژهای حاصل از دو ترکیب: ارزان ترین مورد آلیاژ با سیلیسیوم، روی و کلسیم (Mg-Si-Zn-Ca) با راهنمایی حرارتی بالا و مقاومت متوسط است. آلیاژی گرانبها تر از روی، ایتریوم و زیرکونیوم (Mg-Zn-Y-Zr) با مقاومت بالا و راهنمایی حرارتی کمی پایین تر ساخته شده است

بر اساس نتایج تحقیقات، شرکت LG Electronics اختراع آلیاژ منیزیم با راهنمایی گرمایی بالا فراوری شده در NUST MISIS را ثبت کرد و رادیاتوری از این جنس را در ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، کره و چین ساخت.

در حال حاضر، محققان مشغول پژوهش روی ترکیبات جدیدی از آلیاژهای منیزیم هستند که علاوه بر هزینه کم و راهنمایی حرارتی بالا، مقاومت بالا و مقاومت در برابر خوردگی داشته باشد.

پژوهش مذکور در نشریه Journal of Journal of Magnesium and Alloys منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1541

به "آلیاژ جدید سیستم های خنک کننده را سبک تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلیاژ جدید سیستم های خنک کننده را سبک تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید