اعتماد مجدد به همسری که خیانت نموده

به گزارش تور کیش، اعتماد مجدد به همسری که خیانت نموده، به پشیمانی و اعتمادسازی دوباره از سمت همسر خیانتکار و بازسازی دوباره ازدواج با قوانین جدید نیازمند است.

اعتماد مجدد به همسری که خیانت نموده

خیانت همسر تمام زندگی و اعتماد بین زوج را ویران می نماید. در این میان ساختن دوباره زندگی مشترک و اعتماد مجدد به زن یا شوهر خیانتکار بسیار سخت به نظر می آید. زمانیکه فردی سطوح اعتمادش بشکند مسائل بسیاری برای طرفین به وجود می آید. اگر شما هم با مشکل خیانت همسر خود در گذشته روبرو شده اید بی اعتمادی شما بسیار طبیعی و واقع بینانه است.

چگونه می توان به همسر پشیمان از خیانت دوباره اعتماد کرد؟

در حقیقت کسی که خیانت نموده است وظیفه دارد کوشش کند تا بتواند اعتماد مجدد همسر خود را جلب کند، با این حال اگر شما نیز تمایل دارید زندگی خود را از نو ساخته و به همسرتان اعتماد کنید نکات زیر می تواند به شما یاری کند.

تظاهر به اینکه همسرشما هیچ کار خطایی انجام نداده و به شما خیانت ننموده است به نفع هیچ کدام از شما نیست. بسیار مهمم است که هر دوی شما با یکدیگر صادق باشید و رابطه تان را به گونه ای متفاوت ترمیم کنید. اما این به معنی آن نیست که باید همیشه تصور خیانت همسرتان را در گوشه ذهن تان داشته باشید. توانایی شما برای عکس العمل نشان دادن، ساختن اعتماد مجدد و ایجاد صمیمیت با همسرتان نباید متوقف گردد و بوسیله گذشته تحت تاثیر قرار بگیرد.احتمالا شما هنوز حس خشم، عصبانیت، عدم اطمینان و شکست را در خود نهفته دارید که باید با روبرو شدن با آن و عدم انکار ترمیم شوند.

اغلب خیانت ها به یک دلیل اتفاق نمی افتند. مجموعه ای از عادت ها و عوامل رابطه ای وجود دارند که زوج را از هم جدا می نمایند و به سمت فرد دیگری سوق می دهند که منجر به خیانت می گردد. همسرتان را مجبور نکنید که تغییر کند اما می توانید عادت هایی را که باعث بوجود آمدن این خیانت شده را کشف نموده و تصمیم بگیرید که با آنها در آینده چه برخود و عکس العملی داشته باشید. همچنین می توانید به خودتان رجوع کنید و به نیازهایی که به آنها توجه نشان نمی دادید توجه کنید و در رابطه تان از آنها یاری بگیرید.

زمان بدهید و به خودتان فضا و زمان لازم برای حل مشکل تان بدهید. به خودتان این قول و تعهد را بدهید که احساسات تان را بیان کنید. این بیان احساسات است که به شما اجازه می دهد تمرکز راحت تری روی لحظه حال داشته باشید. این کلید حرکت به سمت جلو است که شما می توانید برای بازسازی رابطه و اعتماد مجدد روی آن حساب کنید. برای رابطه شما مفید نست که وانمود کنید خیانتی اتفاق نیفتاده است. در همین حال، برای رابطه تان زیاد مفید نیست که همیشه به گذشته نگاه کنید. تعادل را برقرار کنید. زمانی منظم را برای فکر کردن به احساسات تان کنار بگذارید، احساساتی که در رابطه با خیانت در شما بوجود آمده است.

به دنبال نشانه هایی باشید که همسرتان قابل اعتماد بودن خودش را به اثبات می رساند. این ممکن است بسیار سخت و کوچک باشد اما باید در هر حال به آن توجه کنید.هر زمان که همسر شما در حال سخن گفتن بود، در خصوص مسئله ای سخت با شما صادق بود یا با روش جدیدی با شما برخورد کرد آن را در خاطر نگاه دارید. همیشه مراقب این باشید که در حال حاضر چه اتفاقی در رابطه با شما، همسرتان و رابطه تان در حال رخ دادن است. این تلفیقی است از احساسات خودتان و تمرکز بر زمان حال که به شما و رابطه تان یاری می نماید که این مرحله سخت خیانت را پشت سر بگذارید.

مراحل زیر در اعتماد مجدد به شما یاری می نماید

1- نخستین گام ایجاد اعتماد، اظهار پشیمانی و بیان عذرخواهی از سوی همسر پیمان شکن است. عذرخواهی به تنهایی کافی نیست بلکه باید با رفتارهای معین آن را نشان داد.

2- بخش رفتاری برای برقراری مجدد اعتماد این است که شما، همسر زخم خورده، دست از سرزنش بردارید و خیلی روشن به همسرتان بگویید که چه می خواهید و شرح دهید که باید برای اعتماد مجدد به او چه کار کند.

3- بازنگری در ازدواج، فرآیندی است که به هر دو همسر یاری می نماید تا بتوانند مهارت های تازه ای به دست بیاورند و این بحران را پشت سر بگذارند.

4- نارضایتی زناشویی، ناتوانی در گگرددن گره مسائل، ناتوانی در برقراری ارتباط و بیان عواطف را می توان از دلایل ایجاد رابطه های فرازناشویی دانست. پس نقاط ضعف رابطه تان را در طول زندگی مشترک شناسایی کنید و در راه به دست آوردن مهارت های لازم برای برداشتن موانع کوشش کنید. می توانید از کتاب، کارگاه های آموزش خانواده و روانشناس نیزیاری بگیرید.

5- دریابید چه اندازه از نارضایتی شما تقصیر همسرتان است (او طوری رفتار می نماید که تجربه های ناگوار دوران کودکی برایتان تکرار می گردد) و شما چه اندازه مقصرید (طوری سر به سر همسرتان می گذارید که با شما طوری رفتار کند که خاطره های تلخ کودکی را یادآوری کند) کار چندان ساده ای نیست.

6- برای آغاز خوب است شکل روابط پدر و مادر، طرز تفکر آنها نسبت به عشق، اشکالات رفتار والدین تان نسبت به خودتان، احساسات دوران کودکی، نوع روابط با خواهر و برادرتان و کمبودها و نیازهای ارضا نشده را مرور کنید.

7- وقایع سرنوشت ساز زندگی، شامل بحران های شخصی یا شرایط تنش زایی است که مستقیم یا غیرمستقیم در وقوع خیانت دخالت داشته اند؛ بحران هایی مانند مرگ یک عزیز تا تغییرات شرایط اقتصادی یا صندلی اجتماعی، ناکامی های شخصی، از دست دادن شغل، ورشکستگی، نازایی، تولد فرزند، مصرف الکل و مواد مخدر. شناسایی و سپس مصاحبه درباره این وقایع، آن هم بدون متهم کردن یکدیگر، می تواند در بازسازی رابطه و اعتماد مجدد نقش مهمی داشته باشد.

8- مصاحبه درباره اتفاق پیش آمده می تواند به برون ریزی اندوه و خشم یاری کند. برای اینکه مصاحبه به پرخاش و تنش و جنجال نیانجامد، ضروری است هر دو احساسات و باورهایتان را برای خودتان نگه دارید و به دنیای همسرتان قدم بگذارید. او را نه به عنوان دشمن، بلکه به عنوان کسی ببینید که مثل شما احساساتش جریحه دار شده و زجر کشیده است.

9- این بدیهی است که همسر زخم خورده برای محافظت از خود از تماس فیزیکی و جنسی پرهیز کند و شاید گاهی در ذهن، خود را با معشوق مقایسه کند و احساس حقارت کند و همسرخیانتکار از نظر برانگیختگی جنسی در کنار همسر طردنماینده، احساس فشار و عذاب می نماید و دچار مشکل می گردد. اگر می خواهید رابطه تان را بازسازی کنید و بذر محبت در قلب یکدیگر بکارید، باید بتوانید نیازهای جنسی یکدیگر را به شیوه ای شایسته ارضا کنید.

10- ببخش و فراموش کن؛ مهمترین عامل برای بازسازی رابطه و شفای رنج های روحی، بخشیدن است. اگر بخت یارتان باشد و همسرتان بخواهد تحولات شخصیتی - روحی - روانی و معنوی عمیقی در خود ایجاد کند و به شما نشان دهد که دیگر همان فردی نیست که به شما خیانت نموده است، شاید بتوانید ازدواج خود را با اعتماد مجدد و براساس ارزش ها و قوانین جدید از نو پایه ریزی کنید. در این صورت قادر خواهید بود همسرتان را بابت آنچه در حق شما مرتکب شده است (البته پس از گذشت مدت زمان لازم) ببخشید. اما احتمالا هرگز نمی توانید آن را فراموش کنید.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1259

به "اعتماد مجدد به همسری که خیانت نموده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتماد مجدد به همسری که خیانت نموده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید