بلاک چین تلگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش تور کیش، بلاک چین تلگرام موضوعی بود که در طول چند ماه گذشته حرف و حدیث های فراوان و جار و جنجال های بسیاری را در عرصه های مختلف به وجود آورد. در واقع اگر به روزهای نخست سال جاری و اوایل فصل بهار باز گردیم با این نکته روبرو می شویم که صحبت در خصوص بلاک چین تلگرام از سوی افراد مختلف، یکی از بحث های داغ و پردامنه روز به شمار می رفت.

بلاک چین تلگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - بلاک چین تلگرام و حرف و حدیث های ریز و درشت پیرامون آن در یک بازه زمانی چند ماهه بسیار مورد توجه نهاده شد و به نقل هر محفلی تبدیل شد. می توان ادعا کرد که این بحث ها و شایعات اندک اندک به یک حباب عظیم تبدیل شدند و پس از سپری شدت مدت زمان کوتاهی بی سر و صدا ترکیدند و به تدریج از یاد و خاطره ها پاک گشتند.

در واقع هر چه از فصل بهار فاصله گرفته و به فصل تابستان نزدیک تر شدیم، توده های برفی که از بهمن پر دامنه اخبار و شایعات منتشر شده پیرامون بلاک چین تلگرام در کشور ما شکل گرفته بود، رفته رفته آب شد و در نهایت چیز زیادی از آن باقی نماند. در واقع این روزها برخلاف چند ماه قبل سخن گفتن از تلگرام و ابعاد و زوایا این پیغام رسان پر هوادار در ایران چندان رایج نیست و اکنون بحث های مهمتری میان کاربران فعال در اینترنت مطرح شده است.

شاید بتوان گفت که شایعات و حرف و حدیث های مطرح شده پیرامون بلاک چین از روزی که پیغام رسان تلگرام در کشور روسیه مسدود شد به اوج خود رسید. با توجه به این موضوع که پیغام رسان تلگرام به منظور فعالیت گسترده خود در کشور مادری، از محدوده آی پی وب سایت های معتبر و پرکاربردی نظیر گوگل و آمازون استفاده می کرد، مسدود شدن آن در روسیه اختلالات و مسائل فراوانی را به بار آورد. موضوعی که موجب شد تا فرایند مسدود سازی این اپلیکیشن در خانه، در گام نخست کم و بیش ناکام بماند.

در آن روزها عده ای این ناکامی را به سیستم بلاک چین فعال شده در تلگرام مربوط می دانستند. ادعا و فرضیه ای که البته صحت نداشت و تنها به عنوان یک شایعه مطرح شده بود. شایعات مربوط به بلاک چین تلگرام پس از مسدود شدن این پیغام رسان در کشور ما نیز ادامه یافت و به اوج خود رسید. شایعاتی که به طور عمده از راه اندازی پیغام رسان تلگرام تحت تکنولوژی بلاک چین خبر می داد و بحث های مختلفی را پیرامون غیر قابل فیلتر شدن این پیغام رسان بر اساس فعالیت غریب الوقوع آن تحت تکنولوژی بلاک چین به وجود آورده بود.

در آن روزها مدیر پیغام رسان تلگرام یعنی پاول دوروف نیز هرازگاه اظهار نظرهای مبهمی را پیرامون این موضوع مطرح می کرد که بر شایعات موجود در این زمینه دامن می زد. با این حال دوروف نیز پس از مدت زمان نسبتا کوتاهی تقریبا ساکت شد و برخلاف ماه های پیش از آن دیگر سخن چندانی از فناوری بلاک چین تلگرام به میان نیاورد. موضوعی که موجب شد تا حدس هایی در خصوص گفتگوهای احتمالی و پشت پرده او با مقامات ارشد روسیه در رابطه با چگونگی فعالیت های اپلیکیشن تلگرام در آینده مطرح شود.

به هر حال فارغ از رویدادهایی که به آن اشاره شد، باید در نهایت پاسخی برای این پرسش یافت که آیا حرف و حدیث های مطرح شده پیرامون کلید خوردن بلاک چین تلگرام در طول ماه های گذشته تنها شایعه بوده است یا این که حقایقی را نیز می توان در دل آنها یافت؟

بلاک چین تلگرام شایعه یا واقعیت؟

بر اساس اظهار نظرهای رسمی پاول دوروف در طول یک سال اخیر می توان بر وجود برنامه های از پیش معین شده ای مبنی بر راه اندازی سیستم بلاک چین تلگرام صحه گذاشت. در واقع این گونه به نظر می رسد که دوروف و همکارانش برنامه های جدی و مدونی برای انجام این کار دارند. با این حال برنامه های مذکور تا این لحظه عملی نشده اند و زمان عملی شدن آنها نیز در حال حاضر به طور دقیق معین نیست.

بر اساس اطلاعاتی که از گوشه و کنار به گوش می رسد، قرار است پیغام رسان تلگرام در آینده تحت شبکه ای به نام شبکه آزاد تلگرام یا TON (که مخفف عبارت Telegram Open Network است) به فعالیت بپردازد. شبکه ای که بر اساس تکنولوژی بلاک چین طراحی شده و قابلیت های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

از جمله قابلیت های جدیدی که شبکه آزاد تلگرام در اختیار کاربران خود قرار می دهد، امکان استفاده از Ton Proxy است. قابلیتی که به موجب استفاده از شبکه های خصوصی مجازی یا همان وی پی ان غیر متمرکز و مبتنی بر شبکه آزاد تلگرام توسط کاربران، امکان دور زدن مسائل مربوط به مسدود کردن شبکه آزاد تلگرام را برای آنها فراهم می نماید.

به این ترتیب شایعاتی که پیش از این پیرامون خصلت های غیر قابل مسدود سازی تکنولوژی بلاک چین تلگرام به گوش می رسید، با این ادعا اندکی پر رنگ تر شده و تا حدی رنگ و بوی واقعیت به خود می گیرد. شایعاتی که البته باید در انتظار تایید رسمی آنها از سوی پاول دوروف و سایر همکاران او باقی ماند.

بلاک چین تلگرام چیست؟

حال شاید برای عده ای این پرسش مطرح شود که بلاک چین تلگرام در عمل چیست و بود و نبود آن چه تاثیری در حال و روز کاربران اپلیکیشن تلگرام یا در حالت کلی تر بر حال و روز کاربران اینترنت خواهد داشت؟ برای پاسخ به این پرسش باید نگاه کوتاه اما دقیقی به مفهوم بلاک چین داشته باشیم.

در این میان شاید بحث های مطرح شده پیرامون تکنولوژی بلاک چین تلگرام این سو تفاهم را برای عده ای از کاربران این اپلیکیشن به وجود آورده باشد که تکنولوژی بلاک چین تنها مختص به پیغام رسان تلگرام است. حال آن که در عمل این گونه نیست و تکنولوژی بلاک چین تنها به این اپلیکیشن منحصر نمی شود. در واقع تکنولوژی بلاک چین مفاهیم گسترده تری را نسبت به تلگرام یا سایر اپلیکیشن های مشابه در بر می گیرد.

در عمل شاید بتوان تکنولوژی بلاک چین را نوعی سیستم مبتنی بر ثبت اطلاعات و گزارش در نظر گرفت. سیستمی که یکی از مهمترین وجوه تمایز آن با سیستم های دیگر در نوع دسترسی به اطلاعات نمود می یابد. به بیان دقیق تر می توان موضوع را این گونه بیان نمود که اطلاعات ذخیره شده در سیستم بلاک چین میان تمام اعضای شبکه مبتنی بر این سیستم به اشتراک گذاشته می شود. از سوی دیگر به موجب بهره مندی از رمزگذاری های اختصاصی در این سیستم نوین، امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده در آن بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن خواهد بود. خصلتی که در سایر سیستم های مبتنی بر ثبت و گزارش اطلاعات مشاهده نمی شود.

اگر سیستم بلاک چین را به عنوان نوعی سیستم بایگانی به منظور ثبت اطلاعات در نظر بگیریم، با استفاده از این سیستم افراد فراوانی از این امکان برخوردار خواهند بود تا گزارش های مختلفی را درون بخش های در نظر گرفته شده در سیستم بایگانی اطلاعات وارد نمایند. علاوه بر آن کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات یاد شده را نیز تحت کنترل خود در آورند. به عبارت بهتر در این سیستم بایگانی اطلاعات، تنها یک فرد واحد امکان کنترل اطلاعات موجود درون سیستم را در اختیار ندارد و این امکان در اختیار تمام اشخاص بایگانی نماینده اطلاعات نهاده شده است.

شاید آن چه که سیستم بلاک چین را از آفت سانسور و جرح و تعدیل مصون نگه می دارد را بتوان به یکی از اجزای مهم این سیستم یعنی هش مرتبط دانست. در نگاه کلی هش رشته ای از کاراکترها است که توسط مجموعه ای از توابع خاص فراوری می شود. در سیستم بلاک چین هر کدام از بلاک های به هم زنجیر شده حاوی یک هش هستند. پارامتری که در عمل به نوعی ماهیت آن بلاک را معین می نماید. همچنین هر گونه تغییر در اطلاعات موجود در یک بلاک موجب ایجاد تغییر کامل در هش آن بلاک می شود.

در مجموع هر کدام از بلاک های زنجیر شده به یکدیگر در سیستم بلاک چین، که سیستم بلاک چین تلگرام نیز گونه ای از آن به شمار می رود، علاوه بر بهره مندی از ماهیت اختصاصی خود یعنی همان هش، حاوی هش بلاک پیش از خود نیز خواهند بود. به این ترتیب اگر اطلاعات ثبت شده در یک بلاک تغییر کند، قطعا هش آنیز به طور کامل تغییر خواهد نمود. در این صورت خصلت زنجیره ای سیستم بلاک چین موجب می شود که هش بلاک تغییر یافته با هش بلاک پس از خود هم خوانی نداشته باشد و اعتبار اطلاعات موجود در آن سیستم به طور کامل مخدوش شود.

درست به همین دلیل است که از سیستم بلاک چین به عنوان سیستمی ضد تقلب و سانسور یاد می شود. چرا که نمی توان به همین راحتی اطلاعات موجود روی یک بلاک را به امید دگرگونی کل اطلاعات به ثبت رسیده در سیستم مبتنی بر بلاک های به هم زنجیر شده، تغییر داد. در واقع همان گونه که به آن اشاره شد با تغییر اطلاعات موجود روی یک بلاک هش آن بلاک نیز به طور کامل تغییر می یابد.

از همین رو برای ایجاد تغییر در کل اطلاعات موجود روی یک سیستم بلاک چین باید هش تمام بلاک های آن را دستکاری نموده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را تغییر داد. امری که در عمل کار چندان ساده و قابل انجامی نخواهد بود. چرا که اطلاعات ثبت شده در یک سیستم بلاک چین روی کامپیوتر یا سرور خاص یا منحصر به فردی ذخیره نمی شود. به عبارت بهتر تمام کاربرانی که به سیستم بلاک چین متصل هستند، نسخه ای از اطلاعات موجود روی آن را در اختیار خواهند داشت. به همین دلیل به منظور تغییر در اطلاعات ثبت شده روی یک سیستم بلاک چین باید به بخش عمده ای از سیستم های متصل به آن شبکه دسترسی داشت و اطلاعات ذخیره شده روی آنها را تغییر داد.

فناوری های مشابه با بلاک چین تلگرام

اگرچه بلاک چین تلگرام هنوز به طور کامل از مرحله ایده به مرحله عمل نرسیده است، اما در حال حاضر پدیده های دیگری هم وجود دارند که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می نمایند و توانسته اند بخشی از پتانسیل های موجود در این تکنولوژی را به مرحله عمل برسانند.

شاید بتوان بیت کوین را یکی از نام آشناترین پدیده های حال حاضر دنیای تکنولوژی لقب داد که در فرایند توسعه خود از قابلیت های موجود در تکنولوژی بلاک چین بهره گرفته است. به طور کل این ارز مجازی تکنولوژی بلاک چین را بیش از هر فعالیت دیگری به منظور ذخیره کردن اطلاعات مربوط به کیفیت دارایی کاربران مورد استفاده قرار داده است.

جالب این جا است که یکی از اهداف اصلی تعریف شده برای طراحی بلاک چین تلگرام استفاده از قابلیت های منحصر به فرد موجود در تکنولوژی بلاک چین به منظور گسترش دادن کاربردهای ارز دیجیتال برای انجام فعالیت های تجاری یا غیر تجاری مختلف بر بستر اپلیکیشن تلگرام است. به عبارت بهتر این باور عامیانه که بلاک چین تلگرام تنها به منظور ضد فیلتر کردن این اپلیکیشن به منظور گسترش جریان آزاد اطلاعات در راس برنامه های توسعه دهندگان آن نهاده شده است، باور چندان دقیقی نیست. چرا که یکی از اهداف مهم ایجاد بلاک چین تلگرام استفاده از ارزهای مجازی در این اپلیکیشن پیغام رسان و گسترش دادن کمیت و کیفیت نوع کاربرد آنها بر بستر تلگرام خواهد بود.

به هر حال در کنار بیت کوین می توان از اتریوم نیز به عنوان پدیده نوین دیگری که از پتانسیل های تکنولوژی بلاک چین برای رشد و توسعه خود بهره گرفته است اشاره نمود. پدیده ای که در عمل از کاربردهای گسترده تری نسبت به بیت کوین برخوردار بوده و کاربردهای آن تنها به عنوان یک ارز مجازی قابل تعریف نیست.

اتریم را می توان در حالت کلی یک پلتفرم نرم افزاری بدون محدودیت قلمداد کرد که بر مبنای تکنولوژی بلاک چین طراحی شده و ماهیت آن بر اساس پتانسیل های موجود در این تکنولوژی شکل گرفته است. پلتفرمی که امکان ایجاد انواع و اقسام فعالیت ها و کاربردهای غیر متمرکز را در اختیار بسیاری از فراوری نمایندگان و توسعه دهندگان این فعالیت های گوناگون قرار می دهد.

در واقع به یاری پلتفرمی که اتریوم برای کاربران خود فراهم می آورد حتی می توان بسیاری از فعالیت های متمرکز را به صورت غیر متمرکز به انجام رساند. به طور کل می توان گفت که یکی از مهمترین نقش های فناوری بلاک چین در رابطه با اتریوم به طراحی و توسعه برنامه های مبتنی بر کاربردهای غیر متمرکز توسط این پلتفرم اختصاص یافته است.

به هر حال در خلال مطلبی که از نظر گذراندید به نکاتی در رابطه با بلاک چین تلگرام و ماهیت این تکنولوژی اشاره شد. نکاتی که امید می رود منجر به روشن شدن بعضی از ابهامات موجود در رابطه با این تکنولوژی نوین شده باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1442

به "بلاک چین تلگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاک چین تلگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید