تغذیه سالم به وقت تابستان و فصل گرما

به گزارش تور کیش، تغذیه مناسب هنگامی که هوا گرم می گردد می تواند عامل مهمی برای مقابله با گرما باشد و در صورت بی توجهی به تغذیه ممکن است افراد در معرض بیماری های ناشی از تنش گرمایی قرار گیرند.

تغذیه سالم به وقت تابستان و فصل گرما

به گزارش خبرنگاران، زیبا کاوه یی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روز آدینه در تبادل نظر با ایرنا اضافه کرد: تغییراتی که گرما در فرایند زندگی ما ایجاد می نماید روی نحوه تغذیه هم اثر می گذارد. بسیاری از افراد هنگام گرم شدن هوا بی اشتها می شوند و ممکن است با از دست دادن اشتها مواد مغذی مورد احتیاج خود را به وسیله غذا دریافت ننمایند.

وی گفت: با افزایش تعریق که واکنشی طبیعی برای کاهش دمای بدن بوده، ممکن است بخشی از ریزمغذی ها به خصوص آنها که نقش الکترولیتی در برقراری تعادل دمای بدن را دارند دفع شده و افزایش بیش از حد این فرآیند مسائل ناشی از کمبود را ایجاد می نماید.

این متخصص تغذیه ادامه داد: مواد مغذی که در گرما باید به آنها توجه کرد شامل آب به اسم مهمترین عامل، ریزمغذی هایی مانند ویتامین های ب و ث و مواد معدنی مهمی مانند کلسیم، پتاسیم و سدیم هستند و اختلال در اندازه هریک از این ریز مغذی ها به خصوص مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم، بدن را در معرض خطرات ناشی از گرمازدگی قرار می دهد.

کاوه یی، افزاش ضربان قلب، خستگی مفرط و احتمال از حال رفتن را بخشی از علایم کمبود ریز مغذی ها در بدن دانست و توضیح داد: برای پیشگیری از اثرات مخرب گرما بر بدن باید مایعات کافی به خصوص آب کافی بنوشیم، رنگ ادرار شاخص خوبی بوده برای اینکه بدانیم بدن به اندازه مناسب هیدراته است یا خیر. هر چه ادرار پررنگ تر باشد نشانه کم آبی بدن است و باید به سرعت مایعات مورد احتیاج برای بدن تامین گردد.

به گفته وی، اگر از آن دسته افرادی هستید که نمی توانند آب خالص بنوشند توصیه می کنیم از ترکیب آب و حلقه های لیموی ترش و پره های نعناع بدن شکر برای خود نوشیدنی درست کنید و البته استفاده از روش های سنتی مانند نوشیدنی های خیار و سنکنجبین، خاکشیر و تخم شربتی را هم به برنامه روزانه تان اضافه کنید.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: استفاده از سبزی ها و میوه ها به خصوص آن دسته از میوه هایی که آب بیشتری دارند راه حل خوبی برای گرمازدگی است، آنها مواد غذایی مناسبی برای آبرسانی به بدن هستند و مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی را به بدن می رسانند و هم به علت وجود فیبر در ترکیب آنها می توانند آب بیشتری را در بدن نگهدارند و مانع از دفع آب مورد احتیاج از بدن شوند.

کاوه یی ادامه داد: جایگزینی سدیم و پتاسیم از دست رفته در تعریق با مصرف میوه های حاوی پتاسیم مانند موز و یا سبزی هایی مانند کرفس روش تغذیه ای مناسبی است و استفاده متعادل از چربی های خوب منبع امگا 3 به سوخت و ساز مناسب بدن یاری می نمایند و از اتلاف انرژی و آب که در فرآیند هضم و جذب مواد غذایی خیلی سرخ شده و سنگین به هدر می رود جلوگیری می نماید.

وی تاکید نمود: استفاده از بعضی ترکیبات خنک نماینده طبیعی که در سبزی هایی مانند نعناع وجود دارند به کاهش کلی دمای بدن یاری می نمایند و خودداری از مصرف مواد غذایی که باعث دفع آب از بدن می شوند مانند کافئین و شیرینی ها در فصل گرما می تواند به حفظ آب بدن یاری کند. بنابر این مصرف این مواد غذایی در فصل گرم می بایست کمتر گردد.

کاوه یی در انتها گفت: ساعات خیلی گرم روز را در محل های خنک طی کنید، مایعات کافی بنوشید و از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1718

به "تغذیه سالم به وقت تابستان و فصل گرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه سالم به وقت تابستان و فصل گرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید