تهران و دهلی مذاکره می نمایند

به گزارش تور کیش، ایرنا نوشت: بانک یوکو هند در حال مذاکره با وارد کنندگان هندی برای گسترش تجارت با ایران در بخش های غیرنفتی با استفاده از مکانیسم روپیه- ریال است.

تهران و دهلی مذاکره می نمایند

به گزارش رسانه های هند، ای کی گویال رییس بانک یوکو هند گفت: ما در حال مذاکره با وارد کنندگان برای استفاده از این مکانیسم در تجارت غیرنفتی هستیم. این بخش ها می توانند محصولات کشاورزی مانند میوه های تازه باشند.

وی تاکید نمود: بانک یوکو به دنبال فراهم کردن شرایط برای گسترش روابط تجاری هند و ایران است.

با توجه به داده های دولت هند، ارزش واردات این کشور از ایران در سال 2018-19 حدود 13 میلیارد دلار بوده است. همچنین در مدت مشابه ارزش صادرات هند به ایران 3 میلیارد و 500 میلیون دلار اعلام شده است.

از جمله صادرات عمده ایران به هند در سال گذشته محصولاتی چون خشکبار و حبوبات از قبیل خرما، بادام، پسته، میوه خشک شده، میوه ها و محصولات کشاورزی از جمله کیوی، سیب و زعفران، مصالح ساختمانی نظیر گچ و سیمان، فرآورده های نفتی و روغنی نظیر قیرنفت و انواع روغن ها، محصولات شیمیایی متانول، آمونیاک، پلی استیرن، پلی اتیلن و تولوئن بوده اند

واردات عمده ایران از هند شامل برنج، چای، شکر و محصولات دارویی می شوند.

30 درصد از صادرات برنج باسماتی هند با مقصد ایران انجام می گردد و ایران عظیم ترین وارد کننده این محصول هند در دنیا است.

هند سالانه 4 میلیون تن برنج به کشورهای مختلف صادر می نماید که از این میان، ایران، عربستان سعودی، کویت، امارات، آمریکا و انگلیس عظیم ترین مشتریان برنج باسماتی هند محسوب می شوند.

داده های منتشر شده از سوی کمیته صنایع چای هند نشان داد که واردات چای ایران از هند در سال گذشته افزایش یافته و ایران با عبور از روسیه به عظیم ترین خریدار چای هند در دنیا تبدیل شده است.

بر اساس داده های منتشر شده، ایران در سال گذشته حدود 53. 5 میلیون تن چای از هند وارد نموده است که این مقدار در مقایسه با سال 2018 یک افزایش 74 درصدی را از خود نشان می دهد.

مکانیسم روپیه-ریال

مکانیسم روپیه-ریال میان هند و ایران در سال 2012 پس از تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران ایجاد شد. بر اساس این توافق، 45 درصد از پول نفت ایران به صورت روپیه در حساب بانک یوکو قرار می گرفت و ایران با استفاده از آن اقدام به خرید کالاهای هندی می کرد.

این مکانیسم در سال 2012 جریان صادرات چای هند به ایران را حفظ کرد و در تحریم های جاری نیز می توان سازوکار مشابهی را به خدمت گرفت.

سرمایه گذاری هند در بندر چابهار ایران

بندر چابهار ایران از لحاظ مختلف برای هند اهمیت زیادی دارد و مهمترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است. با ادامه اختلافات با کشورهای همسایه خود از جمله پاکستان و چین، هند تصمیم گرفته است تا یک راستا جدید برای دسترسی به کشورهای غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود را در افغانستان محصور در خشکی گسترش دهد.

فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال 2017 با حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشورهای منطقه افتتاح شد.

بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان به وسیله دریا را آسان می نماید. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1. 5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

دولت هند در برنامه بودجه امسال (2020-2021) خود، بودجه اختصاص یافته به پروژه بندر چابهار را در مقایسه با سال گذشته دو برابر افزایش داده است.

در بودجه اعلام شده برای وزارت امور خارجه هند، 100 کرور روپیه (معادل تقریبی یک میلیارد روپیه یا 14 میلیون و 10 هزار دلار) برای توسعه بندر چابهار ایران در نظر گرفته شده است.

درحالی که در بودجه دولت هند در سال 2018-2019 پروژه چابهار تامین اقتصادی نشد، اما در سال گذشته این کشور یک بودجه 450 میلیون روپیه ای باره این پروژه در نظر گرفت.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1050

به "تهران و دهلی مذاکره می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران و دهلی مذاکره می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید