فراوری خودرو پس از دو سال از رشد منفی خارج شد

به گزارش تور کیش، حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در چهارماهه سال جاری در هم سنجی با پارسال فراوری خودرو رشد 19 درصدی داشت.

فراوری خودرو پس از دو سال از رشد منفی خارج شد

او ادامه داد: درحالی که با خروج خودروسازان فرانسوی و کره ای رنو و کیا پس از دور تازه تحریم های آمریکا، کسی فکر نمی کرد بتوانیم به فراوری ادامه دهیم، اما سال جاری فراوری یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو برنامه ریزی شده است.

در سال 98 درمجموع 831 هزار و 334 دستگاه انواع خودرو در کشور فراوری شد که در مقایسه با سال 97 افت 13 درصدی داشت.

بعضی رکوردهای حوزه صنعت و معدن

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه به ثبت بعضی رکوردها در حوزه های صنعتی و معدنی در هفت سال گذشته از دولت تدبیر و امید اشاره نمود و گفت: به طور نمونه فراوری فولاد در هفت سال گذشته در مقایسه با پیش از آن دو برابر و در مقایسه با پیش از انقلاب 30 برابر شده است.

او اضافه نمود: در حوزه سیمان، رشد 15 برابری فراوری نسبت به سال 57، در حوزه پتروشیمی رشد دو برابری در مقایسه با سال 91 و در حوزه نساجی و پوشاک رشد بیش از دو برابری در هفت سال گذشته حاصل شده است.

مدرس خیابانی همچنین از رشد 31 درصدی فراوری لاستیک خودرو در سه ماهه سال جاری اطلاع داد که با همت فراوریکنندگان این حوزه در شرایط سخت تحریم ها و کرونا به دست آمد.

وی بیان داشت: درحالی که تا 10 سال پیش واردکننده کولر گازی بودیم، امروز 75 درصد نیازها در این حوزه از داخل تأمین می گردد و فقط یکی از واحدهای فراوریی در این حوزه از ابتدای سال جاری تا امروز بیش از سه برابر کل پارسال فراوری داشته است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد 49 درصدی فراوری آلومینیوم در چهارماهه سال جاری را یادآور شد و گفت: پارسال ظرفیت فراوری آلومینیوم به 750 هزار تن رسید که دو برابر ظرفیت پیش از آن است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1112

به "فراوری خودرو پس از دو سال از رشد منفی خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری خودرو پس از دو سال از رشد منفی خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید