جالب ترین مرزهای مشترک در جهان

به گزارش تور کیش، مرز مشترک کشورها گواهی است برای روابط آن ها با یکدیگر. به همین بهانه با معرفی جالب ترین مرزهای مشترک در جهان همراه باشید.

جالب ترین مرزهای مشترک در جهان

مرزها خطوطی خیالی و قراردادی هستند که به دست بشر ساخته شده اند تا سرزمین هر کشور را تعیین کنند. مرزهای مشترک بین کشورها شاخصی است برای روابط جاری بین آن ها. مرزها در عین حال که در منطقه ها جنگی مانند خاورمیانه، فضایی امنیتی و خطرناک دارند، می توانند در بین کشورهای اروپایی، تنها با یک تابلو تعیین شوند.

با این مقدمه به سراغ 6 مورد از جالب ترین مرزهای مشترک بین کشورها می رویم.

هند - پاکستان

برای اولین مورد، مرز بین هند و پاکستان را داریم. به اعتقاد خیلی ها مرز بین این دو کشور، با توجه به عقبه و سابقه نزاعات آن ها، خطرناک ترین مرز مشترک جهان است. به همین دلیل نظارت امنیتی بسیار قوی در بین مرز این کشورها حکم فرما است؛ تا جایی که نور نورافکن های بزرگ این منطقه که برای امنیت و جلوگیری از درگیری در آن همواره روشن است، حتی از خارج از جو زمین نیز به وضوح مشهود است.

آمریکا - مکزیک

در سالیان اخیر به دلیل مسائل سیاسی مرز بین کشورهای آمریکا و مکزیک، همواره در صدر موضوعات بیل المللی بوده است. با این حال، این مرز که بیش از 3 هزار کیلومتر طول دارد، در دهه های نه چندان دور منطقه آرامی بوده است تا جایی که مردم دو کشور در منطقه ها ساحلی آن به معاشرت با یکدیگر می پرداختند! به هر حال این مرز به دلیل شرایط موجود بین دو کشور قاره آمریکا، امروزه از مرزهای مشترک حساس محسوب می شود.

هائیتی - جمهوری دومینیکن

زمانی که از فراز این منطقه به پایین نگاه کنیم تفاوت شرایط دو سمت این مزر، بین کشورهای هائیتی و جمهوری دومینیکن، به وضوح قابل رویت است. در یک سو، خاک نسبتا خالی کشور هائیتی واقع شده است، در حالی که در طرف دیگر مرز، در جمهوری دومینیکن، به واسطه جنگل های انبوهش منطقه ای سرسبز پیش رو است.

هلند - بلژیک

همان طور که پیش تر اشاره شد به دلیل روابط حسنه بین کشورهای اروپایی، مرزهای بین این کشورها، برای مردم آن ها چندان جدی گرفته نمی شوند. همین امر یکی از جالب ترین مرزهای مشترک را بین دو کشور بلژیک و هلند به وجود آورده است. شهر بارله (Baarle) در منطقه مرزی بین این دو کشور واقع شده است. در واقع می توانید روز را در بلژیک آغاز کرده، نهار را در هلند میل کنید و شب هنگام مجددا در بلژیک سر بر بالش خود بگذارید!

آرژانتین - برزیل - پاراگوئه

با وجود هرج و مرج در بسیاری از مرزهای مشترک، در منطقه ای بکر و آرام، مرز مشترک سه کشور آمریکای جنوبی قرار گرفته است. در سه طرف رود اگوآزو (Iguazu)، سه کشور آرژانتین، برزیل و پاراگوئه واقع شده اند. بر فراز بستر T شکل این رودخانه پل هایی جهت عبور و مرور نیز ساخته شده اند.

اتریش - اسلواکی - مجارستان

باز هم در میان کشورهای اروپایی و مرز مشترک سه کشور اتریش، اسلواکی و مجارستان، مرتعی سبز قرار گرفته است. نکته جالب در مورد این منطقه میز مثلث شکلی است که هر ضلع آن متعلق به یکی از این سه کشور است.

منبع: کجارو / thrillist.com
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1997

به "جالب ترین مرزهای مشترک در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جالب ترین مرزهای مشترک در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید