جولان کرونا در ترکیه؛ چه کسی مقصر است، مردم یا دولت؟

به گزارش تور کیش، شیوع گسترده ویروس کرونا در ترکیه، به نقطه نگران کننده ای رسیده و مقامات بهداشتی این کشور اعلام نموده اند که جلوگیری از افزایش شمار مبتلایان، بسیار سخت شده است.

جولان کرونا در ترکیه؛ چه کسی مقصر است، مردم یا دولت؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، این روزها، ترکیه به خاطر شیوع گسترده ویروس کرونا، شرایط بسیار سختی را از سر می گذراند. بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ملی این کشور، شمار مبتلایان به کرونا در عرض 24 ساعت، رقم باورنکردنی 42 هزار نفر را ثبت کرد و شمار افراد فوت شده نیز به عدد 185 نفر رسید و بعید نیست در روزهای آینده، آمار فوت، از 200 نفر هم فراتر برود. همه این ها در حالی است که علاوه بر خطرات بهداشتی و دشواری های تامین واکسن، اقتصاد ترکیه نیز حال روز خوشی ندارد و بسیاری از کسبه و اصناف، کرکره را پایین کشیده و اعلام ورشکستگی نموده اند.

کرکره هایی که پایین کشیده شدند

روزنامه ملی گازته در یک گزارش اقتصادی، به شرایط سخت بسیاری از اصناف و کسبه اشاه نموده و چنین نوشته است: پیامدهای تلخ و سیاه شیوع کرونا، اقتصاد ترکیه را با مسائل بزرگی روبرو نموده و تنها در مدت 12 ماه اخیر، دقیقاً 124 هزار و 910 مغازه­ دار و فعال بازاری، اعلام ورشکستگی نموده و کرکره را پایین کشیده اند. تنها در 2 ماه نخست سال 2021 میلادی، شمار ورشکستگانی که مغازه خود را تعطیل کردند، به عدد نگران کننده 19 هزار و 727 مورد رسیده است.

این روزنامه در گزارش خود پیش بینی نموده که در ماه رمضان هم میزان شیوع کرونا در ترکیه بیشتر گردد و بخش مهم دیگری از اصناف و بازاریان در معرض ورشکستگی قرار بگیرند.

باز هم پای سیاست در میان است

روزنامه سوزجو، از مهم ترین روزنامه های منتقد دولت، گزارش جالبی در خصوص ورشکستگی کسبه و ارتباط آن با کنگره های آکپارتی، منتشر نموده است. این گزارش حاکی از این است که یکی از ابعاد مهم ورشکستگی اصناف و مغازه داران در ترکیه، این است که به گفته ولی آغ بابا معاون رهبر حزب جمهوری خلق، بین تعطیل شدن مغازه ها و ورشکستگی کسبه و اقدامات سیاسی حزب حاکم، ارتباط دقیقی وجود دارد.

این مقام سیاسی مخالف دولت اردوغان اعلام نموده که اغلب مغازه ها و واحدهای صنفی تعطیل شده، متعلق به استان های حوزه دریای سیاه (کارادنیز) ترکیه است. زادگاه اردوغان نیز در ریزه دریای سیاه است و از آنجایی که حزب عدالت و توسعه، در تمام استان های دریای سیاه، به خطر شیوع کرونا بی اعتنایی نموده و کنگره های استانی خود را برگزار نموده، میزان مبتلایان هم بالاتر رفته و در نتیجه رکود بازار در این استان ها، موجب ورشکستگی های بیشتری شده است.

به نحوی که در سامسون 341 واحد، در ترابزون 272 واحد و در استان های ریزه، اردو، گیرسون و کاستومنو نیز، تنها در دو ماه، جمعاً 1 هزار و 223 واحد صنفی تعطیل شده اند.

نقطه قوتی به نام تست

یکی از برگ برنده های وزارت بهداشت ترکیه در مبارزه با ویروس کرونا، هموار بودن راه تست های گسترده در 81 استان این کشور است. بر اساس آمار اعلام شده توسط فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، تا غروب دیروز، میزان کل تست های صورت گرفته در ترکیه، به عدد 39 میلیون و 600 هزار مورد رسید که تقریباً معادل نیمی از جمعیت ترکیه است. از مجموع این رقم، تا به امروز نتیجه 3 میلیون و 487 هزار مورد تست، مثبت بوده است.

چه کسی مقصر است؛ مردم یا دولت؟

در حال حاضر، اغلب متخصصین طب و اعضای هیات علی ستاد ملی مبارزه با کرونا در ترکیه، از تابلوی کنونی انتشار این بیماری، نگران هستند. آنان از رفتار بخش قابل توجهی از مردم ترکیه گله مند هستند و معتقدند که بعضی رفتارهای مردم، حاکی از بی توجهی، غفلت و بی اعتنایی به اصل مهم فاصله اجتماعی است.

به عنوان مثال، دیروز در یکی از شهرهای قرمز ترکیه که در شرایط خطرناک و بغرنجی به سر می برد، در کمال تعجب، در یکی از محلات شهر، مراسم حنابندان یک عروس، با ازدحام و بدون ماسک برگزار گردید و انتشار عکس های این مراسم، موجب واکنش منفی پزشکان شد.

همچنین، تصاویر و عکس های بسیار از گذرگاه های مشهور استانبول نیز نشان دهنده این است که تردد در خیابان و پیاده رو، با ازدحامی حتی بیش از زمان قبل از کرونا، ادامه دارد و خلوتی و رعایت پروتوکول، فقط مال تعطیلات آخر هفته و اعلام ممنوعیت رفت و آمد است.

البته منتقدین، بر این باورند که نمی توان تمام تقصیر کار را بر کردن مردم انداخت و باید رفتارهای دولت را نیز ارزیابی کرد.

آنان بر این باورند که دولت به خاطر دو دلیل مهم، از اعمال مقررات سختگیرانه، پرهیز می نماید: اول این که حتی در شرایط خطرناک کنونی، می خواهد به هر قیمتی شده، صنعت گردشگری را سر پا نگه دارد و ارز آوری خزانه متوقف نگردد و دوم این که به منظور شانه خالی کردن از بار سنگین یاری های اقتصادی و پرداخت بیمه بیکاری، حتی مراکز شلوغ را هم تعطیل نمی نماید.

یکی دیگر از نقدها، این است که دولت اردوغان، به شکلی گسترده و تبلیغاتی، در خصوص پروژه واکسیناسیون کرونا، اطلاعات اغراق آمیزی ارائه داد و بارها مدعی شد که نه تنها در داخل، مشکل واکسن را حل می نماید، بلکه به داد کشورهای دیگر هم خواهد رسید. اما هنوز هم بخش قابل توجهی از واکسن های خریداری شده، وارد کشور نشده اند.

علی باباجان رهبر حزب جهش و دموکراسی، در خصوص اهمیت این موضوع، صبح امروز در مصاحبه با شبکه فاکس تی وی ترکیه بیان کرد: می دانم که بسیاری دیگر از کشورهای دنیا نیز، برای تامین واکسن با مشکل روبرو هستند و شرکت های فراوری کننده، به تعهدات خود عمل ننموده اند. این مساله قابل درک است. اما در چنین شرایطی، انتظار می رود که دولت، به جای تبلیغات حزبی و جلب توجه مردم، به دنبال این باشد که اطلاعات صحیح را به مردم ارائه دهد. واقعیت هر چه که هست، همان را به مردم بگویید؟ چرا وعده توخالی می دهید؟ وقتی که شما با آمار بازی کنید و در خصوص خرید و واردات واکسن هم تعلل کنید، نتیجه این می گردد که مردم، اعتماد خود را از دست خواهند داد.

دورنمای مبارزه با کرونا در ترکیه

در حال حاضر، میزان اشغال ظرفیت تخت های بیمارستانی در ترکیه به عدد 55 درصد رسیده است و متخصصین طب اعلام نموده اند که علاوه بر شیوع گسترده ویروس جهش یافته انگلیسی و شیوع نسبی نوع آفریقایی، احتمال می رود که نوع خاصی از ویروس کرونا در ترکیه منتشر شده باشد که با دو ورژن آفریقایی و انگلیسی متفاوت است و باید آن را شکل جهش یافته بومی و جدیدی به شمار آورد که تنها در ترکیه پخش شده است.

مقامات بهداشتی ترکیه بر این باورند که نزدیک شدن آمار مبتلای شبانه روز به عدد 50 هزار نفر، خطری جدی محسوب می گردد و مردم باید روز به روز، به پروتوکول های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی، توجه بیشتری نشان دهند.

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1534

به "جولان کرونا در ترکیه؛ چه کسی مقصر است، مردم یا دولت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان کرونا در ترکیه؛ چه کسی مقصر است، مردم یا دولت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید