خبرنگاران درآمد 10 میلیارد دلاری کشور از محل گازرسانی در 7 سال گذشته

به گزارش تور کیش، تهران - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه با گازرسانی به نیروگاه ها 75 میلیارد دلار صرفه جویی در مصرف سوخت مایع انجام شد، گفت: در هفت سال گذشته از محل گازرسانی، 10 میلیارد دلار درآمد برای کشور حاصل شده است.

خبرنگاران درآمد 10 میلیارد دلاری کشور از محل گازرسانی در 7 سال گذشته

》حسن منتظر تربتی》 امروز (دوشنبه) در مراسم بهره برداری و شروع عملیات اجرایی 151 طرح گازرسانی در استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بند ق نمونه شاخص همکاری بود، ادامه داد: کوشش شد قانونی خوبی تصویب گردد. البته این قانون خوب اراده هم می خواست تا این بند ق مفهومی و اجرایی شد.

وی اضافه کرد: این قانون اراده خوبی برای اجرا داشت و امروز شاهد موفقیت هستیم بدون اینکه بار اقتصادی بر دولت تحمیل گردد.

تربتی با اشاره به اینکه در سال 92 حدود 30 درصد از احتیاج نیروگاه ها از سوخت مایع تامین می شد و از 62 میلیارد متر مکعب مصرف سوخت نیروگاه ها، 27 میلیارد متر مکعب سوخت مایع بود و 36 میلیارد گاز بود، تاکید نمود: اگر گازرسانی به نیروگاه ها انجام نمی شد تا امروز 150 میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه ها مصرف می شد اما با گازرسانی صورت گرفته 75 میلیارد دلار صرفه جویی حاصل شده است.

وی گفت: چنانچه افزایش فراوری عسلویه نبود در بخش نیروگاهی مازاد مصرف با گاز جایکزین نمی شد.

تربتی با اصاره به اینکه بند ق در سه بخش جایگزینی انجام شد، ادامه داد: این سه بخش شامل نیروگاه ها، شهر ها و روستا ها بوده است.

وی میزان گاز جایگزین شده در این 7 سال را معادل دو میلیون کامیون نفت سفید ، نفت کوره و گازوییل و حدود 3.2 میلیارد کپسول گاز دانست و اضافه کرد: مجموع منافعی که از بند ق نصیب کشور شده، 10 میلیارد دلار بوده و به مرور افزایش پیدا می نماید. این در حالی است که هزینه در بند ق معادل 4 میلیارد دلار بوده است.

به گفته معاون وزیر نفت، یکهزار و 355 میلیارد تومان هزینه و 300 میلیارد تومان پروژه جاری را بدون محدودیت در استان کرمانشاه تامین نموده ایم.

وی تاکید نمود: تا کنون 22 استان سبز شده و بالای 95 درصد گازرسانی صورت گرفته است.

تربتی گفت: انقلاب گازرسانی تا سرانجام دولت محقق می گردد و تا سرانجام سال اینده 5 هزار ردستای دیگر گازرسانی خواهد شد.

وی اضافه کرد: در مناطق کوهستانی کار سخت است و همراهی مردم را می طلبد زیرا در جهت گازرسانی به روستاها جاده تحت تاثیر قرار می گیرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1165

به "خبرنگاران درآمد 10 میلیارد دلاری کشور از محل گازرسانی در 7 سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درآمد 10 میلیارد دلاری کشور از محل گازرسانی در 7 سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید