خبرنگاران رها سازی بیش از یک میلیارد متر مکعب آب سد سفید رود

به گزارش تور کیش، رشت - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: از 26 اسفندماه تا کنون یک میلیارد و 38 میلیون متر مکعب آب برای اراضی شالیزاری گیلان رهاسازی و تحویل شبکه آبیاری و زهکشی سفید رود شده است.

خبرنگاران رها سازی بیش از یک میلیارد متر مکعب آب سد سفید رود

وحید خرمی عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار تور کیش، حجم آبگیری سد سپیدرود را تا امروز یک میلیارد متر مکعب عنوان و اظهار کرد: این حجم طی سال گذشته یک میلیارد و 30 میلیون متر مکعب بوده است.

وی همچنین دبی متوسط ورودی این سد برای روز جاری را یکصد متر مکعب بر ثانیه ذکر و شرح داد: سال گذشته در همین روز دبی متوسط ورودی این سد 135 متر مکعب بر ثانیه بوده است.

وی گفت: دبی متوسط خروجی سد سفید رود برای روز جاری هم 212 متر مکعب بر ثانیه است که این میزان در سال گذشته در همین روز 210 متر مکعب بر ثانیه بوده است.

خرمی با بیان اینکه آب رها سازی شده سد در تمامی کانال های آبیاری جریان دارد، خاطر نشان کرد: همچنان آب بدون نوبت بندی برای آبیاری 172 هزار هکتار از 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری رهاسازی می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان اظهار کرد: در صورتی که آب مصرفی بخش کشاورزی نیاز به نوبت بندی داشته باشد، براساس پایش شرایط در کمیته منابع و مصارف استان مورد بررسی قرار می گیرد و اطلاع رسانی های لازم انجام می شود.

سد سفیدرود بزرگ ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز 172 هزار هکتار از مجموع 238 هزار هکتار شالیزارهای استان از سد سفیدرود تامین می شود.

سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در 75 کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1018

به "خبرنگاران رها سازی بیش از یک میلیارد متر مکعب آب سد سفید رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رها سازی بیش از یک میلیارد متر مکعب آب سد سفید رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید