درباره نشانه های پوستی کرونا بیشتر بدانید

به گزارش تور کیش، تهران (پانا) - به گفته استاد بیماری های پوست بسیاری از بیماران که دچار کرونا شدند با نشانه کهیر به پزشک مراجعه می کنند.

درباره نشانه های پوستی کرونا بیشتر بدانید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز، بیماری نوپدید کرونا این روزها تمام بخش های بدن را درگیر کرده و حال و روز اندام های مختلف را دچار دگرگونی و تغییر می کند؛ البته شدت و حدّت درگیر شدن اندام های مختلف بدن در روبروه با ویروس کرونا متفاوت است.

علائم پوستی کرونا در برخی موارد فورا بعد از عفونت ظاهر می شوند.با پیشرفت این بیماری همه گیر، مشخص شده که این بیماری بر قسمتهای مختلف بدن از ریه ها تا پوست تاثیر می گذارد. بررسی ها نشان می دهد علائم پوستی کرونا ممکن است از آسیب انگشتان تا ریزش مو و انواع مختلف بثورات پوستی متغیر باشد.

برخی از علائم پوستی به زودی پس از عفونت ظاهر می شوند؛در حالی که برخی دیگر دیرتر یا در دوره شدیدتر بیماری بروز می کنند. البته بیشتر آنها با گذشت زمان بهتر می شوند.

محققان همچنین در حال بررسی این موضوع هستند که چه عواملی باعث بروز این بیماری های پوستی می شود. بررسی های اجرا شده در چین و سپس اروپا نشان می دهد که پوست ممکن است تا 20 درصد تحت تاثیر ویروس کرونا قرار بگیرد.

متخصصان پوست در سراسر جهان تصاویر و اطلاعاتی را در خصوص انواع بثورات، التهابات و اثرات پوستی که ممکن است مربوط به کووید 19 باشد به اشتراک می گذارند.

در حالی که متخصصان در تلاش برای کشف اسرار و حل معمای کووید 19 هستند، یادآوری این نکته که ما هنوز در مراحل اولیهٔ این بیماری جدید هستیم، مهم است.

در حالی که گزارش های مربوط به مسائل پوستی که ممکن است مربوط به کووید 19 باشند، طیف گسترده ای از علائم؛ از التهابات و بثورات کلی بدن گرفته تا برآمدگی های کوچک روی انگشتان دست و پا را نشان می دهند؛ دانستن اینکه کدام یک از این علائم نشان دهندهٔ کووید 19 بوده و کدام یک ربطی به آن ندارند، بسیار قابل توجه خواهد بود.

برای بررسی علائم پوستی کرونا و تظاهرات بالینی آن و مهمترین بیماری های رایج پوستی در فصل سرما، با سید ناصر عمادی، متخصص پوست و عضو هیأت علمی بیمارستان تخصصی پوست رازی به گفت وگو نشستیم.

آقای دکتر! برای آغاز بحث ابتدا درباره آلرژی و نشانه های آن و تفاوت آلرژی با کهیر توضیح دهید؟

آلرژی یک بخش کلی و جامع تر است که حساسیت بدن انسان به هر نوع دارو، غذا، محیط و ورزش ممکن است بدن واکنش نشان دهد که به ما به آن آلرژی می گوییم. کهیر یکی از نشانه های آلرژی است، اما این آلرژی ممکن است خود را به شکل کهیر نشان دهد.

همچنین به شکل ضایعات برجسته در پوست نشان دهد یا ممکن است فرد در بدن خود بدون هیچ علامتی احساس سوزش کند و این نوعی آلرژی است؛ بنابراین کهیر بخشی یا نشانه هایی از آلرژی است.

بیماری کهیر چه ویژگی دارد؟

کهیر معمولا برجسته می شود. فردی که قسمتی را می خاراند، بعد از یکی دو دقیقه قرمز و بعد برجسته می شود که ما به این برجستگی کهیر می گوییم؛معمولا در کمتر از 24 ساعت یا 12 ساعت برطرف می شود. اگر دوباره جای دیگری را بخارانید و قرمز و برجسته شود که به آن کهیر گفته می شود.

در نتیجه تفاوت آلرژی و کهیر آن است که آلرژی یک عنوان کلی است و برای حساسیت بدن به هر چیزی از غذا، دارو، محیط ، لباس و فعالیت بدنی آلرژی می گوییم و کهیر یکی از نشانه های آن است؛همچنین خون ریزی زیر پوستی و ... همگی جزو نشانه های آلرژی است.

آقای دکتر! اکنون در فصل زمستان هستیم و راهکار داشتن پوست شاداب در این فصل چیست؟

در فصل زمستان دو بیماری است که شایع می شود؛ یکی همین خورشید است؛ چون پوست به علت سرما تعریق ندارد و منافذ پوست بسته می شود؛ وقتی پوست تعریق نداشته باشد کمتر مرطوب می شود و به سمت خشکی می رود.

همین خشکی آرام آرام در پوست خارش ایجاد می کند و وقتی پوست را می خارانیم، چون حواسمان نیست، به لایه خارجی پوست که اپیدرم است ضربه می زنیم؛ یعنی خراش ایجاد می کنیم. وقتی خراش ایجاد شد، پوست باز می شود و عوامل محیطی مانند میکروب، قارچ و ویروس می توانند از همان منفذی که خارش کرده و پوست را تخریب کردیم، وارد بدن شوند.

بنابراین در فصل سرما خشکی که به دنبال آن خارش ایجاد می شود و به دنبال آن چون سطح پوست را خارانده و باز می کنیم، محلی برای ورود میکروب و قارچ است و در آنجا عفونت ایجاد می شود.

در فصل سرما، کهیری به نام کهیرسرماییداریم؛ یعنی فرد وقتی در معرض آب یا هوای سرد قرار می گیرد، بدنش دچار خارش می شود و این حالت را کهیر سرمایی می گوییم. به این افراد توصیه می کنیم لباس گرم بپوشند، دست و بدن شان پوشیده شود تا روبروه با سرما به حداقل برسد.

یکسری بیماری است که با سرد شدن هوا تشدید می شود؛ مثلا بیماری روماتیسمی پوستی داریم که در آن نوک انگشتان دست و پای افراد سرد بوده و جریان خون آنها کمتر است.

این افراد وقتی در معرض سرما قرار می گیرند، این جریان خون کاهش شدید تری پیدا می کند؛ در نتیجه ممکن است زخم هایی در دست و پای آنها ایجاد شود؛ یعنی در اینجا سرما نقش تثبیت کننده دارد نه ایجاد کننده.

افرادی که بیماری زمینه ای به خصوص عروقی که جریان خون در دست و پا به علت بیماری های روماتیسمی یا بیماری های دیگر،دچار مشکل است، این سرما باعث می شود جریان خون خیلی کمتر شده و در نتیجه سرمای بیشتری احساس می کنند و فعالیت بدنی آنها کاهش پیدا می کند؛ یعنی نمی توانند مثل یک فرد نرمال از دست و پای خود استفاده کنند و به علت سرما درد شدیدی را تحمل می کنند؛ در نتیجه از فعالیت روزانه باز می مانند.

به این افراد توصیه می کنیم از لباس گرم و دستکش نخی استفاده کرده یا در محیطی کار کنند که سرمای زیادی نباشد.

نکته دیگری در خصوص سرما وجود دارد، این است که گاهی ممکن است افراد در فصل سرد سال به دلیل سرماخوردگی مکرر و عفونت هایی ویروسی که پیدا می کنند، دچار یکسری ضایعات پوستی شوند؛ مانند تبخال.

ویروس تبخال در بدن وجود دارد

تبخال ویروسی است که در بدن وجود دارد اما به دنبال یک استرس، بی خوابی، کم خوابی یا فعالیت شدید بدنی مجددا فعال می شود. مشاهده شده بروز تبخال در فصل زمستان بیشتر از سایر فصول است؛ علت بررسی شد و دیدند سرما خود نوعی استرس به پوست است.

همچنین به علت اینکه در فصل زمستان بیشتر با بیماری های ویروسی مانند آنفلوانزا روبرو می شویم و همین عامل منجر به تب بیشتر می شود؛تب میکانیسمی است که منجر به بروز تبخال می شود که یک بیماری ویروسی است.

بیماری های مشابه دیگری هم ممکن است به همین شکل که گفتم در بدن ما وجود داشته باشد و در فصل سرد و به علت استرس و عوامل دیگر ویروس فعال شده و خود را آشکار کند و ضایعات پوستی دیده شود.

با این توضیحات می توانیم بگوییم علت بروز تبخال به خاطر استرس است؟

استرس تشدید کننده و بروز دهنده است نه عامل بیماری؛بلکه عامل آن ویروسی در بدن است و در شرایط خاصی خود را نشان داده و فعال می شود.

وقتی در دوران کودکی به آبله مرغان مبتلا می شویم، در بدن ما باقی می ماند و وقتی در یک شرایط خاصی بدن ضعیف شده و استرسی را تحمل می کند این خود را به شکل زونا نشان می دهد

مثلا یکی از شرایط آن این است که فرد تب کند؛ به هر علتی. ممکن است فرد عفونت ریه داشته باشد و تب کند، یا کرونا گرفته باشد و تب کند؛ همچنین ممکن است استرس شدید به فرد وارد شده یا بی خوابی شدید داشته باشد؛ در این حالتها این ویروس فعال شده و خود را نشان می دهد.

آقای دکتر! منظورتان این است که این ویروس همیشه در بدن وجود دارد؟

بله، از جمله یک ویروس دیگری به نام زوناست. وقتی در دوران کودکی به آبله مرغان مبتلا می شویم، در بدن ما باقی می ماند و آنقدر باقی می ماند که وقتی در یک شرایط خاصی بدن ضعیف شده و استرسی را تحمل می کند این خود را به شکل زونا نشان می دهد.

از دلائل دیگر بروز زونا، این است که فرد استرس زیادی داشته باشد، عمل جراحی کرده یا در معرض ویروس کرونا قرار گرفته باشد؛ همچنین تب شدید کرده باشد؛در مجموع هر عاملی که باعث وارد شدن استرس به فرد شود، باعث آشکار شدن زونا شود.

اکنون تظاهرات بالینی و علائم پوستی کرونا چیست؟

مقاله ای را در این خصوص در دست چاپ داریم؛ یکی از جاهایی که کرونا خیلی تظاهرات دارد و خود را نشان می دهد در پوست است و آن هم به واسطه ابتلای فرد به کروناست.

ما ضایعات پوستی ناشی از کرونا را چهار دسته کرده ایم. یک دسته ضایعات پوستی به صورت مستقیم ناشی از خود ویروس کروناست؛ یعنی ویروس کرونا باعث آشکار شدن ضایعات پوستی شود.

دسته دوم؛فردی مبتلا به کرونا می شود و دارو دریافت می کند اما به آن دارو واکنش نشان داده و این واکنش به شکل حساسیت در پوست فرد ظاهر می شود که یک شکل آن ممکن است کهیر باشد؛ در نتیجه دسته دوم ضایعاتی هستند که ما برای درمان کرونا دارو استفاده می کنیم و باعث بروز ضایعات پوستی شود.یک دسته از این ضایعات کهیر است؛یعنی بسیاری از بیماران هستند که دچار کرونا شدند با نشانه کهیر به پزشک مراجعه می کنند. در این حالت باید پزشک شک کند که فرد مراجعه کننده به کرونا مبتلا شده است؛ در نتیجه یک دسته از ضایعات پوستی، مستقیم ناشی از خود ویروس کرونا هستند.

دسته سوم؛ضایعات پوستی ناشی از استفاده از عوامل محافظت کننده برای فرد است؛ مثلا شستن مرتب دست باعث می شود دست خشک شده و باعث اگزما یا خارش در دست شود؛ممکن است فردی در اثر استفاده از ماسک دچار رنگ دانه هایی در پوست شود که منجر به لک و جوش در همان ناحیه استفاده از ماسک شود.

همچنین ممکن است افرادی که از لباس مخصوص کرونا استفاده می کنند، به دلیل اینکه تعریق زیادی دارند، دچار برخی بیماری های قارچی در پوست شوند؛ بنابراین دست سوم ضایعات پوستی ناشی از شستشوی زیاد دست، استفاده طولانی مدت از ماسک، استفاده از لباس فضایی که همه راه های بدن را می پوشاند و باعث تعریق زیاد شده و موجب بروز بیماری قارچی شود.

دسته چهارم؛ مربوط به این موضوع است که برخی بیماری های پوستی که فرد از قبل داشته در حال حاضر و در زمان روبروه با کرونا، این بیماری ها تشدید می شوند و بیشتر خود را نشان می دهند.

مثلا بیماری صدف یا پسوریازیس که بیماری ژنتیکی است؛ وقتی فردی مبتلا به کرونا می شود البته نه همه افراد، مشاهده شده بیماری صدف یا پسوریازیس آنها شدیدتر شده است.برای نمونه فردی که دچار استرس می شود، مشاده شده دچار یکسری خارش هایی عصبی شده و در این افراد که مبتلا به کرونا شده اند نیز بیشتر شده و مدام بدن خود را می خارانند و ما به آن خارش عصبی می گوییم.

بنابراین دسته چهارم این است که یکسری بیماری های پوستی ناشی از استرس یا عود وتشدید بیماری است که در زمان ابتلا و روبرو با کرونا اتفاق می افتد.

* آقای دکتر! توصیه می کنید افراد در شرایطی کنونی هر روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنند؟

بله، حتما توصیه می کنیم. یکی از راه های موثر و مفید استفاده از کرم های مرطوب کننده است. البته افرادی که پوست چرب دارند، ممکن است وقتی از مرطوب کننده استفاده کنند، پوست شان بیشتر چرب شود و جوش بزند.به همین دلیل به این افراد توصیه می کنیم از کرم های مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنند.

ما دو نوع پوست داریم؛ پوست خشک و چرب. افرادی که پوست چرب دارند اگر از مرطوب کننده استفاده کنند،پوستشان بیشتر چرب شده و جوش بیشتری می زند؛ به همین دلیل توصیه می کنیم از کرم فاقد چربی استفاده کنند؛ اما فردی که پوست خشک دارد می تواند از هر کرم مرطوب کننده و نرم کننده بدن بدون نگرانی استفاده کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1474

به "درباره نشانه های پوستی کرونا بیشتر بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره نشانه های پوستی کرونا بیشتر بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید