راه چاره مسائل کشور در جهت علم و دانش است

به گزارش تور کیش، رئیس دانشگاه خلیج فارس گفت: باید مسائل کشور را در راستا علم و دانش و پژوهش رفع کنیم تا ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود.

راه چاره مسائل کشور در جهت علم و دانش است

مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس درباره ارتباط صنعت با دانشگاه ها در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: فرایند مثبتی در زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه ها داریم، ولی شرایط آن مطلوب نیست و عوامل مختلفی در این زمینه دخیل هستند.

او گفت: خاستگاه صنعت کشور بومی نیست و عموما تجهیزات صنایع شکل گرفته در کشور ایرانی نبوده و از خارج خریداری شده است و به علت اینکه این موضوع پیوندی با زیست بوم ایران نداشته عملا ظرفیت طرح و توسعه برای کمک به رشد صنعت کشور از ابتدا قطع شده است.

مصلح گفت: صنعت باید درون زا باشد، یعنی از ایده ها و فناوری های داخل کشور استفاده کند تا ارتباط دانشگاه با صنعت حفظ و تقویت شود؛ گفتنی است که کشور های پیشرفته از این فرایند جهت رشد و توسعه استفاده می کنند.

رئیس دانشگاه خلیج فارس گفت: عمده صنعت کشور با فناوری پایین است و برای بهبود این شرایط باید سطح فعالیت دانشگاه ها در تراز صنعت قرار بگیرد، البته احتمال دارد که در این زمینه مقاله ای نوشته نشود، ولی مسائل کشور را حل خواهد کرد.

مصلح گفت: مدل های ارتباط دانشگاه با صنعت بر اساس مدل های اجتماعی و انسانی تعریف می شود و فوق العاده پیچیده هستند و هنوز به الگو های پیروز در ایران دست نیافته ایم و برای رفع این موضوع باید به فهم مشترک دست یابیم که عمدتا پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در این زمینه فعالیت خوبی خواهند داشت.

رئیس دانشگاه خلیج فارس گفت: گاهی اوقات مدیران خود را بی نیاز از پژوهش یا دانش و استفاده از دانشگاه می دانند و با استفاده از ابزار های پیرامون خود ظاهر قضیه را اصلاح می کنند، اما در باطن نمی توانند مشکل کشور را حل کنند.

مصلح گفت: باید به این موضوع ایمان بیاوریم که راهکار مسائل کشور در علم و دانش جست و جو می شود و رفع این معضل مستلزم هماهنگی و یکپارچگی بین بخش دولتی و بخش خصوصی مانند صنعت و نظام فناوری کشور است که اگر این فرایند تحقق یابد شاهد رشد و توسعه ارتباط موثر دانشگاه ها با صنعت کشور خواهیم بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1913

به "راه چاره مسائل کشور در جهت علم و دانش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره مسائل کشور در جهت علم و دانش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید