روسیه: منتظر حل و فصل مسالمت آمیز مسائل در ایروان هستیم

به گزارش تور کیش، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گوی تلفنی با آرا آیوازیان همتای ارمنی خود گفت: منتظر حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در ایروان هستیم.

روسیه: منتظر حل و فصل مسالمت آمیز مسائل در ایروان هستیم

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

لاوروف امروز عصر پنجشنبه در گفت و گو با همتای ارمنی خود که در وب سایت وزارت امور خارجه روسیه منتشر شده است خواهان حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در ایروان شد.

این گزارش می گوید که دیپلمات ارمنی آخرین تحولات کشور خود را به وزیر روسیه اطلاع داده است.

وزارت امور خارجه شرح داد: از طرف روسیه تأکید شد که ما شرایط را به عنوان یک امر داخلی ارمنستان در نظر می گیریم، و ما روی حل و فصل آن به روشی صلح آمیز حساب می کنیم.

پیش از این نیز دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام نموده بود که با نگرانی در حال مشاهده شرایط اوضاع در ارمنستان است، اما آن را منحصراً یک امر داخلی کشور می داند.

پسکوف در پاسخ به سوالی درباره نگرش کرملین به آنچه در ایروان اتفاق می افتد، گفت: ما با نگرانی فرایند اوضاع در ارمنستان را مشاهده می کنیم. و ما این را یک امر منحصرا مربوط به امور داخلی ارمنستان، متحد بسیار مهم و نزدیک خود در قفقاز می دانیم.

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه گفت: هنوز هیچ ارتباطی بین مسکو و ایروان در خصوص شرایط ارمنستان وجود نداشته است، اما در صورت لزوم می توان آنها را به سرعت سازماندهی کرد.

این واقعیت که اوضاع در ارمنستان یک امر داخلی این کشور است نیز توسط وزارت خارجه روسیه گفته شد.

وزارت امور خارجه روسیه گفت: این یک امر داخلی ارمنستان است.

به دنبال درخواست ارتش ارمنستان برای استعفا و کنارگیری نخست وزیر این کشور، نیکول پاشینیان این اقدام را یک کودتای نظامی عنوان و خاطرنشان کرد که در میدان جمهوری ایروان برای مردم سخنرانی خواهد نمود.

در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان آمده است: ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان اعتراض قاطعانه خود را نسبت به برکناری معاون اول رئیس ستاد کل به دلایل غیرمنطقی بیان می نماید و اعلام می دارد که این تصمیم بدون در نظر دریافت منافع ملی و دولتی ارمنستان و صرفا بر اساس احساسات شخصی است. برای این کشور، چنین تصمیمی یک گام ضد دولتی و غیرمسئولانه است.

پیش از این رئیس جمهور ارمنستان به پیشنهاد نخست وزیر این کشور، تیران خاچاطوریان، معاون اول رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را برکنار نموده بود.

نخست وزیر ارمنستان به ارتش دستور داد که به کار خود ادامه دهند و از مرزهای جمهوری محافظت نمایند.

پاشینیان همچنین از گاسپاریان، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان خواست تا داوطلبانه استعفا دهد.

تجمعات هواداران و مخالفان نخست وزیر ارمنستان در ایروان در حال برگزاری است و هر از گاهی درگیری هایی میان آنها رخ می دهد.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1436

به "روسیه: منتظر حل و فصل مسالمت آمیز مسائل در ایروان هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: منتظر حل و فصل مسالمت آمیز مسائل در ایروان هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید