سد نرماب مینودشت در استان گلستان، عکس

به گزارش تور کیش، ساخت سد نرماب مینودشت به عنوان بزرگترین سد مخزنی استان گلستان با ارتفاع 60 متر و ذخیره سازی 125 میلیون مترمکعب آب، از سال 91 شروع شد و قرار بود تا سال 95 ساخته و به بهره برداری برسد که تا سال 1400 طول کشید.

سد نرماب مینودشت در استان گلستان، عکس

آب شرب استان گلستان عمدتا از منابع آب زیرزمینی تأمین می گردد. علاوه براین، سد نرماب می تواند کشاورزی پایین دست را متحول نموده و جهشی در فراوری ایجاد کند.

با تکمیل این سد 24 هزار هکتار از آب موردنیاز بخش کشاورزی منطقه شرق استان نیز تأمین می گردد. تأمین آب صنایع و محیط زیست از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای این سد است.

اگر این سد در زمان مقرر به انتها می رسید، در سیل فروردین 98 می توانست به داد این استان برسد و خسارت های 4 هزار و 800 میلیارد تومانی آن را دست کم به نصف کاهش دهد. علاوه براین شرایط مهمترین کارکرد این سد مخزنی، سیرآب کردن حدود 550 هزار نفر در 130 روستا و 4 شهر در شرق استان گلستان است.

سد نرماب عظیمترین، مهمترین و حساس ترین سد استان گلستان است و مهار بخش زیادی از سیلاب شرق استان با این سد امکانپذیر است. آبیاری هزاران هکتار اراضی و تامین 10 میلیون متر مکعب آب صنعت از دیگر مزایای این سد عظیم در استان است که با تامین اعتبار و آبگیری اولیه سد تا اردیبهشت 1400 می توان از آن بهره مند شد.

در این میان جابه جایی روستای جنگلده بالا برای آبگیری سد نرماب یک موضوع لازم است چراکه این روستا در مخزن سد واقع شده و با شروع آبگیری سد، این روستا زیرآب خواهد رفت که قرار است این امر انجام گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1585

به "سد نرماب مینودشت در استان گلستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سد نرماب مینودشت در استان گلستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید