سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امروز امضا می گردد

به گزارش تور کیش، سخنگوی وزارت امور خارجه از امضای سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله ایران و چین در روز شنبه اطلاع داد.

سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امروز امضا می گردد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده آدینه شب در گفت وگو با استودیو خبر شبکه یک سیما مطرح کرد: شنبه سند همکاری های بیست وپنج ساله میان ایران و چین به امضا خواهد رسید.

وی در خصوص سفر وزیر امور خارجه چین به تهران گفت: این سفر در آستانه پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور انجام می گردد و در جریان این سفر، سند جامع همکاری های بیست وپنج ساله بین ایران و چین به امضا می رسد.

خطیب زاده اضافه کرد: در جریان این سفر، وزیر خارجه چین دیدارهایی را نیز با تعدادی از مقام های ایران خواهد داشت اما بارزترین قسمت این سفر، امضای سند جامع همکاری های دوکشور است که به مشارکت راهبردی ارتقا پیدا نموده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه شرح داد: در سال 1394 و در جریان سفر رئیس جمهوری چین به تهران در ارتباط با این موضوع بحث و گفت وگو شد. به این منظور که روابط دو کشور به سطح راهبردی و جامع راهنمایی گردد. روابط ایران و چین چند لایه و عمیق و پر از ابعاد مختلف است و لازم بود این روابط در قالب یک سند تنظیم گردد. در همین چارچوب چندین بار این سند برای آنالیز بین مقام های دو کشور رد و بدل شد و نهایتاً در روز شنبه بین وزرای خارجه دو کشور امضا می گردد.

خطیب زاده تاکید نمود: روابط ایران و چین چند لایه و عمیق است و لازم بود که در این ارتباط سندی تدوین گردد.

وی با بیان اینکه این سند دارای نقشه راه کامل است، گفت: این سند دارای ابعاد مالی و سیاسی است. در این سند به ابعاد مالی که محور اصلی سند است، همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف و مشارکت ایران در ایده کمربند- راه چین توجه شده است و موضوع خاصی برای توجه به بخش های خصوصی دو کشور در نظر گرفته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: البته هیچ مشارکت جامع راهبردی شکل نمی گیرد مگر آنکه زمینه دقیق فرهنگی و مردمی و رسانه ای شکل گیرد که در بخش فرهنگی سند، به آن توجه شده است. انتظار داریم این سند به عنوان سند بالادستی به عنوان نقشه راه در 25 سال آینده روابط ایران و چین باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1537

به "سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امروز امضا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند همکاری های 25 ساله ایران و چین امروز امضا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید