عابدزاده در استقلال مشهور شد؛ حالا دَم از پرسپولیسی بودن می زند! ، زمانی استقلال به لیگ دسته سوم سقوط کرد ...

به گزارش تور کیش، بازیکن و سرمربی پیشین تیم فوتبال استقلال گفت: بهتر است جواد نکونام پای تیمش بایستد و با کسانی که نمی خواهند استقلال پیروز باشد مبارزه کند.

عابدزاده در استقلال مشهور شد؛ حالا دَم از پرسپولیسی بودن می زند! ، زمانی استقلال به لیگ دسته سوم سقوط کرد ...

به گزارش خبرنگاران، صمد مرفاوی درباره سالگرد دومین قهرمانی تیم فوتبال استقلال در آسیا، شرایط آبی پوشان و دیگر مسائل صحبت هایی را بیان کرد که در زیر می خوانید:

چند روز پیش سالگرد دومین قهرمانی استقلال در آسیا بود، فکر می کنید چرا آن نسل طلایی دیگر تکرار نشد؟

بیشتر بازیکنان آن دوره همه چیز را گفته اند اما مسئله مهم، وجود مربی و مدیر بزرگی مثل مرحوم منصور پورحیدری بود، نه اینکه چون کنارمان حضور ندارد، درباره اش صحبت می کنیم اما همه شاهد بودند و درک کردند که مرحوم پورحیدری چه تیم خوبی جمع کرد. او تیمی را به آسیا برد که برای آن زحمت کشید، خدابیامرز فقط زورش به جواد زرینچه نرسید و او از جمع ما جدا شد ولی سایر بازیکنان را شخصاً دور هم جمع وجور می کرد. پورحیدری تیم همدلی ساخت و به لحاظ فنی شایسته بودیم. ایشان نقش همه چیز را در استقلال ایفا می کرد، چه بسا به لحاظ فنی و چه روحی ـ روانی و انگیزشی، و رفاقتی که بین بازیکنان ایجاد کرد، نتیجه اش قهرمانی در آسیا و سال بعد آن نایب قهرمانی بود.

فکر می کنید اگر این دوره بازی می کردید، رقم قراردادتان چقدر بود؟

نمی توانم رقم قرارداد را بگویم، نباید حسرت این را بخوریم که الآن چه پولی به بازیکنان می دهند و چرا ما نگرفتیم، هر دوره شرایط خودش را داشت، شاید زمان ما، فوتبال حرفه ای نبود و پول آن چنانی به بازیکنان داده نمی شد، بیشتر بازیکنان به تیم عشق می ورزیدند، من همان زمان در ایران خودرو شاغل بودم و کنارش برای استقلال بازی می کردم، فوتبال ما آن قدر حرفه ای نبود که به طور کامل در اختیار استقلال باشم، شغل دیگری داشتم و کنارش برای استقلال بازی می کردم، شاید حرفه ای نبود اما مسئولان ایران خودرو با من همکاری می کردند و به حضورم در استقلال به دید ملی نگاه می کردند، بازیکنان فعلی دوره خاص خودشان را دارند و باید همه چیزشان به روز و حرفه ای باشد، برگشت به عقب منطقی نیست، همان طور که من در زمان حاضر بیمه نیستم فوتبالیست های امروزی هم بیمه نیستند و باید خودشان اقدام نمایند.

تصور می کردید از آن نسل طلایی، نفراتی مثل احمدرضا عابدزاده، مجید نامجومطلق و شاهرخ بیانی سر از پرسپولیس در بیاورند؟

من امثال عابدزاده را که به پرسپولیس رفتند، پرسپولیسی نمی بینم، گذر زمان باعث شد از استقلال جدا شوند و الآن دم از پرسپولیسی بودن می زنند، عابدزاده در استقلال معروفیت پیدا کرد و او را به چشم یک استقلالی می بینم.

اتفاقاً صادق ورمزیار هم او را یک استقلالی معرفی کرد.

بله، ما نزدیک به هم بودیم و خصوصیات و افکار هم را می دانستیم و روی این حساب چنین حرف هایی را می زنم. نامجومطلق، بیانی و سال ها بعد که علیرضا نیکبخت واحدی به پرسپولیس رفتند کاری کردند که به استقلال برگردند، چون دل شان با استقلال بود، عابدزاده هم همین شرایط را داشت اما موقعیتی برای او پیش نیامد که به استقلال بازگردد.

چند روز دیگر بیست وسومین دوره لیگ برتر شروع می گردد، شرایط استقلال را چطور می بینید؟

به عنوان یک استقلالی، طرفدار یا پیشکسوت دوست دارم این تیم پیروز باشد. جواد نکونام راهنمایی تیم را به عهده گرفته است و بیشتر طرفداران و پیشکسوتان دوست دارند او در کارش پیروز باشد ولی سرمربیگری در استقلال سختی های خاص خودش را دارد. کسی که به عنوان نفر اول فنی می آید تمام شرایط را درک نموده است و باید برای مبارزه آماده باشد. نکونام این شرایط را دارد و باید با همه چیز بجنگد و مقابله کند. به عنوان یک استقلالی می گویم نباید ناامید باشیم و با چیزی که داریم بحنگیم و مبارزه کنیم. اگر به هدف مان نرسیدیم چیزی از ارزش های استقلال کم نمی گردد. باید کوشش کرد، زحمت کشید و ریاضت بکشیم تا در آینده نتیجه اش را ببینیم.

اما پیشکسوتانی مثل حسن روشن و شاهین بیانی اعتقاد دارند استقلال با این شرایط باید با تیم امیدش در مسابقات شرکت کند.

پیشکسوتان عزیز و محترم هستند و هر کسی نظر خاص خودش را دارد اما نظر من این است که باید امیدوار باشیم و کوشش کنیم تا به پیروزیت برسیم، اگر هم به پیروزیت نرسیدیم باید کوشش بیشتری کرد. زمانی استقلال به لیگ دسته سوم سقوط کرد اما کوشش کردیم و بازگشتیم. از تیمی صحبت می کنیم که دو بار قهرمان آسیا شده است، بنابراین استقلال همواره استقلال است.

بعضی از طرفداران و پیشکسوتان اعتقاد دارند دست هایی در کار است که نمی خواهند استقلال پیروز باشد، چنین موضوعی را از نزدیک حس نموده اید؟

باید با کسانی که نمی خواهند استقلال قهرمان گردد، مبارزه کرد. این مبارزه کردن برنامه و ریاضت می خواهد. باید با هر کسی که تا دندان مسلح است، مبارزه کرد تا به پیروزیت رسید. هر کسی نظری دارد و برای خودش محترم است. از نکونام می خواهم پای تیمش بایستد و مبارزه کند تا ان شاء الله طرفداران با پیروزیت استقلال مسرور شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1402 بروزرسانی: 10 مرداد 1402 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 2235

به "عابدزاده در استقلال مشهور شد؛ حالا دَم از پرسپولیسی بودن می زند! ، زمانی استقلال به لیگ دسته سوم سقوط کرد ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عابدزاده در استقلال مشهور شد؛ حالا دَم از پرسپولیسی بودن می زند! ، زمانی استقلال به لیگ دسته سوم سقوط کرد ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید