علائم عفونت ناشی از آدنوویروس

به گزارش تور کیش، آدنوویرس می تواند موجب بروز عفونت در گوش، دستگاه تنفس و دستگاه گوارش گردد. علائم آن مشابه اختلالات دیگر بوده از اینرو تشخیص آن مشکل می باشد.

علائم عفونت ناشی از آدنوویروس

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آدنوویرس می تواند موجب بروز عفونت در گوش، دستگاه تنفس و دستگاه گوارش گردد. علائم آن مشابه اختلالات دیگر بوده از اینرو تشخیص آن مشکل می باشد.

آدنوویروس مسبب ایجاد عفونت در دستگاه گوارش، چشم، مثانه و غیره است. امروزه بیش از 40 نوع مختلف آدنوویروس شناخته شده است که می توانند موجب بروز چندین عارضه در انسان شوند. این ویروس به طور معمول بر روی پوشش مجاری تنفسی اثر گذاشته و منجر به ظهور علائمی مانند سرماخوردگی، گلودرد و غیره می گردد.

عفونت ناشی از آدنوویروس

آدنوویروس مسری است بدان معنا که می تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر به وسیله مایعات بدن در حین عطسه و سرفه سرایت نماید. در ادامه عوارض ناشی از این ویروس آورده شده اند.

کراتوکونژنکتیویت (التهاب همزمان قرنیه و ملتحمه چشم)

کنژنکتیویت (قرمزی چشم، التهاب ملتحمه)

برونشیولیت

پنومونی ویروسی

کروپ یا خروسک

گاستروانتریت

عفونتهای مجاری ادراری

سرفه خشک

تورم لوزه ها

علائم

عفونت دستگاه تنفسی

تورم لوزه ها، گلودرد، پنومونی ویروسی، برونشیولیت و غیره عوارض ناشی از عفونت آدنوویروس در دستگاه تنفسی می باشند. مردم اغلب عفونتهای تنفسی ناشی از آدنوویروس را با آنفلوانزا (آنفولانزا) به علت علائم مشابه اشتباه می گیرند.

سرماخوردگی مکرر

التهاب گلو (گلودرد)

سرفه های کوتاه و خشک مکرر

گرفتگی و آبریزش بینی

تورم غدد لنفاوی

التهاب ریه

تب

عفونت دستگاه گوارش

گاستروانتریت (آنفولانزای معده) عارضه ای است که ناشی از این ویروس می باشد. آدنوویرس روده کوچک و بزرگ را تحت تأثیر قرار می دهد و به طور معمول در بچه ها و بزرگسالان جوان دیده می گردد.

استفراغ

اسهال

عدم تعادل الکترولیت

دل درد و دل پیچه

از دست دادن اشتها

تب

غش یا از حال رفتن

ضعف

عفونت چشم

همانطور که در بالا دیده می گردد، انواع مختلف عفونتهای چشم در افراد به علت وجود آدنوویروس رخ می دهد. نشانه ها و علائم آن موارد ذیل را شامل می گردد:

قرمزی چشم

آب آمدن از چشم

آزردگی چشم

تب

تورم غدد لنفاوی

ناراحتی

آبریزش بینی

علائمی همانند اشکال در تنفس، بروز راش یا جوشهای پوستی، تورم و غیره در بچه ها مشاهده می گردد. علائم در بچه ها شدیدتر و تعیین تر است به این علت که در مقایسه با بزرگسالان از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند.

آدنوویروس بعلاوه یکی از عوامل عفونت زا مجاری ادراری (UTI) است. علائم آن، ادرار مکرر، ادرار بیش از حد، احساس سوزش و درد در حین ادرار، وجود خون در ادرار و غیره را شامل می گردد. از سوی دیگر، بعلاوه می تواند به عفونت گوش میانی، غش و سرگیجه منجر گردد. در ثانی، سایر علائم نادر دیگر شامل، عفونت خون یا سپسیس، مننژیت، سیستیت هموراژیک و غیره می گردد.

چنانچه هریک از علائم فوق الذکر را مشاهده نمودید به پزشک مراجعه نمایید. علائم عفونت چشم، عفونت دستگاه گوارش و عفونتهای مجاری ادراری تعیین تر بوده و می توانند به راحتی تشخیص داده شوند. در حالی که عفونتهای دستگاه تنفسی اغلب به اشتباه گرفته شده و آنها را نادیده می گیرند.

روشهای درمانی مختلفی جهت درمان عوارض فوق الذکر وجود دارد. لازم است که به جهت تسکین فوری بلافاصله با پزشک مشورت نمایید. مراقب خود باشید!

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1798

به "علائم عفونت ناشی از آدنوویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم عفونت ناشی از آدنوویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید