عملیات اجرایی 4 پروژه عمرانی بندر چابهار به ارزش بیش از 9000 میلیارد ریال شروع شد

به گزارش تور کیش، مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان از آغاز عملیات اجرایی پروژه های عمرانی بندر چابهار به ارزش 9 هزار و نه میلیارد ریال در سواحل استان سیستان و بلوچستان با حضور معاون اول رئیس جمهور اطلاع داد.

عملیات اجرایی 4 پروژه عمرانی بندر چابهار به ارزش بیش از 9000 میلیارد ریال شروع شد

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

بهروز آقایی، مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ارزش این پروژه ها را بالغ بر نه هزار و نه میلیارد ریال عنوان و اظهار کرد: عملیات اجرایی پروژه احداث مراکز فرعی جستجو و نجات دریایی سواحل استان (MRCC) در پسابندر به مبلغ 180 میلیارد ریال، پروژه پوشش کامل رادیویی سواحل استان سیستان و بلوچستان در منطقه A1 دریایی با اعتبار کل 110 میلیارد ریال، پروژه اطفاء حریق و آبیاری قطره ای فضای سبز بنادر شهید کلانتری، شهید بهشتی و کوی مسکونی بندر با اعتبار کل 550 میلیارد ریال و پروژه سرمایه گذاری احداث مخازن نگهداری فرآورده های نفتی (پتروشیمی) به روش BOT به مبلغ 8,169 میلیارد ریال در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز می گردد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در تشریح جزئیات این پروژه ها اضافه نمود: مراکز فرعی جستجو و نجات دریایی پسابندر یکی از دو مرکز فرعی(MRCC) برنامه ریزی شده در راستای ارتقاء ایمنی دریانوردی و افزایش سرعت واکنش تیم های امداد نجات دریایی در چارچوب انطباق با کنوانسیون بین المللی (SAR) با ظرفیت اشتغال زایی 75 نفر در زمینی به مساحت 500 مترمربع احداث می گردد.

آقایی با اشاره به اینکه این مراکز به لحاظ موقعیت خاص و استراتژیکی در شرقی ترین نقطه جنوب کشور و بعنوان نزدیک ترین مرکز برای دسترسی به آبهای آزاد حائز اهمیت می باشد اضافه نمود: این مرکز مسئول اعمالی چون تجسس و نجات، یاری های پزشکی در سوانح دریایی، جلوگیری از آلودگی دریا و کنترل ایمنی دریایی یک منطقه به حساب می آید.

مدیر کل بنادر و دریانوردی در مورد پوشش کامل رادیویی سواحل استان به عنوان دومین پروژه مربوطه، با بیان اینکه پروژه مذکور با ظرفیت اشتغال زایی 75 نفر و در مدت 12 ماه در محدوده ساحلی استان به طول 541 کیلومتر با ایجاد پنج سایت رادیویی پسابندر، بریس، چابهار، گوردیم و بندر شهید رضایی زرآباد پیاده سازی شده است توضیح داد: این پروژه پوشش کامل رادیویی (VHF) در آبهای ساحلی استان را فراهم و موجب افزایش ایمنی کشتیرانی و دریانوردی در چارچوب کنوانسیون بین المللی (SOLAS) و تسریع در واکنش به پیامهای اضطراری دریایی و عملیات جستجو و نجات در دریای عمان می گردد.

آقایی گفت: بخشی از پروژه پوشش رادیویی سواحل شرقی استان شامل1500 متر کابل کشی فیبر نوری به سایت بریس، 1000 متر کابل کشی فیبر نوری به سایت پسابندر، برق رسانی سایت بریس به طول 1200 متر با استفاده از 16 اصله تیر برق با ترانس 25 کیلوولت و برق رسانی سایت پسابندر به طول 800 متر کابل بصورت دفنی و توان 200 کیلووات و اتاق و ترانس 315 کیلوولت می باشد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از پروژه اطفاء حریق بندر شهید کلانتری و آبیاری قطره ای فضای سبز بنادر شهید بهشتی، شهید کلانتری و کوی مسکونی بندربه عنوان سومین پروژه اجرایی با اعتبار کل 550 میلیارد ریال نام برد و هدف از اجرای این پروژه را افزایش ضریب ایمنی اسکله ها، شناورهای سنتی، محوطه ها و کوی مسکونی بندر و صرفه جویی و بهینه سازی اصلاح الگوی مصرف به میزان حداقل 30 درصد عنوان نمود.

آقایی با بیان اینکه این پروژه با اشتغالزایی برای 80 نفر و در مدت 18 ماه اجرا می گردد اضافه نمود: مجموع لوله گذاری اجرا شده در این پروژه 127 کیلومتر از جنس پلی اتیلن می باشد که 7 کیلومتر مربوط به شبکه اطفاء حریق در بندر شهید کلانتری و 120 کیلومتر لوله گذاری آبیاری قطره ای فضای سبز بنادر شهید بهشتی، شهید کلانتری و کوی مسکونی می باشد.

او در ادامه اضافه نمود: برای این پروژه از 5 ایستگاه پمپاژ و 4 مخزن بتنی شامل (یک مخزن 700 متر مکعبی برای شبکه اطفاء حریق و 3 مخزن 600 ، 300 و 115 متر مکعبی در آبیاری) استفاده شده است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان همچنین درباره پروژه احداث مخازن نگهداری فرآورده های نفتی (پتروشیمی) در بندر شهید بهشتی چابهار اظهار کرد: این پروژه با ظرفیت سالانه 8 میلیون و 500 هزار تن و با ظرفیت اشتغال زایی مستقیم 125 نفر در زمینی به مساحت 87000 متر مربع احداث می گردد.

آقایی با بیان اینکه مبلغ این پروژه 8,169 میلیارد ریال و مدت آن 25 ساله می باشد توضیح داد: احداث این پروژه در راستای ایجاد ترافیک دریایی در سواحل مکران، رقابت پذیر نمودن محصولات صادراتی نسبت به سایر کشورها با توجه به نزدیکی بندر چابهار به کشورهای هدف و ذخیره سازی محصولات فراوری شده در سایت پتروشیمی نگین مکران است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1395

به "عملیات اجرایی 4 پروژه عمرانی بندر چابهار به ارزش بیش از 9000 میلیارد ریال شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات اجرایی 4 پروژه عمرانی بندر چابهار به ارزش بیش از 9000 میلیارد ریال شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید