قاتل رشد عقلی نداشت قصاص نشد

به گزارش تور کیش، تهران (پانا) - پسر نوجوانی که در یک قرار تلگرامی همکلاسی اش را به قتل رسانده بود، با گزارش پزشکی قانونی از قصاص تبرئه و به پرداخت دیه و حبس محکوم شد.

قاتل رشد عقلی نداشت قصاص نشد

به گزارش ایران، رسیدگی به این پرونده از مهرماه 3 سال پیش با درگیری مرگبار میان دو نوجوان شروع شد. پس از اعلام گزارش درگیری مأموران به محل اعزام شدند و معین شد که پسر نوجوانی به نام ارسلان توسط دوستش مهدی با چاقو مجروح و پس از آن به بیمارستان بعثت تهران منتقل شده است که ساعاتی بعد ارسلان بر اثر شدت جراحات وارده فوت کرد.

یک روز بعد مهدی به همراه پدرش به پلیس آگاهی رفت و خودش را به عنوان عامل قتل ارسلان معرفی کرد و در شرح ماجرا گفت: من و ارسلان همکلاسی بودیم و او همواره به همه زور می گفت و در یک گروه تلگرامی که با همکلاسی های مان داشتیم من را تهدید نموده بود. آخرین بار پس از فحاشی و تهدید با من قرار گذاشت تا باهم دعوا کنیم و من هم به خاطر اینکه او جثه درشتی داشت ترسیدم و چاقویی را در جیبم گذاشتم. روز حادثه پس از اینکه یکدیگر را دیدیم درگیر شدیم و من هم چند ضربه چاقو به او زدم و از ترس فرار کردم. اما شب وقتی پدرم را در جریان ماجرا قرار دادم از من خواست تا خودم را معرفی کنم.

پس از اظهارات متهم وی به پزشکی قانونی معرفی گردید و کارشناسان در گزارشی اعلام کردند مهدی به رشد عقلی نرسیده و ماهیت جرم و حرمت آن را درک ننموده است. با این گزارش برای متهم نوجوان کیفرخواست صادر و وی در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد.

در ابتدای جلسه پدر و مادر مقتول برای متهم درخواست قصاص کردند و گفتند که حاضر به گذشت نیستند. در ادامه مهدی به صندلی رفت و بعد از بازگو کردن ماجرا گفت: باور کنید من قصد کشتن او را نداشتم و از ترسم ارسلان را با چاقو زدم. در آن لحظه اصلاً متوجه کارهایی که می کردم نبودم. حرف ها و فحاشی و تهدیدهای مقتول باعث شده بود آنقدر بترسم که هربار او را می دیدم فکر می کردم این بار حتماً من را می کشد. زمانی که چاقو با خودم بردم فکر نمی کردم با این چاقو کسی را بکشم حتی نمی دانستم اگر به کسی چاقو بزنم متهم می شوم و فکر می کردم چون مقتول به من حمله نموده پس من حق داشتم او را با چاقو مجروح کنم. حالا هم می دانم خانواده ارسلان چه وضعیتی دارند و به خاطر کاری که کردم پشیمانم و از آنها درخواست گذشت و حلالیت دارم.

سپس کارشناس روانشناسی گزارش پزشکی را به دادگاه ارائه کرد و متهم را فاقد قوه تمیز درباره قتل دانست.

در سرانجام جلسه قضات وارد شور شدند و مطابق ماده 91 قانون مجازات اسلامی و با توجه به نظریه پزشکی قانونی که اعلام نموده بود وی به هنگام ارتکاب جرم کمال عقلی نداشته مهدی از قصاص معاف شد و او را به پرداخت دیه و 5 سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم کردند این حکم با اعتراض اولیای دم روبرو شد و پرونده به دیوان عالی کشور رفت اما پس از آنالیز قضات شعبه 9 دیوان، آنها حکم صادره را تأیید کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1655

به "قاتل رشد عقلی نداشت قصاص نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاتل رشد عقلی نداشت قصاص نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید