لزوم مانع زدایی از توسعه مهندسی ژنتیک برای ایجاد فرصت های اشتغال

به گزارش تور کیش، به گزارش خبرنگاران به نقل از چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین ملی بیوتکنولوژی، مهیار رفعتی با بیان اینکه اگر مانع تراشی هایی که نسبت به توسعه بیوتکنولوژی کشاورزی کشور شد، سر بیوتکنولوژی دارویی هم آمده بود، امروز دستاوردهای بزرگی مثل تولید داروهای بیوسیمولار را نداشتیم، تاکید کرد: با مانع زدایی و فراهم کردن زمینه های اشتغال مولد فارغ التحصیلان جوان در حوزه های مختلف بیوتکنولوژی، می توان کشور را در بسیاری از حوزه های حساس مرتبط با امنیت غذایی و دارویی به خودکفایی رساند.

لزوم مانع زدایی از توسعه مهندسی ژنتیک برای ایجاد فرصت های اشتغال

نماینده اتحادیه انجمن های علوم کشاورزی گفت: اتفاقات مثبتی که این روزها در زمینه تولید داخلی واکسن و داروهای بیوتکنولوژی شاهد هستیم نشان دهنده اهمیت توجه به بیوتکنولوژی است و اگر اشتباهی که در مانع تراشی و جلوگیری از تولید ملی محصولات بیوتکنولوژی کشاورزی و وابسته نگه داشتن کشور به واردات افتاد، در بیوتکنولوژی پزشکی و دارویی هم افتاده بود، مسلماً چنین روزهای خوبی را در زمینه تولید داروهای بیوسیمولار نمی دیدیم.

وی گفت: در حوزه بیوتکنولوژی هرچه به سمت جلو می رویم، فرصت های بیشتر و دستاوردهای بزرگ تری حاصل می شود. درست است که در حال حاضر موانع و چالش هایی خصوصاً در زمینه مهندسی ژنتیک کشاورزی وجود دارد ولی اگر واقع بینانه به شرایط نگاه کنیم آینده را بسیار روشن خواهیم دید.

رفعتی شرح داد: خوشبختانه در حوزه های مختلف بیوتکنولوژی زمینه های بسیار خوبی برای کارآفرینی و اشتغال دانش آموختگان وجود دارد و حتی در زمینه زیست فناوری کشاورزی هم اگر بتوان مقداری از چالش ها و فشارهایی را که بر محققان این حوزه وارد می شود، رفع کرد ظرفیت ها و فرصت های بسیار خوبی در حوزه هایی مثل مهندسی ژنتیک، کشت بافت و… برای کارآفرینی و کاهش وابستگی به واردات وجود دارد.

دبیر اجرایی وبینارهای تخصصی کارآفرینی و فرصت های ویژه شغلی در حوزه زیست شناسی، زیست پزشکی و علوم کشاورزی با اشاره به برگزاری سه دوره از این وبینارها در اواخر سال گذشته و تداوم آنها در سال جاری گفت: با حمایت اساتید و کارآفرینان و مدیران شرکت های پیشروی بیوتکنولوژی و زیست پزشکی از این وبینارها و همراه شدن شتابدهنده ها با این حرکت این وبینارها عملاً به فرصتی برای کارآفرینی تبدیل شده به طوری که قرار است تعدادی از دانشجویان و دانش آموختگان شرکت کننده در این سه وبینار جذب این شرکت ها شده و مقدمات راه اندازی استارت آپ هایی در این حوزه فراهم شود.

وی با بیان اینکه در سایه سیاست های حمایتی و برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و ستاد توسعه زیست فناوری در زمینه توسعه شتابدهنده ها و شرکت های دانش بنیان، فرصت های خوبی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور فراهم شده ابراز امیدواری کرد که با حمایتهای مالی و معنوی این دستگاه ها از فعالان حوزه بیوتکنولوژی و سلسله وبینارهای کارآفرینی شاهد تأسیس چند استارت آپ و شرکت دانش بنیان باشیم.

چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران به میزبانی انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری دانشگاه یزد و انجمن های علمی و مؤسسات پژوهشی این حوزه از 31 مردادماه تا دوم شهریورماه 1400 با شعار سده 1400: زیست فناوری برای امنیت غذایی و سلامت برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1564

به "لزوم مانع زدایی از توسعه مهندسی ژنتیک برای ایجاد فرصت های اشتغال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم مانع زدایی از توسعه مهندسی ژنتیک برای ایجاد فرصت های اشتغال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید