محققان دانشگاه شریف حسگر تشخیص سریع سرطان طراحی کردند

به گزارش تور کیش، محققان دانشگاه شریف با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی حسگری برای تشخیص سلول های سرطانی در آزمایش های تشخیص طبی و مراکز تحقیقاتی طراحی کردند.

محققان دانشگاه شریف حسگر تشخیص سریع سرطان طراحی کردند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات نحوه تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور، محققان دانشگاه صنعتی شریف با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسگری برای تشخیص سلول های سرطانی در آزمایش های تشخیص طبی و مراکز تحقیقاتی طراحی کردند.

تشحیص نادرست یا دیرهنگام سرطان، بلای جان بخش قابل توجهی از بیماران شده است و هدف از انجام این پژوهش ارائه روشی ساده، حساس، دقیق و ارزان قیمت است تا بتوان فعالیت آنزیم تلومراز به عنوان نشانگر انتخابی سرطان را مشخص کرد.

این پژوهش در قالب حمایت از یک پروژه پسا دکتری انجام و این حسگر ساخته شد. تشخیص زود هنگام سرطان اهمیت بسیاری برای بیمار دارد. در مراحل اولیه تشخیص بیماری پاسخ به درمان بهتر است و با این حسگر می توان در این راستا نهاده شد.

الهه کاظمی رحمت آبادی درباره این محصول گفت: از فناوری نانو برای فراوری این بایو سنسور استفاده کردیم. استفاده برای تشخیص انواع سرطان ها یکی از مزیت های آن است. در این روش ما روی نمونه سلول افراد کار کردیم و میزان آنزیم تلومراز را اندازه گرفتیمو سطح بالای این آنزیم نشان دهنده وجود سرطان است.

سرطان دومین دلیل مرگ و میر در سراسر دنیا تا اواخر قرن گذشته شناخته شد. در سال 2004، بیش از 4 میلیون نفر در سراسر دنیا در اثر ابتلا به بیماری سرطان جان خود را از دست دادند که پیش بینی می­گردد این رقم تا سال 2030 به 12 میلیون نفر برسد. 30 درصد از کسانی که از ابتلا به سرطان جان خود را از دست داده­اند در صورت تشخیص بیماری در مراحل اولیه شانس نجات و زنده ماندن داشتند. از آنجایی که سرطان از سلول­های بدن خود شخص نشاُت می­گیرد که درون بافت­ رشد نموده و به تومور تبدیل می­شوند، سیستم ایمنی بدن قادر به تشخیص آن نیست و با آن مقابله نمی­کند. علاوه بر این به جهت شباهت بین بافت سرطانی و بافت سالم تشخیص و درمان این بیماری با پیچیدگی­های زیادی همراه است.

روشی نوآورانه و کارآمدتر از روش های پیشین تشخیص سرطان

در حال حاضر تشخیص بالینی سرطان متکی بر تکنیک­های تصویر برداری و یا آنالیز ریخت شناسی سلول­ها (سیتولوژی) و بافت­های (هیستولوژی) مشکوک به بیماری انجام می گردد. تکنیک­های تصویر برداری به کار رفته برای تشخیص سرطان مانند اشعه ایکس، ماموگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، آندوسکوپی و سونوگرافی حساسیت کمی دارند و توانایی آن ها در تمایز قائل شدن بین ضایعات خوش خیم و بدخیم محدود است

یک روش مفید و امیدبخش برای تشخیص زودهنگام سرطان، شناسایی و تشخیص موادی در خون و سایر سیالات بدن است که به دلیل وجود تومور در بدن ظاهر می­شوند. این مواد که نشانگر نامیده می­شوند می­تواند پروتئین­ها، کربوهیدرات ها و یا نوکلئیک اسید هایی باشند که در اثر سرطانی شدن سلول­هابه وجود می­آیند. اندازه­گیری سطح غلظتی نشانگر در بزاق، خون، ادرار یا مدفوع تشخیص بیماری در مراحل اولیه، تخمین خطر بازگشت بیماری و همچنین پیگیری درمان را امکان­پذیر می نماید. ارائه­ روشی ساده، حساس، صحیح و دقیق برای اندازه­گیری تشخیص بیماری از روی نشانه ها، از اهمیت زیادی برخوردار است و می­تواند به تشخیص زودهنگام سرطان یاری کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 931

به "محققان دانشگاه شریف حسگر تشخیص سریع سرطان طراحی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه شریف حسگر تشخیص سریع سرطان طراحی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید