پایداری ارتباطات کشور در شرایط بحران بررسی شد، شبکه پاسخگو نیست

به گزارش خبرنگاران، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی با عنوان بررسی پایداری شبکه ارتباطات کشور در شرایط بحران، با نگاهی به بررسی وقایع سیل اخیر و سوابق بحران های گذشته، گفت که در شرایط بحران، شبکه های مخابراتی فعلی که در دسترس متولیان امداد و نجات و فوریت های انتظامی قرار دارند، جوابگوی نیازهای جاری آنها نیست. زیرا این شبکه ها، فناوری های مخابراتی ناهمگون را به کار می برند، باندهای بسامدی متفاوتی استفاده می کنند و ظرفیت طیف بسامدی اختصاص یافته به آنها برای تأمین نیازهای مخابراتی شان کافی نیست.

پایداری ارتباطات کشور در شرایط بحران بررسی شد، شبکه پاسخگو نیست

شبکه های مخابراتی فعلی که توسط متولیان امداد و نجات و فوریتهای انتظامی استفاده می شوند به دلایل مختلف نظیر مسائل ناشی از تداخل بسامدی، عدم تعریف بسامد مشترک برای ایجاد هماهنگی بین سازمانهای متولی فوریتهای امدادی و انتظامی کشور و ظرفیت پایین فرکانسهای فعلی جوابگوی نیازهای عملیاتی در شرایط بحران نیست.

گواه این مدعا آن است که در تجربه بحران اخیر سیل بسکمک از نهادهای رسمی و متولیان امداد و نجات کشور در سطوح مختلف مدیریتی و عملیاتی برای برقراری اختصاص بسامد و ایجاد یک اپراتور اختصاصی سراسری، دچار مسائل جدی بودند.

سازمانهای امدادی همچون اورژانس و آتش نشانی در جلسات کارشناسی پیرامون ناکارآمدی ارتباطات در شرایط بحران، خواستار اختصاص باندهای بسامدی بیشتر و ارتقای فناوری ارتباطی خود هستند. این در حالی است که طیف بسامدی یکی از منابع ملی کشورها محسوب شده و استفاده بهینه از آن می تواند موانع فنی و مالی لازم برای تحول فناوری ارتباطات بخش فوریتهای امدادی و انتظامی را فراهم آورد.

در این گزارش آمده است که در سیل اخیر ارتباطات متولیان امداد و نجات و نهادهای کلیدی در بعضی موارد چندین ساعت قطع شد و به دلایل مختلف مسئولان امر حتی نمی توانستند وقوع حادثه را اطلاع رسانی کنند و درخواست کمک خود را به نهادهای دیگر ارسال کنند. اپراتورهای تجاری و فعالان امداد و نجات از کم بودن میزان باندهای تخصیص داده شده شکایت داشتند و فناوری خود را نیازمند ارتقاء می دانستند. کم بودن منابع مالی نیز یکی از دلایل عدم ارتقاء فناوری این نهادها ذکر می شد.

این در حالی است که اینترنت پهن باند، افق های جدیدی را در زمینه خدمات قابل عرضه فوریت های امدادی و انتظامی توسعه داده است، اما بهبود ارتباطات نیروهای امدادی و انتظامی به طیف بسامدی بیش تر و استفاده از فناوری پیشرفته نیاز دارد.

این گزارش با بیان اینکه استفاده از فناوری پیشرفته نیازمند منابع مالی است، می افزاید: منابع درآمدی حاصل از واگذاری باند بسامدی یکی از راه های تأمین منابع مالی پایدار ارتقای فناوری ارتباطی این نیروها است. در کشور ما نیز ضرورت بهبود ارتباطات نیروهای امدادی و انتظامی به ویژه در شرایط بحران احساس می شود، اما ناهماهنگی دستگاه های ذی ربط (سازمان صدا و سیما و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) برای ساماندهی فضای بسامدی کشور، تحقق این امر را با چالش روبرو کرده است.

براین اساس واگذاری بخشی از تکه باندهای فرکانسی 700 مگاهرتز می تواند ظرفیت باند بسامدی نیروهای امدادی را افزایش دهد و به عنوان یک دارایی جهت جلب مشارکت اپراتورهای ارتباطی استفاده شود. همچنین درآمد حاصل از اجاره باندهای بسامدی می تواند منابع مالی جهت به روزرسانی تجهیزات این نیروها را نیز فراهم آورد.

این درحالی است که تکه باندهای فرکانسی حاصل از دیجیتال سازی پخش فراگیر در کشور کماکان در اختیار سازمان صدا و سیما واقع شده است و به متولی قانونی طیف فرکانس یعنی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات واگذار نشده است.

در این گزارش، تجربه تقنینی کشور ایالات متحده آمریکا (که در ویژگی هایی نظیر توزیع جمعیت و زیرساخت اینترنت شباهت هایی با ایران دارد) در بهره برداری از طیف بسامدی 700 مگاهرتز برای تقویت ارتباطات فوریت های امدادی و استفاده از عواید آن برای تأمین مالی ارتقای فناوری این نیروها نیز، بررسی شده است.

کنگره ایالات متحده آمریکا در تلاش برای بهبود ارتباطات امدادی این کشور، بازتخصیص طیف های بسامدی 700 مگاهرتز و اختصاص بخشی از آن برای تأمین مالی و تأسیس اپراتور واحد ارتباطات امدادی و انتظامی را به قوه مجریه این کشور تکلیف کرده است.

بررسی نشان می دهد که به دلیل ساختار نهادی این کشور و نقش پررنگ بخش خصوصی، بهینه سازی طیف های فرکانسی در امریکا بیش از دو دهه زمان برده است. اما در ایران با توجه به اینکه چالش اصلی استفاده از طیف فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز بین صدا و سیما (به عنوان یک نهاد حاکمیتی) و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد، ورود قانونگذار به موضوع می تواند در زمان کم تری به رفع اختلافات بیانجامد تا منابع بسامدی کشور در جهت منافع کلی نظام استفاده شود.

با این وجود پیشنهاد شده که در ذیل قانون بودجه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نسبت به برگزاری مزایده اجاره باندهای فرکانسی بلااستفاده اقدام کند و اپراتور مجازی فوریتهای امدادی و انتظامی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 223

به "پایداری ارتباطات کشور در شرایط بحران بررسی شد، شبکه پاسخگو نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایداری ارتباطات کشور در شرایط بحران بررسی شد، شبکه پاسخگو نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید