پرداخت 440 میلیارد تومان تسهیلات به صندوق های پژوهش و فناوری، حمایت کامل از ساخت نمونه سازی

به گزارش تور کیش، مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه با همکاری 12 بانک بیش از 3 برابر منابع اهرمی شده در این بانک ها، به شرکت های دانش بنیان تسهیلات اعطا شده است، گفت: با پرداخت 440 میلیارد تومان تسهیلات به 22 صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق ها در سراسر کشور فراهم شد.

پرداخت 440 میلیارد تومان تسهیلات به صندوق های پژوهش و فناوری، حمایت کامل از ساخت نمونه سازی

به گزارش خبرنگاران، محسن نوتاش امروز در رویداد مجازی ارائه نیازهای فناورانه صنعت برق که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، وظیفه صندوق نوآوری در اکوسیستم نوآوری را حمایت از شرکت های دانش بنیان دانست که در این راستا در تمام چرخه تولید محصول از شرکت های دانش بنیان حمایت می شود، اظهار کرد: ابزارهای مالی صندوق نوآوری در تمام چرخه تولید محصول از ایده تا ورود به بازار در خدمت شرکت های دانش بنیان است.

نوتاش در خصوص تسهیلات نمونه سازی صندوق نوآوری و شکوفایی توضیح داد: این تسهیلات برای ساخت نمونه اولیه محصول است که منجر به ظرفیت سازی برای شرکت های دانش بنیان به منظور ورود به بازار محصولات دانش بنیان می شود؛ از این رو حمایت صندوق نوآوری تا 100 درصد هزینه های مورد نیاز برای نمونه سازی را شامل می شود و تا زمانی که محصول در حد ایده باشد و قابل ارائه به بازار نباشد، شرکت ها می توانند از طریق شتاب دهنده ها برای دریافت خدمات صندوق نوآوری اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان و فناور نمی توانند به طور همزمان تسهیلات نمونه سازی و تولید صنعتی را دریافت کنند، خاطر نشان کرد: خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به چهار دسته ارائه تسهیلات، صدور ضمانت نامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی تقسیم می شوند. در بخش خدمات مربوط به ارائه تسهیلات، این خدمت برای نمونه سازی قبل از تولید صنعتی، تولید صنعتی، سرمایه در گردش، اشتغال زایی، اسناد خزانه اسلامی، تأمین دفتر کاری، لیزینگ و استصناع (قراردادی که ساخت کالایی از سوی سفارش دهنده به سازنده کالا سفارش داده می شود تا در مدتی تعیین سازنده با تهیه مواد اولیه، کالای مورد نظر را برای سفارش دهنده ساخته و به وی تحویل دهد) به فناوران ارائه می شود.

نوتاش، با اشاره به تسهیلات توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، یادآور شد: این تسهیلات در حوزه آموزش، مشاوره، توسعه بازار، استاندارد و تأییدیه، حفاظت از مالکیت فکری، رویدادها و شبکه سازی، رتبه بندی رقابت پذیری و کمک هزینه تحقیق و توسعه به فناوران اعطا خواهد شد.

وی با بیان اینکه با همکاری 12 بانک بیش از 3 برابر منابع اهرمی شده، به شرکت های دانش بنیان تسهیلات اعطا شده است، گفت: با پرداخت 440 میلیارد تومان تسهیلات به 22 صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق ها در سراسر کشور فراهم شد.

مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به مبلغ ضمانت نامه صادر شده از آذرماه 97 تا به امروز برای شرکت های دانش بنیان، اظهار کرد: صدور ضمانت نامه از طریق شبکه بانکی و مورد پذیرش کلیه کارفرمایان با ایجاد شرایط ترجیحی برای شرکت ها اجرا شده که این میزان 37 برابر عملکرد گذشته صندوق نوآوری و شکوفایی است.

به گفته وی در سال 1398 به میزان 11 میلیارد تومان حمایت بلاعوض برای بیش از 3 هزار درخواست شرکت های دانش بنیان اعطا شده است و میزان حمایت بلاعوض صندوق در سال گذشته بیش از 4 برابر سال های قبل بوده است که در سه ماهه ابتدایی امسال، هزار و 200 درخواست برای دریافت خدمات توانمندسازی ثبت شده است.

وی ارائه ضمانت نامه مبلغ تسهیلات مصوب، شرایط اعتباری شرکت، شرایط مالی و ریسک های طرح را از معیارهای تأثیرگذار در میزان و نوع تضامین ارائه شده از سوی صندوق نوآوری نام برد و یادآور شد: تسهیلات نمونه سازی این صندوق نیز برای نمونه سازی صنعتی یک محصول دانش بنیان، حمایت از ارتقا یا توسعه نمونه مهندسی این محصول، ظرفیت سازی برای ورود محصولات به بازار، تأییدیه فنی و تست عملکرد نمونه محصول در شرایط واقعی و فرآیندهای صرفاً تحقیق و توسعه اختصاص می یابد.

نوتاش با بیان اینکه تا 100 درصد هزینه های مورد نیاز برای نمونه سازی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت می شود، گفت: باید حداقل یک نمونه آزمایشگاهی از محصول دانش بنیان تأیید شده باشد.

وی در خصوص حمایت های این صندوق در فرآیندهای قبل از تولید صنعتی، توضیح داد: این تسهیلات با نرخ بهره 11 درصد به شرکت ها اعطا می شود که دوره بازپرداخت آن 5 ساله است، علاوه بر آن تسهیلات فروش اقساطی، لیزینگ، استصناع نیز با هدف توسعه بازار محصولات دانش بنیان از طریق تأمین خریدار اعطا می شود که نرخ بهره آن 9 درصد با دوره تنفس سه ساله است.

مدیر پذیرش صندوق نوآوری با اشاره به جزئیات تسهیلات سرمایه در گردش این صندوق، گفت: این تسهیلات در هزینه های اجرای قراردادهای جاری، هزینه های تولید سالانه محصولات دانش بنیان بر اساس برآورد فروش شرکت و خرید مواد اولیه، دستمزد و اجاره محل شرکت ها اختصاص می یابد.

وی در خصوص اعطای سرمایه در گردش بانکی، گفت: این تسهیلات برای ارزیابی مالی و اعتباری شرکت، تعیین تضامین توسط بانک، حمایت تا 70 درصد فروش دانش بنیان، تسهیلات بیش از 10 میلیارد ریال اعطا می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1061

به "پرداخت 440 میلیارد تومان تسهیلات به صندوق های پژوهش و فناوری، حمایت کامل از ساخت نمونه سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 440 میلیارد تومان تسهیلات به صندوق های پژوهش و فناوری، حمایت کامل از ساخت نمونه سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید