کرونا درآمد و سود چه شرکتهای فناوری را کم کرد

به گزارش تور کیش، 2020 میلادی در حالی آغاز شد که بسیاری از شرکت ها پیش بینی می کردند در سال جدید میلادی رشد کنند و محصولات و سرویس های بیشتری عرضه کنند. اما شیوع کووید 19 تمام برنامه های آنها را بهم ریخت. قرنطینه شهرها و تعطیلی کارخانه ها، تولید را در بسیاری موارد متوقف کرد.

کرونا درآمد و سود چه شرکتهای فناوری را کم کرد

از سوی دیگر شرکت هایی که سرویس های آنلاین مانند تبلیغات ارائه می کردند با رکود مالی و کاهش تقاضا روبرو شده اند. احتمال شیوع بیماری در محیط های پر جمعیت و ضرر شرکت ها در این بازه، روی درآمدهای آنان تاثیرگذاشته و به اخراج و مرخص کردن انبوهی از کارگران منجر شده است.

اما این یک روی سکه است. قرنطینه سبب شد بسیاری از شرکت ها کارمندان خود را دور کار کنند. این فرصتی برای رشد شرکت هایی بود که خدمات و سرویس های آنلاین ارائه می کردند. برخی شرکت ها مانند مایکروسافت به خوبی از آن استفاده کردند. اما این آغاز ماجراست. با توجه به آنکه زمان ساخت واکسن و انتها یافتن شیوع ویروس معین نیست، فرایند ضررو زیان شرکت ها همچنان ادامه دارد. به همین دلیل آنها به دنبال راهی برای کاهش این خسارت ها هستند.

آنچه در زیر می خوانید شرایط برخی از شرکت هایی هستند که شیوع ویروس کرونا آنها را به چالش کشیده است.

ورشکستگی استارت آپ فضایی

شرکت فضایی وان وب یکی از استارت آپ های اینترنت ماهواره ای بود که با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان اظهار داشت در آستانه ورشکستگی است. این شرکت به دنبال یک پشتیبان مالی بود، اما شیوع کووید 19 و تاثیر آن بر بازارهای مالی مانع از این امر شد. وان وب پس از ورشکستگی به دنبال خریداری بود تا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

تعطیلی کارخانه های تسلا و انبارهای مملو از خودرو

خودروسازی تسلا هم یکی از انبوه شرکت های متکی بر انرژی پاک است که با بحران ناشی از ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند. شیوع این ویروس به تعطیلی موقت کارخانه تازه تاسیس تسلا در شانگهای منجر شد. در ماه مارس نیز این شرکت مجبور شد تاسیسات خود در فرمونت را تعطیل کند. اما تاثیرات ویروس کرونا همین جا تمام نشد.

تسلا اعلام کرده بود در سه ماهه نخست 2020 میلادی در تولید خودرو رکورد زده و 102 هزار و 672 دستگاه اتومبیل ساخته و همچنین 88 هزار و 496 دستگاه نیز تحویل مشتریان داده است. اما رقم خودروهای تحویل شده نسبت به سه ماهه آخر 2019 میلادی 21 درصد کاهش یافته بود.

از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا به افزایش تولید خودروهایی منجر شد که تا امکان تحویل آنها تا انتها ماه مارس وجود نداشت. ارزش خودروهای انبار شده تسلا معادل 20 روز کاری و 981 میلیون دلار سرمایه است. همین فرایند به جریان منفی 895 میلیون دلاری برای شرکت منجر شد.

به نوشته ورج طبق ایمیلی که تسلا برای کارمندانش ارسال کرده، از 31 آوریل 2020 تسلا حقوق تمام کارمندان خود درآمریکا را کاهش می دهد و برای کارمندان ساعتی که نمی توانند طی شیوع ویروس کرونا دورکاری کنند، مرخصی بدون حقوق ثبت می کند.

کارمندان در سطح نایب رئیس و بالاتر با کاهش 30 درصدی دستمزد روبرو می شوند. دستمزد مدیران(directors) و کارمندان رده بالاتر 20 درصد کاهش می یابد. دستمزد بقیه کارمندان نیز 10 درصد کاهش می یابد. همچنین کارمندان این شرکت خارج آمریکا نیز با کاهش مشابه درآمد روبرو می شوند. کاهش دستمزدها تا دومین سه ماهه مالی یعنی انتها ماه ژوئن ادامه می یابد.هنوز معین نیست برای چه تعداد کارگر مرخصی بدون دستمزد ثبت شده است.

4 میلیارد هزینه برای آمازون

آمازون یکی از شرکت های بزرگ فناوری بود که به نظر می رسد در بحبوحه شیوع کووید 19 با رونق کسب و کارش روبرو شده زیرا در شرایط قرنطینه، تعداد زیادی از مشتریان مایحتاج خود را به طور آنلاین می خرند.

اما در واقع سودآوری این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری میلادی 29 درصد کاهش یافته و 2.5 میلیارد دلار اعلام شده است. از سوی دیگر آمازون در سه ماهه دوم نیز با افزایش هزینه ها روبرو خواهد شد. به گفته جف بزوس هزینه های عملیاتی شرکت در سه ماهه آینده 4 میلیارد دلار افزایش می یابد. بزوس قصد دارد در سه ماهه آینده مبلغ مذکور را برای موارد مربوط به شیوع ویروس کرونا از جمله ارسال محصولات برای مشتریان و ایمن نگه داشتن کارمندان هزینه کند.

اپل در گیر و دار مقابله با ویروس کرونا

اما شیوع ویروس تمام برنامه های اپل را بهم ریخت. به نوشته نیویورک تایمز، اپل در آخر ماه آوریل اظهار داشت درآمدش در سه ماهه نخست 2020 میلادی فقط یک درصد رشد کرده و58.3 میلیارد دلار است. این در حالی است که یک پنجم محصولات این شرکت در بازار چین فروخته می شود که به دلیل قرنطینه تعطیل بوده است. افزایش فروش سرویس های اینترنتی این شرکت مانند اپلیکیشن های آیفون و اپل موزیک در کنار ساعت هوشمند اپل و آیپد، کاهش 7.5 درصدی درآمد در چین، تایوان و هنگ کنگ را جبران کرده است. اما کارشناسان امر معتقدند در سه ماهه جاری شرایط درآمد اپل بدتر می شود.اپل نیز از ارائه پیش بینی فروش برای سه ماهه دوم 2020 خودداری کرده است.

کاهش 90 درصدی سود فاکسکان

کارخانه تایوانی فاکسکان، یکی از مهمترین پیمانکاران اپل است که دستگاه های اپل را در کارخانه های متعدد خود در چین و تایوان می سازد. این شرکت نیز از تاخت و تاز ویروس کرونا بی نصیب نماند و آمار نشان می دهد میزان فروش آن در سه ماهه نخست 2020 میلادی نسبت به سال گذشته 12 درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر رویترز گزارش می دهد به دلیل شیوع ویروس کرونا سودآوری این شرکت در سه ماهه نخست 2020 میلادی حدود 90 درصد کاهش یافته است. این شرکت سود خالص خود در سه ماهه مذکور را 70.25 میلیون دلار اعلام کرده است.

شیوع ویروس کرونا در ابتدای سال نوی چینی سبب شد، کارخانه های این شرکت در چین برای مدتی طولانی تعطیل بماند.

کاهش 7.6 درصدی سود خالص سامسونگ

گزارش مالی سه ماهه نخست سامسونگ نیز مانند بقیه شرکت های فناوری حاکی از کاهش درآمد و فروش بود. شیوع ویروس کرونا، کاهش فصلی فروش نمایشگر این شرکت و همین طور بخش محصولات مصرفی الکترونیکی به رکود این شرکت در سه ماهه نخست 2020 و کاهش 0.7 هزار میلیارد وونی درآمد شرکت منجر شده اند.

از سوی دیگر سود خالص این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری 6.45 وون اعلام شده که نسبت به سه ماهه آخر 2019 میلادی 7.6 درصد کاهش یافته است. سود عملیاتی شرکت نیز در این بازه پایین تر بود.

کاهش درآمد شرکت آی بی ام

درآمد این شرکت نیویورکی در سه ماهه نخست سال 2020 میلادی نسبت به همین بازه در سال گذشته 3.4 درصد کاهش یافته که دلیل آن تاثیر شیوع کووید 19 بر میزان فروش شرکت بوده است.

طبق گزارش وال استریت ژورنال این شرکت تصمیم دارد هزاران کارمند خود را اخراج کند.

زیان خدمات آنلاین از تاکسی گرفته تا اجاره محل اقامت

از آغاز شیوع همه گیری کرونا قربانیان اصلی آن برهمگان آشکار بودند؛ صنعت حمل ونقل و توریسم. این دو صنعت در سراسر جهان به شدت آسیب دیده اند و مجبور به اخراج نیروها و کوچک کردن کسب و کارخود شده اند.

شرکت تاکسی آنلاین اوبر اظهار داشت در سه ماهه نخست 2020 میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا 2.9 میلیارد دلار خسارت دیده است. این شرکت برای 14 درصد کاهش در هزینه ها مجبور شده 3700 کارمند خود را اخراج کند. همچنین دارا خسروشاهی مدیر ارشد اجرایی این شرکت اعلام کرده از باقیمانده دستمزد خود در 2020 میلادی چشم پوشی می کند. از سوی دیگر شرکت تاکسی اینترنتی لیفت نیز با پیش بینی کاهش درآمد خود اظهار داشت مجبوربه اخراج 981 کارمند و کاهش دستمزد مدیران خود شده است.

لیفت نیز در آمد 3 ماهه نخست 2020 میلادی را 955.7 میلیون دلار اظهار داشت. این رقم در مقایسه با درآمد یک سال قبل 23 درصد رشد کرده است. اما ضرر خالص شرکت 398.1 میلیون دلار اعلام شده است.

در کنار اوبر و لیفت، شرکت ای بی ان بی که اقامتگاه های اجاره ای را در بستر وب نمایش می دهد نیز اظهار داشت 25 درصد نیروهای خود در سراسر جهان یا 1900 نفر را اخراج می کند. همچنین این شرکت مجبور به لغو سرمایه گذاری در هتل ها و خدمات مسافرتی شده است.

کاهش درآمد تبلیغاتی گوگل

به گفته ساندار پیچای در سه ماهه نخست 2020 میزان استفاده از موتور جستجوی گوگل، یوتیوب و اپلیکیشن ها و سرویس های دیگر افزایش یافته است. اما درآمد تبلیغات شرکت کاهش یافته است. به گفته پیچای در ماه مارس میزان تبلیغات به شدت کاهش یافت که دلیل این امر شیوع ویروس کرونا بود. همچنین آمار نشان می دهد رشد درآمد تبلیغاتی گوگل در سه ماهه نخست 2020 نیز کندتر شده است. همانطور که در نمودار زیر قابل مشاهده است، کل درآمد تبلیغات شرکت گوگل در سه ماهه نخست 2020 میلادی 33.8 میلیارد دلار بوده است که نسبت به سه ماهه چهارم 2019 میلادی کاهش یافته است. همچنین میزان رشد درآمد تبلیغات نیز در این بازه 10.4 درصد بوده که نسبت به سه ماهه آخر 2019 میلادی کمتر است.

البته با توجه به آمار موجود و کل درآمدهای شرکت گوگل به نظر می رسد تاثیر کرونا بر کسب وکار آن در سه ماهه های دوم و سوم 2020 عیان تر خواهد بود.

جبران خسارت به درآمد تبلیغاتی فیس بوک با فروش محصولات دیگر

در سه ماهه نخست 2020 میلادی شیوع ویروس کرونا روی رشد کسب و کار تبلیغاتی فیس بوک تاثیر منفی گذاشته است.

اما درآمد این شرکت از پیش بینی ها بالاتر و 17.74 میلیارد دلار اعلام شد. با این وجود درآمد هرسهم آن 1.71 دلار بود که از تخمین های کارشناسان کمتر بود. هرچند درآمد فیس بوک در مقایسه سالانه نشان دهنده 17 درصد رشد است، اما بخش تبلیغات آن با بیشترین خسارت روبرو شده است. این شرکت اعلام کرده بود با کاهش قابل توجه تقاضا برای تبلیغات روبرو شده است.

درآمد فیس بوک از تبلیغات 17.44 میلیارد دلار اعلام شده است. این درحالی است که همین شاخص در سه ماهه چهارم 2019 میلادی بیش از 20 میلیارد بوده است.

منبع : مهر

منبع: آی تابناک
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 977

به "کرونا درآمد و سود چه شرکتهای فناوری را کم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا درآمد و سود چه شرکتهای فناوری را کم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید