12 نکته برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان که باید بدانید

به گزارش تور کیش، احتمالا شما هم تجربه نموده اید که با تغییر فصل و سرد شدن هوا، پوست به خصوص پوست صورت خشک تر می گردد. این خشکی می تواند مشکلاتی را که پوست از قبل با آن روبرو بوده، بدتر کند. اما چه عواملی باعث خشک شدن پوست می شوند و چطور می توانیم از آن پیشگیری کنیم. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید و در خصوص خشکی پوست در زمستان بیشتر بخوانید.

12 نکته برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان که باید بدانید

دلایل خشکی پوست در زمستان

خشکی پوست در زمستان دلایل متعددی دارد. هوای سرد، خشکی هوای فضاهای داخلی به علت استفاده از وسایل گرمایشی، بادهای سرد زمستانی و کاهش رطوبت هوا چه در فضای بیرون از خانه چه داخل خانه، دست به دست هم می دهند تا پوست ما در فصل سرما خشک تر از همواره باشد. این خشکی پوست فقط به پوست صورت محدود نمی گردد و ممکن است آن را در دست ها، پا و سایر مناطقی از پوست که در معرض هوای سرد قرار دارند، تجربه کنید.

علائم خشکی پوست در زمستان

تعدادی از رایج ترین علائم و نشانه های خشکی پوست عبارتند از:

 • پوسته پوسته شدن
 • سرخی پوست
 • بافت خشن و زبر
 • خارش
 • پوست تحریک شده
 • ایجاد ترک در پوست
 • سوزش یا حتی بریدگی

این علائم ممکن است از نظر شدت متفاوت باشد و بسته به ناحیه ای از بدن شما که تحت تأثیر قرار گرفته است متفاوت به نظر برسد. در افرادی که خودشان هم پوست خشک دارند، این علامت ها شدیدتر است.

12 راه چاره برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان

اگر در معرض خشکی پوست هستید با راه چارههای زیر می توانید از این خشکی پیشگیری کنید. خشکی پوست در زمستان اجتناب ناپذیر است ولی با کمی تغییر در روتین پوستی و عادت های خود و همین طور استفاده از بعضی محصولات پوستی می توانید مانع خشکی پوست شوید.

مراقبت از بدن برای پیشگیری از خشکی پوست فقط به محصولات پوستی محدود نمی گردد. رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی و نوشیدن آب به میزان کافی هم نقش مهمی در حفظ سلامت پوست دارد.

1. استفاده از مرطوب نماینده بعد از شستن

هر بار که دست یا صورت و بدن خود را می شویید، چربی طبیعی آن را از بین می برید. این چربی طبیعی که در پوست وجود دارد، نوعی سد محکم برای پیشگیری از رطوبت خود پوست است. وقتی این سد طبیعی از بین برود پوست شما رطوبت طبیعی خود را خیلی زود از دست می دهد؛ به همین علت مهم است که هر بار بعد از شستن صورت حتما از مرطوب نماینده بهره ببرید؛ به خصوص در زمستان.

برای اینکه نباید فراموش کنید همواره یک کرم مرطوب نماینده دم دست داشته باشید. در کیف همراهتان هم همواره یک کرم مرطوب نماینده بگذارید. برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان حتما به این دو نکته توجه کنید:

از شوینده های صورت مخصوص پوست خشک بهره ببرید.

همواره کرم مرطوب نماینده پوست صورت و کرم دست، انواع لوسیون برای پوست بدن همراه داشته باشید و نباید فراموش کنید که از آن بهره ببرید.

2. استفاده روزمره از کرم ضدآفتاب

بسیاری از افراد فکر می نمایند که کرم ضدآفتاب یک محصول اختصاصی برای فصل تابستان است. در زمستان چون روزها کوتاه می گردد و کمتر نور آفتاب دریافت می کنیم، تصور می کنیم که احتیاجی به استفاده از ضدآفتاب نیست. اما در زمستان هم اشعه های مضر UV می توانند به پوست استرس وارد نمایند و سد رطوبتی آن را از بین ببرند. این سد رطوبتی برای حفظ سلامت پوست و آبرسانی به آن ضروری است.

بعد از مرطوب نماینده صبح ها از یک لایه کرم ضدآفتاب هم بهره ببرید. این کرم ضدآفتاب باید SPF حداقل 30 داشته باشد تا به میزان کافی تاثیرگذار باشد.

3. استفاده از کرم های شب

کرم های شب یکی از برترین روش ها برای تقویت پوست و پیشگیری از خشکی آن است. این کرم ها پوست را رطوبت رسانی هم می نمایند ولی چون معمولا کرم های سنگین تر و غلیظ تری هستند، جذب آن ها روی پوست مدت بیشتری طول می کشد. با استفاده کردن از این کرم ها در طول شب، پوست شما فرصت کافی دارد تا آن را جذب کند و با رطوبت و چربی این کرم، تقویت گردد.

اگر از این کرم ها و انواع پمادها برای دست و پای خود استفاده می کنید، روی آن را با کیسه پلاستیکی یا دستکش بپوشانید تا از پخش شدن آن جلوگیری کنید.

اگر کرم های شب و مغذی را دوست ندارید می توانید از انواع ماسک برای پوست خشک بهره ببرید. ماسک ها هم می توانند پوست را تغذیه نمایند و با موادی که دارند مثل انواع ویتامین ها مانع از خشکی و آسیب تماشا پوست شوند.

4. تغییر روتین مراقبت از پوست

اگر احساس می کنید که پوست صورت شما به علت تغییر فصل و هوای سرد زمستان، حساس تر و تحریک پذیرتر شده است، می توانید روتین مراقبت پوستی خود را تعدیل کنید. توجه کنید که برای جذب انواع سرم ها، تونرها و سایر محصولاتی که در روتین پوستی خود استفاده می کنید، سد رطوبتی پوست باید سالم باشد.

علاوه بر این، اگر پوست شما تحریک شده باشد، نسبت به موادی مثل عطرها و الکل، بسیار حساس تر می گردد. در نتیجه محصولی که در حالت عادی مسئله ای برای پوست شما ایجاد نمی کرد، در فصل های سرد سال ممکن است تحریک نماینده پوست باشد و به آن آسیب بزند.

سعی کنید در این فصل روتین پوستی خود را در ساده ترین حالت نگه دارید. برای صبح فقط از مرطوب نماینده و ضدآفتاب بهره ببرید و برای شب هم از یک شوینده ملایم و کرم شب یا مرطوب نماینده.

اگر حس می کنید سد رطوبتی پوست شما سالم است و خشکی پوست تا حد زیادی رفع شده، می توانید به آرامی سایر محصولات مراقبت از پوست را به روتین پوستی خود اضافه کنید.

5. استفاده از دستگاه های رطوبت ساز

دستگاه های رطوبت ساز یاری می نمایند که رطوبت از دست رفته دوباره به هوای اطراف برگردد. در ماه های زمستانی که استفاده از بخاری و وسایل گرمایشی، باعث از بین رفتن رطوبت محیط می گردد، استفاده از رطوبت ساز بسیار ضروری است. وقتی رطوبت زیادی در محیط اطرافتان وجود داشته باشد، رطوبت طبیعی برای پوست شما تامین می گردد. در نتیجه ممکن است خشکی پوست التیام پیدا کند و اگر به موقع از آن بهره ببرید، در زمستان دچار خشکی پوست نمی شوید.

به گفته متخصصان، استفاده از دستگاه های رطوبت ساز با رطوبت 60 درصد در محیط می تواند لایه بیرونی پوست را حسابی آبرسانی کند.

6. کاهش دما

یک دوش آب داغ بعد از اتمام یک روز کاری در هوای سرد، می تواند بسیار آرامش بخش و لذت بخش باشد ولی برای اینکه پوست شما مواد مغذی و رطوبت و چربی طبیعی خود را از دست ندهد، موقع دوش گرفتن باید از آب ولرم بهره ببرید.

آب داغ چربی و رطوبت طبیعی پوست شما را بسیار سریع تر از آب ولرم از بین می برد. استفاده از آب داغ می تواند برای پوست و موی شما آسیب زا باشد و به شدت باعث خشکی آن گردد.

بعد از حمام، مراقب خشک کردن پوست و موی خود هم باشید. هرگز با حرکات محکم و شدید حوله، پوست را خشک نکنید. برای خشک کردن پوست باید حوله را به آرامی روی پوست بگذارید و بردارید.

7. کاهش دفعات لایه برداری و اسکراب

لایه برداری یاری می نماید که سلول های مرده پوست از روی پوست برداشته گردد و پوست شما نرم تر و روشن تر به نظر برسد. اما لایه برداری بیش از میزان با استفاده از محصولات خیلی قوی یا با تکرار زیاد، می تواند به پوست آسیب بزند و آن را در معرض خشکی بیشتر قرار دهد.

اگر پوست شما خشک به نطر می رسد و پوسته پوسته شده، به جای استفاده از اسکراب های فیزیکی از لایه بردارهای شیمیایی بهره ببرید. اسکراب های خشن تر که دانه های درشت و برنده دارند می توانند سد رطوبتی پوست را از بین ببرند و به پوست آسیب بزنند.

اگر پوست شما خشک، پوسته پوسته، ترک خورده یا تحریک شده است بهتر است تا زمانی که کاملا بهبود پیدا نکرده، اصلا از محصولات لایه بردار استفاده نکنید.

8. استفاده از روغن های طبیعی

قبلا هم اشاره کردیم که استفاده از کرم های شب و مغذی یاری می نماید که پوست نرم و سالمی داشته باشید و سد رطوبتی پوست شما ترمیم گردد. اما اگر احساس می کنید که این کرم ها کافی نیستند تا بتوانند خشکی پوست را درمان نمایند، می توانید از روغن های طبیعی بهره ببرید که خاصیت مرطوب نمایندگی و ترمیمی بیشتری دارند.

این روغن ها یک سد فیزیکی برای نگه داشتن رطوبت داخل پوست ایجاد می نمایند. نمونه ای از روغن های طبیعی که می توانید برای پوست خود بهره ببرید عبارت اند:

 • شی باتر
 • کره کاکائو
 • روغن جوجوبا
 • روغن میوه گل رز
 • محصولات مبتی بر ژله پترولیوم مثل وازلین

برترین راه برای استفاده از این محصولات از جمله روغن ها و لوسیون های بدن در روتین پوستی این است که روزی یک یا دو بار بعد از مرطوب نماینده از آن ها بهره ببرید.

9. آب رسانی از داخل

قدم مثبت دیگری که می توانید برای پیشگیری از خشک شدن پوست بردارید تا پوستی سالم و درخشان داشته باشید این است که مطمئن شوید به میزان کافی در طول روز آب می خورید. مصرف نکردن مایعات به میزان کافی می تواند روی ظاهر پوست شما تاثیر بگذارد. هر چقدر آب کمتری مصرف کنید و بدن شما خشک باشد، احتمال خشک شدن پوست شما هم بیشتر می گردد.

برای اینکه رطوبت مورد احتیاج بدن شما تامین گردد، علاوه بر نوشیدن آب باید روی خوردن غذاهایی تمرکز کنید که اندازه زیادی آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب امگا3 دارند.

هر دو ماده مغذی می توانند سلول های بدن را از آسیب های محیطی حفظ نمایند و یاری نمایند که بدن شما سلول های سالم بسازد که شامل سلول های پوست هم می گردد.

10. انتخاب پارچه های غیر تحریک نماینده

وقتی با هر مشکل پوستی دست و پنجه نرم می کنید، اولین اصلی که باید رعایت کنید این است که از پارچه ها و لباس هایی که جنس خشن دارند تا حد امکان اجتناب کنید. پوست خشک هم از آن مسائلی است که می توانید با پوشیدن لباس هایی با جنس های نرم و طبیعی، از آن پیشگیری کنید.

اگر پوست شما بیش از حد خشک است، لباس های گشاد، راحت از جنس الیاف طبیعی بپوشید تا احتمال ایجاد هر تحریک فیزیکی را کاهش دهید.

علاوه بر این سعی کنید لباس های خود را با شوینده های رایج نشویید. از شوینده هایی بهره ببرید که مخصوص پوست های حساس هستند. این شوینده ها معمولا مواد شیمیایی خشن و قوی ندارند و عطر کمتری دارند.

11. استفاده از دستکش

دستکش یکی از اولین سدهای محافظتی فیزیکی است که می توانید روی پوست دست خود ایجاد کنید تا عوامل محیطی که باعث خشکی پوست می شوند، یک مانع بزرگ داشته باشند. وقتی در هوای سرد، بیرون می روید از دستکش های گرم بهره ببرید. موقع انجام کارهای منزل مثلا شستن ظرف ها حتما از دستکش آشپزخانه بهره ببرید.

تا جایی که امکان دارد سعی کنید که آب خیلی داغ و هوای خیلی سرد با پوست شما در تماس نباشد. با این روش پوست دست شما نرم و لطیف می ماند.

12. استفاده از بالم لب

یکی از قسمت های پوست صورت که معمولا فراموش می کنیم، لب است. لب ها چون پوست نازکی دارند، بیشتر از پوست صورت در معرض خشکی قرار دارند. زمستان ها از لب ها غافل نشوید و برای مراقبت از آن از انواع بالم لب بهره ببرید. بالم لب محصولاتی معمولا بی رنگ یا با رنگ ملایم است که رطوبت مورد احتیاج پوست لب را تامین می نماید و آن را با انواع ویتامین های ضروری تغذیه می نماید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات مسائل پوستی با انجام درمان های خانگی و روش های مراقبتی، بهبود پیدا نمی نمایند. اگر علائم شدید خشکی پوست دارید و علائم شما بدتر می شوند یا اصلا بهبودی پیدا نمی نمایند، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک با توجه به علائمی که دارید از داروهای تجویزی یا بدون نسخه، آنچه که برای شما مناسب است تجویز و توصیه می نماید.

جمع بندی

تجربه کردن خشکی پوست با علایمی مثل پوسته پوسته شدن، قرمزی و حتی ترک خوردن پوست در فصل زمستان، رایج است و افراد زیادی درگیر این مسائل می شوند. این مسائل فقط برای پوست صورت نیست و پوست دست، پا و بدن را هم درگیر می نماید.

راه چاره کلیدی برای سالم نگه داشتن پوست این است که آن را مرطب با کرم های مناسب، آب رسانی کنید. نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که سعی کنید در زمینه لایه برداری و اسکراب، زیاد به پوست خود سخت نگیرید. بهتر است که در این فصل، پوست خود را از هوای خیلی سرد و آب خیلی داغ دور نگه دارید.

استفاده کردن از دستگاه های رطوبت ساز، پوشیدن لباس هایی که پارچه های نرم و طبیعی دارند و استفاده از دستکش از دیگر روش های مفید برای پیشگیری از خشکی پوست است. برای اینکه بدن شما آب کافی داشته باشد همواره آب کافی بنوشید و رژیم غذایی سرشار از سبزیجات داشته باشید.

اگر خشکی پوست در زمستان با این روش ها بهبود پیدا نمی نماید و علائم آن بدتر می گردد حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب را به شما توصیه کند.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 آبان 1401 بروزرسانی: 30 آبان 1401 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 2127

به "12 نکته برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید