خوانساری: برای 25 هزار خودرو 7 میلیون ثبت نام کرده اند؛ بلیط بخت آزمایی هم اینگونه نیست! ، رقم واقعی تورم بیشتر از اینهاست

به گزارش تور کیش، رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اعلام تورم 22 درصدی در سال جاری گفت: افزایش قیمت ها نشان می هد این رقم واقعی نیست و تورم واقعی بیشتر از 22 درصد است.

خوانساری: برای 25 هزار خودرو 7 میلیون ثبت نام کرده اند؛ بلیط بخت آزمایی هم اینگونه نیست! ، رقم واقعی تورم بیشتر از اینهاست

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران مسعود خوانساری امروز در سیزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که با حضور وزیر اقتصاد و امور دارایی برگزار شد، با تشکر از وزارت اقتصاد در خصوص راه اندازی پنجره واحد کسب و کار گفت: امیدواریم این قبیل مسائل استمرار یابد زیرا در دورانی که با تحریم روبرو هستیم و فروش نفت دچار مشکل است، یکی از راه ها برای رشد اقتصادی بحث برطرف کردن موانع در کسب و کار و بورکراسی حاکم است که خوشبختانه با اقدام وزارت اقتصاد اگر ادامه یابد امیدواریم خیلی از موانع برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: پیش بینی بانک دنیای برای اقتصاد کل دنیا حدود 5.2 درصد منفی برای سال 2020 است و در ایران پیش بینی می شود که 5.3 درصد که کاهش رشد اقتصادی در سال جاری داشته باشیم و با توجه به اینکه در دو سال گذشته رشد اقتصاد منفی بوده بنظر می آید اگر سال جاری هم این رشد ادامه یابد 16.4 درصد اقتصاد کشور کوچکتر خواهد شد.

وی خطاب به وزیر اقتصاد گفت: در مصاحبه ای اشاره کرده اید که 140 هزار میلیارد تومان درآمدهای دولت به دلیل عدم فروش نفت و یا عدم وصول اقتصادیات کاهش خواهد یافت و مرکز پژوهش های مجلس هم برآورد کرده است که 185 هزار میلیارد تومان با کسری بودجه روبرو خواهیم بود بنابراین با توجه به کسری ها و کاهش درآمدهای دولت باید تدابیری اندیشیده شود. بنظر می رسد بودجه ای که در سال گذشته به مجلس داده شده نمی تواند جوابگوی کسری ها باشد و اگر این ارقام بین 40 تا 50 درصد درست باشد ما با کسری بودجه روبرو هستیم.

خوانساری گفت: اعلام شده که تورم 22 درصدی در سال جاری داشته باشیم ولی شواهد نشان می دهد که قطعا تورم بیش از این خواهد بود بخصوص با توجه به افزایش قیمت بیشتر اقلام نشان می دهد که رقم تورم 22 واقعی نیست و قطعا رقم تورم بالاتر خواهد بود لذا می طلبد که حتما تدبیر جدی انجام شود که اقتصاد و بخصوص بنگاه ها دچار لطمات بیشتر نشود.

وی افزود: آنچه که مسلم است ما کاهشی در زمینه های جاری مشاهده نمی شود حقوق ماهانه پرسنل دولتی سر ماه پرداخت می شود اما در بخش خصوصی چنین چیزی نیست و بسیاری از بنگاه ها با کاهش نیرو روبرو شده اند و بسیاری از حقوق معوقه کارگران ماه هاست که پرداخت نشده است و نشان می دهد که فشار در بخش خصوصی و بنگاه ها است و شاید دولت و مجموعه دولت کمتر از این کاهش ها آسیب ببینند.

خوانساری گفت: اگرچه دولت پیش بینی کرده اند که برای جبران بخشی از کسری بودجه چاپ اوراق قرضه را می خواهند انجام دهند و کار مثبتی است اما طبق گزارش بانک مرکزی در سال 98 به مبلغ 975 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که 26 درصد افزایش نسبت به سال قبل داشته اما با توجه به اینکه تورم تولید کننده 36.7 درصد بوده، نشان می دهد که تسهیلات سال گذشته کمتر شده و اگر قرار باشد اوراق قرضه ای که منتشر می شود خریدار اصلی بانک ها باشد باز هم تسهیلات بانکی کاهش کمتری نسبت به سال قبل پیدا می کند.

وی افزود: ، صادرات غیر نفتی یکی از منابع اصلی درآمدی کشور است که در دو ماهه اول سال جاری با کاهش اول سال جاری با کاهش 47.8 درصدی روبرو شده ایم و البته اگرچه تاثیر کرونا بوده اما عوامل و سیاستگذاری های غلط بر صادرات غیرنفتی دلایل اصلی این کاهش بوده است و بارها مطرح شده که مشورت با بخش خصوصی و دست اندرکاران صادرات می تواند راهگشا باشد که کمتر به آن بها داده شده است.

وی گفت: وقتی مطرح می شود و انتقادهایی به این بحث بلافاصله صحبت هایی مطرح می شود و مسائل شخصی می شود.

وی درباره بازار سرمایه گفت: این روزها شاهد رونق خوب در بازار سرمایه هستیم و در سه ماهه اول سال جاری حدود یک میلیون و 400 هزار نفر علاوه بر سهام عدالت وارد بازار شده اند پیشنهاد ما در بورس این است که بوروکراسی حاکم در پذیرش شرکت ها در بورس کاهش یابد زیرا حداقل زمان برای ورود شرکت ها به بورس یک سال است و دوم لازم است که شفافیت بیشتر روی سهام حاکم شود زیرا قیمت ها در بعضی جاها زیاد شفاف نیست و اگر ریزش ایجاد شود مسئله ای که برای صندوق های اعتباری بوجود آمد در اینجا هم ممکن هست ایجاد شود.

خوانساری در خصوص ثبت نام خودرو در هفته گذشته گفت: برای 25 هزار خودرو 7 میلیون نفر ثبت نام کرده اند و بلیط بخت آزمایی هم در دنیا اینگونه نبوده است. این اتفاق در دنیا فکر می کنم نمونه ای نداشت و در مجموع اقدام سنجیده ای نبود.

وی گفت: در خصوص واگذاری ها به عنوان نماینده مرکز دواری اصل 44 باید اشاره کنم که بعد از تغییرات در سازمان خصوصی سازی پرونده های مورد تایید این افراد بود الان در دواری با شکایت جدید وارد می شود و این موضوع منجر به ناامنی در بخش خصوصی می شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به 10 کسب و کار آسیب پذیر از کرونا گفت: متاسفانه در مشاغل آسیب پذیر واحدهای تولیدی و بنگاه ها منظور نشده است.

وی افزود: در خصوص استمهال دریافت فهرست بیمه و عدم جریمه شدن آنها از سوی تامین اجتماعی علیرغم تصویب دولت متاسفانه این موضوع عملیاتی نشده است.

خوانساری گفت: اگر سال جهش تولید است همه ما باید تلاش کنیم که افزایش تولید داشته باشیم و موانعی که در بحث اقتصاد کشور وجود دارد امیدواریم با درایت دولت از بین برود تا حداقل افزایشی را در تولید داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1037

به "خوانساری: برای 25 هزار خودرو 7 میلیون ثبت نام کرده اند؛ بلیط بخت آزمایی هم اینگونه نیست! ، رقم واقعی تورم بیشتر از اینهاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوانساری: برای 25 هزار خودرو 7 میلیون ثبت نام کرده اند؛ بلیط بخت آزمایی هم اینگونه نیست! ، رقم واقعی تورم بیشتر از اینهاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید