دف نوازی کنار مقبره حافظ ، صدایی که قرار بود در سکوت بماند

به گزارش تور کیش، چندین نفر سیاهپوش بر چهره دف هایشان در محوطه آرامگاه حافظ می نواختند و صدایی هماهنگ را پژواک می دادند؛ صدایی که گویا قرار بوده الان مسکوت بماند و بعدها دربیاید و به توصیف یکی از هواداران این گروه، اجرای دف نوازی خیلی خیلی سکرت بوده است.

دف نوازی کنار مقبره حافظ ، صدایی که قرار بود در سکوت بماند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، کلیپی که از این اجرا به بیرون درز کرد، عبارت مبهم امروز بازگشایی حافظیه را داشت با زمانی ناتعیین که به گفته مجری برگزاری این مراسم، این آیین را انجمن دوستداران حافظ جمعه دوم خردادماه 99 در جوار مزار لسان الغیب اجرا کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان فارس گفت که زمان بازگشایی اماکن فرهنگی و تاریخی شیراز و استان فارس یکشنبه چهارم خرداد 99 بود و این دو موضوع هیچ ارتباطی باهم نداشته اند و ندارند.

به هرحال این مراسم در شرایط شیوع کرونا بدون اطلاع رسانی قبلی و بدون حضور رسانه ها و با مشارکت حدود 170 نفر نوازنده دف در آرامگاه تعطیل شده حافظ اجرا شد که متولیان امر معتقدند کلیپ های منتشر شده از این آیین در فضای مجازی، نسخه لو رفته است.

اظهارات متفاوت کاربران

پخش کلیپ دف نوازی در جوار آرامگاه حافظ خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس را نیز شوکه کرد زیرا این قشر و رسانه های رسمی نیز از اجرای آن هیچگونه اطلاعی نداشتند تا با پوشش خبری مناسب موجبات پخش این رخداد را به صورت غیر لو رفته و غیر سکرت فراهم کنند.

انتشار تصاویر بی کیفیت از آیین دف نوازی حافظیه در فضای مجازی واکنش های متفاوتی را نیز به همراه داشت بگونه ای که برخی کاربران معتقد بودند که پخش این کلیپ و بازگشایی حافظیه در شرایط شیوع کرونا می تواند انگیزه سفر کردن به شیراز را افزایش دهد و این موضوع می تواند بر شمار مبتلایان به کرونا در شیراز و استان فارس بیافزاید.

برخی کاربران نیز از برگزاری این مراسم ابراز خرسندی و کامنت هایی در حمایت از اینگونه برنامه ها برای افزایش روحیه اجتماعی منتشر کردند.

واکنش برخی کاربران نیز جالب توجه و بدین شکل بود که در شرایط شیوع کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی متولیان برگزاری این مراسم چگونه توانسته اند مجوزهای لازم را اخذ کنند و اینکه هنرمندان بسیاری در شرایط کنونی همه گیری بیماری کرونا به دنبال دریافت مجوز اجرای کنسرت مجازی در حافظیه بودند اما تا به امروز پیروز نشده اند.

برخی دیگر از کاربران آیین دف نوازی در جوار آرامگاه حافظ در شرایط شیوع کرونا را با جشن های برگزارشده در خوزستان مقایسه و از برگزاری این گونه مراسم در زمان شیوع کرونا انتقاد کردند.

دف زنی کرونایی با اخذ مجوزهای لازم

مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان فارس گفت: براساس دستور ستاد ملی مبارزه و پیشگیری از بیماری کرونا اماکن تاریخی و فرهنگی استان فارس از جمله آرامگاه حافظ از یکشنبه چهارم خرداد 99 مصادف با عید سعید فطر بازگشایی شد.

امیری پاسخ به سوالاتی در خصوص برگزاری آیین دف زنی در حافظیه را به یکی از همکاران خود ارجاع داد.

سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنابع دستی استان فارس بیان نمود: انجمن دوستداران حافظ با اخذ مجوزهای لازم در روز جمعه دوم خردادماه 99 اقدام به برگزاری آیین دف نوازی گروهی در مجموعه حافظیه کرد.

پیام غرابی افزود: این برنامه به مناسبت عید سعید فطر تدارک دیده شده بود که با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان فارس انجام شد.

لو رفتن برنامه و گسستن شیرازه کار

غرابی در پاسخ به این اینکه چرا این مراسم به صورت رسمی برنامه ریزی و به رسانه ها نیز اطلاع داده نشده بود که پوشش خبری این آیین را انجام دهند، گفت: مسائل فنی در انتشار تصاویر این مراسم رخ داده و عملا شیرازه کار از دست متولیان آن در رفت به گونه ای که قرار بوده کلیپ این آیین در ایام عید فطر از سوی برگزارکنندگان منتشر شود اما زودتر از این موعد تصاویر آن از سوی برخی در فضای مجازی نشر داده شد.

وی جوابی برای پاسخ دادن به این سوال نیز نداشت که آیا انتشار این کلیپ در ایام شیوع کرونا منجر به افزایش میل سفر به شیراز نخواهد شد؟

باز هم خودسرها

مدیرعامل انجمن دوستداران حافظ اظهار داشت: آیین دف نوازی جمعه دوم خرداد با اخذ مجوز مورد نیاز از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان فارس در مجموعه حافظیه انجام شد.

مهران محمدی افزود: مقرر بود که از این آیین کلیپی تهیه و به مناسبت عید سعید فطر منتشر شود، یکی از کارکنان اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان فارس که در محل برگزاری این آیین حضور داشته خودسرانه اقدام به ضبط کلیپی 59 ثانیه ای و نشر آن در فضای مجازی کرده است.

وی ادامه داد: اقدام این فرد نسبت به پخش خودسرانه کلیپی کوتاه از این مراسم باعث به هم خوردن برنامه ریزی های اجرا شده برای برگزاری این آیین شد.

او افزود: تصاویر و کلیپ های این مراسم با دوربین های حرفه ای ضبط شده و در مرحله تدوین واقع شده است اما کلیپی که بصورت خودسرانه پخش شده با دوربین تلفن همراه ضبط شده و از کیفیت مناسبی نیز بهره مند نیست.

مدیرعامل انجمن دوستداران حافظ گفت: این آیین با همکاری حدود 170 نفر نوازنده دف و با انجام پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله حدود دو و نیم متری اجرا شده است.

پاسداشت عید فطر در نظر بوده نه جذب توریست

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه تهیه و انتشار این کلیپ باعث افزایش آمار توریستان شیراز و فارس در شرایط شیوع کرونا نخواهد شد؟ گفت: برنامه ریزی اجرای این مراسم بر مبنا این شکل گرفت که حافظیه حدود 3 ماه تعطیل بوده و سعی کردیم با اجرای این برنامه فضایی متفاوت با رعایت تمام موارد بهداشتی در روز عید سعید فطر رقم بخورد.

محمدی ادامه داد: هیچ هدف گذاری برای جذب توریست در ایام شیوع کرونا با اجرای این برنامه فرهنگی در نظر گرفته نشده و حتی در زمان اجرای آن هیچ اطلاعی از بازگشایی اماکن فرهنگی شیراز نیز نداشتیم و برای اجرای این برنامه فاصله اجتماعی نیز رعایت شده است.

وی اظهار کرد: استفاده از ماسک و تجهیزات بهداشتی تا لحظه شروع دف نوازی توسط نوازنده ها رعایت شده و فاصله ها نیز پیش از شروع برنامه توسط عوامل پشتیبانی تعیین شده بود.

سیاه برای عید؟

مدیرعامل انجمن دوستداران حافظ گفت: این گلایه اکنون وجود دارد که متولیان شبکه های اجتماعی در فضای مجازی و ادمین پیج ها نیز نباید بدون رضایت تهیه کننده این برنامه اقدام به انتشار کلیپ غیرحرفه ای و لو رفته مراسم می کردند.

وی اظهار کرد: سابقه اجرای موسیقی در حافظیه طولانی است اما اجرای موسیقی زنده با این تعداد نوازنده برای اولین بار اجرا شده است.

محمدی در توضیح دلیل پوشیدن لباس مشکی توسط نوازنده های حین اجرای این برنامه نیز گفت: دلیل انتخاب رنگ مشکی به این جهت بود که انجمن دوستداران حافظ بودجه کافی برای تهیه لباس یکدست برای همه نوازنده ها نداشت و بخاطر اینکه اغلب نوازنده ها لباس مشکی شخصی داشتند مقرر شد که همه یکدست با این رنگ لباس در آیین شرکت کنند.

وی اظهار کرد: انجمن دوستداران حافظ اکنون در هفدهمین سالگرد فعالیت خود است و تنها انجمن ملی حوزه ادبیات ایران محسوب می شود که 12 دفتر کنندگی در سراسر کشور دارد و تا به امروز بیش از سه هزار برنامه فرهنگی در سطح کشور نیز انجام داده و با همت این انجمن آیین یادروز حافظ در 12 شهر ایران برگزار می شود.

مدیرعامل انجمن دوستداران حافظ گفت: اجرای آیین دف نوازی در مجموعه حافظیه توسط شاگردان هفت نفر از استادان برتر دف در شیراز انجام گرفت.

وی با تاکید بر اینکه باید کسانی که در این مراسم شرکت کردند رعایت امانت داری را انجام می دادند، افزود: انتشار خودسرانه کلیپ این مراسم موجب وارد آمدن زیان مالی به تهیه کنندگان نیز شده است.

محمدی بیان نمود: تصاویر و فیلم های برگزاری این مراسم که اکنون در مرحله امور فنی تولید واقع شده است به زودی و در آینده نزدیک با کیفیت مناسب و در شان مخاطبان تهیه و منتشر خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 974

به "دف نوازی کنار مقبره حافظ ، صدایی که قرار بود در سکوت بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دف نوازی کنار مقبره حافظ ، صدایی که قرار بود در سکوت بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید