رابطه روانشناسی شخصیت و سلامتی بدن افراد با دست خط و شکل امضا

به گزارش تور کیش، دست خط و شکل امضای شما در مورد شخصیت شما چه می گوید؟ اصلا چگونه دست خط و امضای شما شخصیت تان را افشا می کند؟ تا به حال در مورد روانشناسی از روی دست خط و شخصیت افراد چیزی شنیده اید؟ در حقیقت سالهاست کارشناسان حرفه ای در حال بررسی رابطه دست خط و امضا و شخصیت افراد هستند و حتی این مسئله در بسیاری از پرونده های جنایی برای پیدا کردن مظنونین مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد روانشناسی خط، رابطه میان شخصیت و دست خط افراد، شکل امضا و رابطه دست خط و شرایط سلامتی بدن و شرایط روحی افراد را در مجله خبرنگاران بخوانید. در سرویس سبک زندگی همراه ما باشید.

رابطه روانشناسی شخصیت و سلامتی بدن افراد با دست خط و شکل امضا

از نظر روانشناسی رابطه دست خط و شخصیت افراد چگونه است؟

دست خط افراد به خصوص امضای شخصی افراد از نظر قانونی و تشخیص این که یک امضا واقعی است یا جعلی بسیار مهم است. در این میان بعضی کارشناسان این حیطه نمونه های امضا و دست خط را برای ارزیابی شخصیت افراد مورد بررسی قرار می دهند و حتی در بعضی مشاغل این مسئله قبل از استخدام افراد مورد بررسی قرار می گیرد. جالب است بدانید در بعضی موارد برای تشخیص این که دو فردی که می خواهند با هم ازدواج کنند از نظر روانشناسی با هم سازگاری دارند یا نه هم روی دست خط آن ها مطالعه می کنند.

به گفته گرافولوژیست ها شاید معدود چیزهایی وجود داشته باشند که شما نتوانید از طریق دست خط فرد به آن پی ببرید. از شرایط فیزیولوژیکی مثل فشارخون گرفته تا بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی و صفات شخصی مثل پرخاشگری و سلطه جویی همگی از روی دست خط و امضای فرد قابل تجزیه و تحلیل هستید.

بد نیست بدانید گرافولوژی روش های مطالعه و بررسی شخصیت و خصوصیات فردی براساس نحوه نوشتن است. در ادامه بعضی از متداول ترین ویژگی های قابل مطالعه دست خط و امضا که می توان آن ها را به شخصیت و خصوصیات شخصی افراد ربط دارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

بیشتر بخوانید: شخصیت شناسی جالب 4 گروه خونی

1- سایز حروف

به طور کلی، اندازه حروف می تواند تعیین کند که شما خجالتی هستید یا برونگرا و اجتماعی. در یک صفحه کاغذ استاندارد اگر حروف را آنقدر ریز بنویسید که به خط بالایی نرسند احتمالا شخصی محافظه کار و درونگرا هستید و معمولا دقت و تمرکز بالایی دارید.

اما اگر حروف را به گونه ای بزرگ می نویسید که به خط بالایی می رسد یا از آن بالاتر می رود احتمالا فردی اجتماعی، با اعتماد به نفس بالا و برونگرا، عاشق توجه و سخنور هستید. کسانی هم که دست خط شان نه ریز است و نه درشت افرادی سازگار و انعطاف پذیرند.

2- فاصله بین کلمات

افرادی که موقع نوشتن فاصله زیادی بین کلمات می گذارند معمولا آزادی و مستقل بودند را می پسندند و شلوغی و جمعیت زیاد را دوست ندارند. آن هایی هم که فاصله بین کلمات شان کم است ترجیح می دهند در جمع باشند، شلوغی را دوست دارند و از تنهایی متنفرند.

3- شیب دست خط مهم است

افرادی که در یک خط صاف و مستقیم می نویسند و معمولا دست خط شان شیب ندارد فردی عمل گرا و منطقی هستید و زیاد درگیر احساسات تان نیستید.

اگر معمولا به دست خط تان شیب به سمت راست می دهید از تجربیات نو استقبال می کنید و از ملاقات با افراد نو لذت می برید.

اگر هم موقع نوشتن شیب به سمت چپ به دست خط تان می دهید فردی متکی به خود هستید و بیشتر دوست دارید در پشت صحنه کارها باشید. اگر راست دست هستید و معمولا نوشته های شما شیبی به سمت چپ دارند احتمالا در موقع ضرورت، فردی سرکش و طغیانگرید.

بیشتر بخوانید:

4- حاشیه صفحه

اگر عادت دارید معمولا در حاشیه سمت چپ صفحه بنویسید تمایل به زندگی در گذشته دارید و برای تان سخت است که بعضی چیزها را رها کنید.

اگر معمولا در وسط صفحه می نویسید آرام و قرار ندارید و عادت به استراحت کردن ندارید. فکر شما مدام در حال دویدن و فعال است.

اگر هم معمولا در حاشیه سمت راست صفحه می نویسید از ناشناخته ها می ترسید و مدام نگران آینده هستید.

5- اندازه فشاری که به اتوماتیک یا مداد وارد می کنید مهم است

اگر موقع نوشتن با مداد یا اتوماتیک خیلی به دست تان فشار وارد می کنید فردی متعهد هستید. در حقیقت فشار زیاد به اتوماتیک و مداد نشان دهنده ویژگی قابل اتکا بودن و مقید بودن فرد است. این افراد کارها را جدی می گیرند و به نقدها سریع واکنش نشان می دهند.

اگر هم موقع نوشتن مداد یا اتوماتیک را زیاد فشار نمی دهید و معمولا کمرنگ می نویسید فردی حساس، دلسوز و همدل هستید که دیگران معمولا دوست دارند با شما درد و دل کنند.

6- سرعت نوشتن هم مهم است

اگر عادت دارید سریع بنویسید چندان صبور و با حوصله نیستید، از تاخیر و هدر رفتن زمان بیزار هستید. اگر هم کند و آهسته می نویسید فردی هستید که سازماندهی را دوست دارید، اهل متد و کارهای علمی و متکی به خود هستید.

بیشتر بخوانید:

7- نوع و شکل امضا

اما امضای شما در مورد شما چه می گوید؟ معمولا امضاهای ناخوانا (امضاهایی که موج دار و با پیچ و تاب هستند) معمولا مخصوص افرادی است که از نظر شخصیتی کمی بسته تر هستند و بیشتر به حریم خصوصی خود معتقدند. اما امضاهای خوانا (یعنی امضاهایی که شامل نام و فامیل فرد هستند) معمولا متعلق به افرادی هستند که اعتماد به نفس بالایی دارند.

با این تفاصیل آیا روانشناسی رابطه دست خط و نمونه امضا و شخصیت فرد یک تجزیه و تحلیل دقیق است؟ حقیقت این است که یک نتیجه گیری دقیق و اصولی در این زمینه کمی سخت است چون ما معمولا به مرور زمان یا بسته به روحیه آن لحظه دست خط مان را تغییر می دهیم.

این مسئله براساس تحقیقات پزشکی بیشتر به خاطر این است که ماهیچه های دست که در هنگام نوشتن به حرکت درمی آیند تحت تاثیر سیستم عصبی مرکزی ما هستند و از طریق این سیستم کنترل می شوند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید دانشی موسوم به خط درمانی می تواند با آموزش تغییر دست خط به افراد حالات روانی آن ها اصلاح کند.

رابطه دست خط و وضع سلامت بدن

فشارخون بالا: نوشتن با فشار متغیر یکی از نشانه های احتمالی فشارخون بالا است. به خصوص زمانی که از کمرنگ نوشتن به سمت پررنگ نوشتن و فشار بیشتر به اتوماتیک و قلم می روید.

آلزایمر: معمولا در اثر اختلال در عملکرد فکر و ابتلا به بیماری هایی مثل آلزایمر دست خط فرد خراب و بد می شود. یکی از این نشانه ها نوشتن نامنظم حروف همراه با لرزش در نوشتار و کُند نویسی است.

اسکیزوفرنی: زمانی که در نوشتن یک جمله یا کلمه مرتب شیب و کج و کولگی اتفاق می افتد و نوشته حالت اُریب پیدا می کند (در حالی که قبلا به این شکل نبوده) ممکن است به خاطر ابتلا به اسکیزوفرنی باشد و دلیلش هم این است که فرد ارتباط مستمر و پیوسته با دنیای واقعی ندارد.

پارکینسون: یکی از علائم بیماری پارکینسون دست خط خیلی ریز یا سیخ دار نوشتن کلمات است. منظور از ریز نوشتن این است که دست خط آنقدر ریز است که حتی خود نویسنده هم نمی تواند آن را بخواند.

منابع: psychologia / Pens

نوشته های مرتبط

7 عادت روزانه افراد پیروز | افراد پیروز چه ویژگی هایی دارند؟

8 مورد از راه های بالا بردن و تقویت اعتماد به نفس و جذابیت درونی در بزرگسالان

ارتباط روانشناسی شخصیت با افسردگی زمستانی در مردان و زنان

چگونه از روی عطر مورد علاقه ویژگی های شخصیتی افراد را تشخیص دهیم

منبع: افق کوروش
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1815

به "رابطه روانشناسی شخصیت و سلامتی بدن افراد با دست خط و شکل امضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه روانشناسی شخصیت و سلامتی بدن افراد با دست خط و شکل امضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید