سهامداران بورس در تله اخبار پرهیجان

به گزارش تور کیش، خواندن خبر ها به سهامداران یاری می نماید تا بهترین تصمیم را برای خرید یا فروش سهام بگیرند. قاعده ای که بعضا به اشتباه استفاده می گردد و نتیجه معکوس می دهد. به خصوص زمانی که سهامداران به اخبار غیرقطعی اعتماد می نمایند. نمونه شاخص آن اعتماد به خبر های پیشتازی ترامپ در انتخابات آمریکاست که در کمتر چند ساعت شرایط به کلی فرق کرد.

سهامداران بورس در تله اخبار پرهیجان

به گزارش هفت صبح، برخی خبر ها که قرار است در آینده نه چندان نزدیک عملی شوند، نمونه دیگری از خبر هایی است که امکان دارد سهامداران را با ضرر روبرو کند. خبر افزایش کارمزد خدمات بانکی، عرضه اولیه ستاره خلیج فارس و افزایش سرمایه شستا، از نمونه این خبر ها هستند که تنها برای چند روز در قیمت سهام شرکت ها تاثیر می گذارند. حتی بعضا امکان دارد اثرات یک خبر، با انتشار یک خبر دیگر به کلی از بین برود.

درست مشابه مواردی که برای سهامداران خودرویی ها در ماجرای عرضه خودرو در بورس کالا، سهامداران پالایشگاه ها در ماجرای تایید و تکذیب عرضه صندوق پالایش، سهامداران گروه فلزات اساسی بر سر ماجرای قیمت گذاری فولاد و همچنین سهامداران گروه زراعت در ماجرای افزایش دامنه نوسان رخ داد. در این گزارش هشت نمونه از واکنش سرمایه گذاران بورس به خبر های روز را آنالیز نموده ایم که خاتمه آن ها چندان به نفع سهامداران نبوده است.

ضرر سهامداران با اخبار انتخابات آمریکا

صبح روز اعلام نتایج انتخابات آمریکا با پیشتازی دونالد ترامپ همراه بود. احتمالا یادتان است که در ساعات اولیه شمارش آرا خیلی ها ترامپ را پیروز انتخابات می دانستند و همین موضوع باعث شد ابتدای صبح چهارشنبه 14 آبان ماه خیلی از سرمایه گذاران بورس سراغ خرید سهام دلاری بفرایند چراکه آن ها پیش بینی می کردند، با پیروزی ترامپ قیمت دلار افزایش پیدا کند و سهام دلاری مثل محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و پالایشگاه ها شرایط خوبی داشته باشند.

درست روز بعد ورق انتخابات برگشت و از شنبه با پیش افتادن بایدن، شاهد تشکیل صف فروش در نماد های دلاری و ریزش قیمت سهام آن ها بودیم. طوری که چند شرکت عظیم پتروشیمی ترجیح دادند بعد از پیش افتادن بایدن نماد خود را متوقف نمایند. آن موقع حداقل تا چهار روز نماد های دلاری در بورس صف فروش داشتند و کسانی که با خبر پیش افتادن ترامپ سهم دلاری خریده بودند، 15 تا 20درصد سرمایه شان را از دست دادند.

ضرر سهامداران با خبر افزایش دامنه نوسان گروه زراعت

گروه زراعت از شگفتی های بازار سرمایه در یکی دو هفته گذشته است. نماد های این گروه برای مدت زیادی مدام کاهش قیمت داشتند و در صف فروش قفل شده بودند. تا اینکه خبر رسید، قرار است محدودیت دامنه نوسان برای نماد های این گروه از پنج درصد به 10درصد افزایش پیدا کند. همین خبر کافی بود تا موج تقاضا سراغ سهام زراعی بیاید و از آنجایی که دامنه نوسان افزایش پیدا نموده بود، قیمت سهام این نماد ها 10درصد افزایش داشت.

تاثیر این خبر دو روز بیشتر دوام نیاورد و بعد از رشد 15درصدی، اغلب نماد های گروه زراعت در جهت سقوط نهاده شدند و ارزش سهام آن ها تا 30درصد کاهش پیدا کرد. گروه زراعت در هفته گذشته دوباره فرایند صعودی به خود گرفت تا اینکه روز گذشته در دقایق پایانی معاملات ناظر بازار از بازگشت دامنه نوسان این گروه به پنج درصد اطلاع داد و شاهد افزایش فشار فروش در این نماد ها بودیم. حالا کسانی که بر اساس خبر افزایش دامنه نوسان سهام زراعی خریده بودند، باید فکری به حال کاهش دوباره آن نمایند.

ضرر سهامداران فلزات با اخبار قیمت گذاری فولاد

بیش از دو هفته است که سهامداران شرکت های تولیدنماینده فولاد از جمله فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان، درگیر تایید و تکذیب قیمت گذاری دستور محصولات این شرکت ها در بورس کالا هستند. در ابتدا خبری از دستورالعمل وزارت صمت منتشر شد که براساس آن قیمت فروش فولاد باید بر اساس دلار نیمایی محاسبه می شد. این اتفاق باعث سقوط سهام فلزات اساسی شد و چند روز بعد با تکذیب آن دوباره شرایط به حالت عادی برگشت.

هرچند خیلی های اعتقاد داشتند که فروشنده های سهام فولادی ضرر کردند، اما هفته گذشته از دستورالعمل جدیدی رونمایی شد که بر اساس آن قیمت محصولات فولادی نسبت به حالت فعلی کاهش پیدا می کرد. در واکنش به این خبر دوباره سهام فلزات اساسی در مدار نزولی نهاده شد. ماجرا پایانی نداشت، سه شنبه هفته گذشته دستورالعمل منتشر شده متوقف شد و قرار است جلسه ای امروز برای تصمیم گیری دراین باره برگزار گردد. از سه شنبه هفته پیش تا حالا فلزات اساسی دوباره فرایند صعودی گرفته اند. آن هم برای ماجرایی که هنوز انتهای آن تعیین نیست. در این دو هفته سهام فلزات اساسی هر چند روز یک بار نوسانات 20درصدی را نصیب سهامدارانشان نموده اند.

ضرر سهامداران فرآورده های نفتی با اخبار صندوق پالایش

عظیم ترین ضرری که اعتماد به یک خبر نصیب سهامداران کرد، مربوط به صندوق پالایش یکم است. از ابتدای سال با اعلام خبر فروش سهام دولت در نماد های شپنا، شتران، شبندر و شبریز فرایند صعودی این نماد ها شروع شد. درست زمانی که خبر رسید صندوق پالایش در کار نیست و قرار است سهام دولت به صورت بلوکی عرضه گردد، سقوط قیمت ها در کل بازار و به خصوص در گروه فرآورده های نفتی شروع شد و حتی تغییر تصمیم وزارتخانه ها هم نتوانست تاثیری در ریزش قیمت سهام پالایشگاه ها داشته باشد.

تا جایی که قیمت هر سهم شپنا از پنج هزار تومان به هزار و 300تومان در نیمه اول آبان ماه کاهش پیدا کرد و ضرر 75درصدی نصیب سهامداران این شرکت شد. در دو هفته گذشته نماد های پالایشگاهی شرایط نسبتا خوبی داشته اند، اما تا اینجای کار صرفا بخش کوچکی از ضرر سهامدارانی که بر اساس خبر عرضه سهام دولت در قالب صندوق ETF اقدام به خرید سهام نموده بودند جبران شده است.

ضرر سهامداران بانک ها با اخبار افزایش کارمزد خدمات

سهامداران زیادی به محض انتشار خبر افزایش کارمزد خدمات بانکی دست به خرید سهام بانک ها زدند. این خبر صبح روز شنبه 10 آبان ماه منتشر شد و در همان روز برای خرید سهام بانک ها صف تشکیل شد. در حالی که چند روز قبل از آن خیلی ها به دنبال فروش سهام بانک ها بودند و روزانه تا پنج درصد ارزش سهام آن ها کاهش پیدا می کرد.

سهامداران درحالی به خبر افزایش کارمزد بانک ها واکنش نشان دادند که تغییرات جدید قرار بود از ابتدای آذرماه شروع گردد و نمی توانست تاثیر چندانی در سودآوری بانک ها داشته باشد چراکه سهام کارمزد خدمات کمتر از پنج درصد درآمد بانک هاست و افزایش 20درصدی نرخ کارمزد، نهایتا یک درصد روی سودآوری بانک ها تاثیر می گذارد. شاید همین مورد باعث شد درست از روز بعد دوباره فرایند نزولی بانک ها شروع گردد. سهامدارانی که بر اساس این خبر سهام خریده بودند، تا یک هفته بعد از آن 25درصد ضرر کردند.

ضرر سهامداران شستا با اخبار افزایش سرمایه

شستا درست در روز بازگشایی نمادش در بورس، از افزایش سرمایه اطلاع داد. این نماد دو هفته پیش بعد از سه ماه توقف بازگشایی شد و در شرایطی که خیلی ها اعتقاد داشتند شستا با ریزش 30درصدی قیمت بازگشایی خواهد شد چراکه از زمان توقف آن، شاخص کل چنین اصلاحی را پشت سر گذاشته بود. با این وجود نماد شستا با کاهش قیمت 15درصدی بازگشایی شد و با انتشار خبر های اولیه از افزایش سرمایه، خیلی از سهامداران حقیقی شروع به خرید شستا کردند.

این نماد تا دو روز بعد از بازگشایی تحت تاثیر این اخبار صف خرید داشت، اما از آنجایی که شستا برای افزایش سرمایه راه زیادی در پیش دارد، فرایند نزولی این نماد از سر گرفته شد. از اول آذر تا حالا، شستا در اغلب روز ها صف فروش داشته و در این مدت قیمت سهام آن از سه هزار و 100تومان به دو هزار و 815تومان رسیده و 10درصد کاهش پیدا نموده است.

ضرر سهامداران خودرویی با اخبار عرضه خودرو در بورس

سهامداران خودرو و خساپا با شنیدن خبر طرح مجلس برای عرضه خودرو در بورس کالا حسابی خرسند شدند. اتفاقی که باعث شد برای یک ماه گروه خودرو و ساخت قطعات در بورس پیشتازی کند. تقریبا اواخر مهرماه بود که اولین جزئیات از طرح عرضه خودرو در بورس منتشر شد. اتفاقی که می تواند به معنای آزادسازی قیمت خودرو باشد و تاثیر زیادی در سودآوری شرکت های خودروسازی دارد.

در واکنش به این اخبار، سهام خودرو از 300 تومان به 400تومان رسید و رشد بیش از 30درصدی را پشت سر گذاشت. خساپا هم در این مدت خساپا هم از 205تومان به 293تومان افزایش قیمت پیدا کرد. این خبر تنها یک طرح در مجلس است و فاصله زیادی تا اجرایی شدن دارد، برای همین با انتشار خبر هایی مربوط به احتمال آزادسازی واردات خودرو تحت شرایط خاص، تاثیرات خبر قبلی از بین رفت و روز گذشته شاهد تشکیل صف فروش برای نماد های خودرویی بودیم. آن هم در بازاری که اغلب گروه ها در مدار صعودی قرار داشتند. توجه داشته باشید که آزادسازی واردات خودرو هم تنها یک طرح اولیه است که فاصله زیادی تا اجرا دارد.

ضرر سهامداران تاپیکو با اخبار عرضه اولیه ستاره خلیج فارس

سهامداران تاپیکو چشمشان به در خشک شد تا پتروشیمی ستاره خلیج فارس از راه برسد. دو ماه از انتشار خبر عظیم ترین عرضه اولیه سال 99 می گذرد و اوایل مهرماه بود که عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی ستاره خلیج فارس از زیرمجموعه های تاپیکو قوت گرفت. از همان اول مهرماه، سهامداران بورس با شنیدن این خبر سراغ خرید سهام تاپیکو رفتند و افزایش تقاضا برای خرید این سهام باعث شد دو هفته دائما شاهد صف خرید برای تاپیکو باشیم.

قیمت سهام از هزار و 900تومان به دو هزار و 300تومان رسید، اما با به تعویق افتادن عرضه اولیه ستاره خلیج فارس ورق برگشت. این عرضه اولیه حداقل سه ماه عقب افتاد و هنوز هم جزئیاتی از مراحل این عرضه اولیه منتشر نشده. این اتفاق باعث شد قیمت سهام تاپیکو دوباره تا هزار و 353تومان کاهش پیدا کند. این یعنی کسانی که بر اساس خبر عرضه اولیه ستاره خلیج فارس، تاپیکو خریده بودند، تا 40درصد از سرمایه شان را از دست دادند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1309

به "سهامداران بورس در تله اخبار پرهیجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهامداران بورس در تله اخبار پرهیجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید