مسکن در سال های اخیر در ایران گران نشده است

به گزارش تور کیش، خبرنگاران: حسین جوشقانی تحلیلگراقتصادی در یادداشتی به مساله قیمت های مسکن در پایتخت پرداخت.

مسکن در سال های اخیر در ایران گران نشده است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

ا به گزارش خبرنگاران او در این نوشتار تاکید نمود: آیا قیمت مسکن گران شده است؟ شاید جواب این پرسش آن قدر بدیهی به نظر برسد که نیازی به فکر کردن نداشته باشیم. اما واقعیت این است که برای یافتن پاسخ دقیق باید پرسش را دقیق تر بیان کنیم. ابتدا ضروری است بدانیم، قیمت مسکن را با کدام دارایی و در کدام مقطع زمانی مقایسه کنیم. یعنی می خواهیم بدانیم مسکن نسبت به چه کالایی و در چه تاریخی گران تر یا ارزان تر شده است.چراکه اساسا در اقتصاد گرانی و ارزانی یک پدیده نسبی است؛ همان طور که قیمت یک پدیده نسبی است.

به عنوان مثال اگر مسکن را با دارایی نقد و به واحد تومان مقایسه کنیم، همان طور که منحنی سبز در نمودار روبه رو نشان می دهد، مسکن از فروردین 96 تا امروز حدود 5/ 4 برابر گران تر شده است. ولی اگر مسکن را با دارایی نقد ولی به دلار مقایسه کنیم، از فروردین 89 تا امروز حدود 30 درصد ارزان تر شده است.

البته مسکن در کشور ما بیشتر جنبه دارایی دارد تا جنبه مصرفی و بهتر است قیمت آن را با سایر دارایی ها مانند دلار و طلا مقایسه کنیم؛ اما اگر می خواهید بدانید قیمت مسکن نسبت به سبد کالای مصرفی چه تغییری نموده است، دوباره به نمودار توجه کنید. برای این کار قیمت مسکن با شاخص قیمت مصرف نماینده تعدیل و متوسط قیمت هر متر مسکن به قیمت ثابت فروردین 1389 با نمودار خط چین قرمز رنگ رسم شده است. اگرچه قیمت مسکن در این 10 سال نسبت به سبد کالای مصرفی افزایش یافته است، ولی دیگر از آن رشد افسارگسیخته نمودار اول خبری نیست.

اگر نمودار قیمت ریالی خیلی از کالاهای مصرفی یا سرمایه ای را رسم کنید، احتمالا با نموداری شبیه به نمودار سبز بالا روبرو می شوید. به عبارتی گویی همه چیز گران شده است. در حالی که اگر قیمت بیشتر کالاها را نسبت به هر چیزی به غیر از ریال رسم کنیم، احتمالا رشد یا سقوط شدیدی در کار نخواهد بود. تقریبا به همان میزان که قیمت ریالی خانه بالا رفته، به همان میزان قیمت پراید، قیمت تخم مرغ و قیمت هر لیوان معجون مخصوص عمو حسین هم افزایش یافته است. بنابراین درست این است که بگوییم قیمت کالاها نسبت به هم خیلی تغییر چندانی ننموده اند، بلکه ارزش ریال از دست رفته است.

حال این سوال مطرح می گردد که چه فرقی می نماید بگوییم خانه گران شده است یا اینکه بگوییم ریال ارزان شده است. فرق این دو نگاه در راهکاری است که به آن منتهی خواهد شد. وقتی برداشتمان این باشد که یک کالا یا تعدادی از کالا ها گران شده اند، احتمالا متهم صاحبان و عرضه نمایندگان آن کالا هستند و اتهامشان هم گران فروشی خواهد بود. در این صورت سیاست های تعزیراتی برای مقابله با این گران فروشی توصیه خواهد شد.

ولی وقتی بدانیم قیمت نسبی سایر دارایی ها نسبتا ثابت بوده و این ریال است که کم ارزش شده است، رشد بدون پشتوانه نقدینگی متهم خواهد بود. در این صورت سیاست پیشنهادی، انضباط اقتصادی دولت و کنترل نقدینگی خواهد بود.

متاسفانه در شرایط فعلی که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در تهران به 20 میلیون تومان رسیده است و با توجه به عدم رشد متناسب دستمزدها، خرید خانه در تهران برای کارمندان غیرممکن شده است. نگاه غالب مردم، رسانه ها و مسوولان از نوع اول است. یعنی گویی گمانشان این است که صاحبان خانه در تهران دست به دست هم داده اند تا قیمت خانه و اجاره بها را افزایش دهند. بنابراین دولت محترم بخشنامه نموده است که برای تمدید قرارداد حدبیشتر 25 درصد افزایش اجاره بها مجاز است. همان طور که گفته شد، وقتی نگاه اول به این پدیده حاکم باشد، سیاست پیشنهادی هم از جنس تعزیرات و مصوبه است. ولی واقعیت ماجرا این است که دولت با همکاری مجلس کسری بودجه هنگفتی در سال های گذشته و بلکه دهه های گذشته و البته امسال ایجاد نموده اند. برای جبران این کسری نیز نقدینگی افزایش یافته و نتیجه این شده که ارزش ریال در مقابل سایر دارایی ها به شدت کاهش یافته است. امیدواریم سیاست گذاران ابتدا علت واقعی مسائل اخیر را به درستی شناسایی نمایند تا بتوانند راهکار های درست در پیش گیرند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 986

به "مسکن در سال های اخیر در ایران گران نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن در سال های اخیر در ایران گران نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید