نباید شاهد فروش واکسن دامی باشیم

مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت: نباید شاهد واکسن فروشی باشیم.

نباید شاهد فروش واکسن دامی باشیم

حسین رضوانی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران توضیح داد: مقدار واکسن در کشور محدود است و نباید شاهد واکسن فروشی باشیم؛ واکسن باید توسط کارشناسان واکسیناسیون، به صورت درست و اصولی انجام گردد.

وی، حوزه فعالیت دامپزشکان را زیاد و سخت دانست و تاکید نمود: امروز دامپزشکی در بیش از 6000 واحد فراوری و عرضه نقش دارد و نمی توان صندلی ویژه آن را نادیده گرفت.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه بسته به دستورالعمل ها و تصمیم گیری های اجرا شده در سطح کشور، به مرور، وظایف دامپزشکی دولتی به سمت دامپزشکی خصوصی سوق داده خواهد شد، اظهار کرد: با واگذاری منطقی و اصولی وظایف به بخش خصوصی موافق هستیم؛ اینگونه دولت فقط به عنوان نهاد ناظر حکومتی بر فعالیت های این نهاد نظارت خواهد داشت.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه دامپزشکی نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارد، اظهار کرد: ارزش واکسن و واکسیناسیون در فراوری و صرفه جویی مالی واحدهای فراوری دامی تأثیر بسزایی دارد به گونه ای که می تواند فراوری را در برابر بیماری ها بیمه کند.

رئیس شورای نظام دامپزشکی مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: آخرین شنبه آوریل هر سال توسط سازمان جهانی بهداشت دام به نام روز جهانی دامپزشک نامگذاری شده است که بسته به گستره بالای فعالیت دامپزشکان، شورای نظام دامپزشکی مازندران تصمیم گرفته تا هر سال در این روز مقام دامپزشک را تکریم کند.

محمد حسن گلپایگانی با اشاره به نوپا بودن خدمات نظام دامپزشکی به دامداران گفت: طبق اصل 44 قانون اساسی بخشی از تصدی گری دولت در حوزه صدور پروانه پرورش و بهره برداری به بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد واگذار شده است که سازمان نظام دامپزشکی هم یکی از آنهاست و وظیفه صدور پروانه های بهداشتی تأسیس و بهره برداری اماکن دامی را بر عهده دارد.

وی به امنیت زیستی در اماکن واحدهای فراوری دامی مازندران، اشاره و تاکید نمود: برای جلوگیری از بروز و شیوع بیماری ها و انتشار آلودگی و حفاظت محیط زیست باید قوانین و ضوابط بهداشتی به صورت کامل و جامع اعمال و اجرا گردد.

رئیس شورای نظام دامپزشکی مازندران با اشاره به اهمیت نظرات کارشناسی دفاتر خدماتی و لایه های پایین خدمات دهنده در حوزه دامپروری و استفاده از تجارب آنها، اظهار کرد: این تجربه ها و بیان مسائل و راهکارها باید از رده های پایین به بالادست و تصمیم گیر انتقال داده گردد در غیر این صورت ستاد مرکزی روش آزمون و خطا را در پیش می گیرد و از مسائل استان ها با خبر نخواهد شد.

گلپایگانی، شرط پیشرفت کشور و استان را در بومی سازی تجارب جهانی دانست و توضیح داد: باید نسخه کلی که در تهران نوشته می گردد را براساس استعدادهای استان به صورت بومی اجرا کنیم.

وی با اشاره به کمیسیون ماده 18 و ماده 5 دستورالعمل قانون جامع کشاورزی که دولت را سیاست گذار و متولی صدور پروانه اماکن دامی می داند، اظهار کرد: شورای نظام دامپزشکی استان صرفاً یک مجری و متصدی اجرای سیاست های سازمان دامپزشکی کشور در حوزه ماده 2 و ماده 5 قانون نظام جامع دامپروری است و حق هیچ گونه تغییر در نص قانون را ندارد و فقط می تواند پیشنهادات خود را به سطح کلان تری که قوانین را وضع می نمایند، ارائه دهد.

وی اضافه کرد: برای حل بعضی مسائل که متقاضیان اخذ پروانه اماکن دامی در استان با آن روبرو اند باید قوانین را منطبق با شرایط موجود هر استان تنظیم و تدوین کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 تیر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 177

به "نباید شاهد فروش واکسن دامی باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید شاهد فروش واکسن دامی باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید