52 درصد اشتغال تعهده شده محقق شد، رتبه 2 در پرداخت برطرف موانع فراوری

به گزارش خبرنگاران سیدمناف هاشمی، شامگاه سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان اظهار کرد: جنگ اقتصادی بر کشور حاکم است اما با وحدتی که بین مردم و مسئولان و سران قوا وجود دارد توانستیم گزارشات امیدبخشی را ارائه دهیم.

52 درصد اشتغال تعهده شده محقق شد، رتبه 2 در پرداخت برطرف موانع فراوری

وی افزود: مردم ما در شرایط بد اقتصادی به سر می برند اما باید درک کنیم که شرایط کشور عادی نیست. باید با اتکا به نیروهای بومی مسائل را برطرف کنیم.

هاشمی ادامه داد: با توجه به قومیت های مختلف در استان اما امنیت عالی داریم که این امنیت زمینه ساز مباحث اقتصادی، اجتماعی، گردشگری و کشاورزی است.

10 میلیارد تومان اعتبار در حوزه آسیب های اجتماعی

استاندار گلستان گفت: با پیگیری های انجام شده اعتبار یک میلیارد تومانی حوزه اجتماعی به 10 میلیارد تومان رسیده است.

وی بیان نمود: در زمینه آسیب های اجتماعی دو فیلم مستند را خواهیم ساخت تا واقعیت های تلخ برای مردم ملموس تر گردد.

هاشمی ادامه داد: در مرزها کمتر از دو و نیم میلیارد تومان اعتبار داشتیم که بعد از سفر وزیر علاوه بر مصوب کردن حوزه مرزی استان هفت و نیم میلیارد تومان هم اعتبار ابلاغ شد و امید داریم که به همین میزان هم تا سرانجام سال ابلاغ گردد.

وی اظهار کرد: در حوزه عمرانی پروژه های محوری در حال پیگیری و برخی هم آغاز شده است.

37 درصد بودجه عمرانی محقق شده است

استاندار گلستان گفت: سال جاری 887 میلیارد تومان بودجه تملک سرمایه گذاری و 337 میلیارد تومان اعتبار جاری داشتیم و قطعاً با این رقم پیشرفتی روی نخواهد داد.

هاشمی ادامه داد: 72 درصد بودجه جاری در هفت ماهه و 37 درصد بودجه عمرانی تخصیص یافته است.

وی توضیح داد: در 13 ماه گذشته و 6 ماه قبل از حضور من اتفاقات خوبی در استان آغاز شده و منجر به این شد که نرخ بیکاری که مرکز آمار ایران اعلام نموده از 13.6 به 8.8 برسد.

هاشمی اظهار داشت: این آمار رسمی است ولی به دلیل مسائلی از جمله اشتغال ناپایدار سنوات قبل، مسائل فراوریی ها و اضافه شده افراد جدید به این مجموعه کمتر ملموس بوده است.

201 میلیارد تومان اعتبار روستایی جذب کردیم

وی گفت: 162 میلیارد تومان اعتبار روستایی ارزان قیمت ابلاغ شد و تاکنون از محل اعتبار روستایی توانستیم 201 میلیارد تومان یعنی 40 میلیارد تومان بیشتر جذب کنیم.

هاشمی بیان نمود: میانگین جذب کشور 70 درصد بوده اما ما توانستیم 125 درصد جذب داشته باشیم و این نشان از کوشش همه مسئولان استانی دارد.

وی توضیح داد: در حوزه اعتبارات بند الف و ب تبصره ماده 18 حدود 51 میلیارد تومان اعتبار ارزان قیمت به حوزه روستایی داده شده است و 137 میلیارد تومان پروژه مصوب ملی داشتیم که در حوزه اشتغال روستایی و فراگیر استفاده کردیم.

هاشمی گفت: این اعداد به همراه 19 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی بیش از 400 میلیارد تومان است که به استان تزریق شده است.

انحراف در پرداخت تسهیلات کمتر از 3 درصد

وی با بیان این که انحراف در پرداخت ما هم کمتر از دو الی سه درصد است، افزود: در سال 96 تا سرانجام شهریور 97 اعتبار اختصاص یافته در حوزه برطرف موانع فراوری 750 میلیارد تومان بود اما ما هزار و 100 میلیارد تومان اعتبار مصرف کردیم و برخی از استان ها بزرگ چون تهران و اصفهان در این زمینه پایین تر از ما هستند.

هاشمی توضیح داد: 94 واحد فراوریی ما توانستند از این رقم بهره مند شوند و 37 واحد فراوریی ورشکسته با این تسهیلات احیاء شد.

وی افزود: سال جاری در پرداخت برطرف موانع فراوری که از دو ماه گذشته آغاز شده 256 میلیارد تومان به 75 واحد فراوریی پرداخت کردیم و بعد از استان البرز رتبه دوم را داریم.

هاشمی گفت: یعنی در مجموع هزار و 700 میلیارد تومان در 13 ماه گذشته پرداخت شده که ایجاد شغل نموده اما به دلیل عادی نبودن شرایط کشور خود را نشان نمی دهد.

وی مطرح کرد: برای پروژه های استان دو هزار میلیارد تومان سرمایه گذاران بخش خصوصی اعلام آمادگی نموده بودند که هزار و 100 میلیارد تومان آن محقق شده است.

40 واحد آماده افتتاح بوم گردی

استاندار گلستان یادآور شد: در زمینه گردشگری ما کمتر از 20 واحد بوم گردی در استان داشتیم اما سال جاری 40 واحد آماده افتتاح و 80 واحد هم در حال احداث داریم و امید داریم تعداد واحدهای ما به 200 عدد برسد.

هاشمی بیان نمود: اشتغالی که دولت برای ما در نظر رفته بود 20 هزار شغل بود که نسبت به آن 78 درصد تاکنون عملکرد داشتیم اما ما برای خود 30 هزار شغل تعهد کردیم که 52 درصد آن محقق شده است.

وی گفت: 15 هزار و 662 شغل ایجاد شده و این عدد را بیمه شدگان تأمین اجتماعی نشان داده است.

کلنگ زنی آشوراده

وی بیان نمود: در زمینه آشوراده کوشش زیادی صورت گرفت و مجوزهای آن صادر شده اما مشکل اعتبار داریم و فعلاً از بودجه استانی پنج میلیارد برای آن کنار گذاشتیم و بقیه آن را باید به بخش خصوصی سپرد.

هاشمی ادامه داد: کار را به سازمان همیاری شهرداری استان سپرده ایم و ظرف 15 روز آینده کلنگ پروژه زده خواهد شد.

وی در خصوص احیاء خلیج گرگان گفت: بعد از کوشش های انجام شده آن را در سازمان محیط زیست کشور البته بدون اعتبار مصوب کردیم و برای آن 58 میلیارد تومان برآورد شده که باید در بودجه 98 پیش بینی گردد.

هاشمی تأکید کرد: در حوزه تپه پسماند فاز اول آن به اتمام رسیده و 6 میلیارد تومان برای آن اعتبار در نظر گرفته ایم.

وی با بیان این که در 70 نقطه شهری و روستایی بازیافت از مبدأ آغاز شده است، توضیحاتی در مورد پروژه پتروشیمی داشت.

هاشمی گفت: با گزارشات ارسالی این موضوع به دولت کشیده شده و در حال پیگیری برای برطرف کردن مسائل آن هستیم. وزارت نفت و تعاون روستایی هم در این زمینه ورود نموده اند و چون این پروژه توجیه اقتصادی دارد حتما انجام خواهد شد.

وی توضیح داد: برای انجام پتروشیمی حدود پنج هزار میلیارد تومان احتیاج بوده و تأمین کردن آن اندکی سخت است.

5 درصد محصولات کشاورزی کشور را گلستان فراوری می نماید

استاندار گلستان اظهار کرد: استانی کشاورزی با ظرفیتی بالا هستیم اما در چند ماه گذشته به دلیل برخی از مسائل در حوزه حمل و نقل دچار چالش هایی شده ایم که با همکاری همه جانبه نیروی انتظامی، راهداری و غیره سعی بر برطرف کردن آن داریم.

هاشمی ادامه داد: پنج میلیون تن فراوریات محصولات کشاورزی، باغی، دامی و غیره است و پنج درصد محصولات کشاورزی کشور را فراوری می کنیم.

وی تأکید کرد: 10 درصد فراوری مرغ و 10 درصد فراوری گندم کشور را داریم و این نشان از داشتن کارشناسان زبده و توانمند است.

هاشمی گفت: سعی می کنیم تا قیمت محصولات کشاورزی اصلاح گردد تا کشاورز آسیب نبیند.

معاونت هایم تا لحظه آخر در پست خود هستند

وی در خصوص تغییرات مدیریتی دو معاون خود که مشمول منع به کارگیری بازنشستگان می شوند، توضیح داد: قانون حتما رعایت می گردد ولی آن ها به دلیل توانمندی که دارند و علیرغم دادن استعفاء تا لحظه آخر در پست خود هستند.

استاندار گلستان اظهار داشت: جایگزین های آن ها افراد شایسته انتخاب خواهند شد و به موقع تصمیم خواهیم گرفت.

هاشمی افزود: از ابتدای استان شدن گلستان تاکنون 240 مدیر جوان به کارگیری شدند ولی در یک سال گذشته 74 جوان را ارتقاء شغل دادیم.

وی بیان نمود: در طول 20 سال گذشته 39 خانم در پست های مدیریتی، معاونت ها و رؤسای ادارات بودند که در یک سال گذشته برای 29 نفر این موقعیت ایجاد شد.

استاندار گلستان خطاب به فعالان مجازی گفت: شرایط کشور نباید اختلافی باشد و همچنین حرف هایی که به مصلحت نظام نیست را به دروغ بگوییم. باید همگی دست به دست هم دهیم و فارغ از جهت گیری های سیاسی به توسعه استان بیندیشیم.

وی درباره تصدی پست شهرداری تهران هم چنین گفت: تا زمانی که احساس کنم، می توانم به استان یاری کنم در گلستان خواهم ماند.

هاشمی ادامه داد: بنده کارمند رسمی شهرداری تهران هستم بنابراین طبیعی است که شایعاتی در مورد بنده ایجاد گردد اما واقعاً در جریان این مسأله نبودم و دوستان من این پیشنهاد را به شورا اعلام کردند و نمی خواهم استان گلستان گرفتار این حواشی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 81

به "52 درصد اشتغال تعهده شده محقق شد، رتبه 2 در پرداخت برطرف موانع فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "52 درصد اشتغال تعهده شده محقق شد، رتبه 2 در پرداخت برطرف موانع فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید