افت اقتصاد دنیا تحت تاثیر نابرابری ها

به گزارش تور کیش، سازمان اقتصاد دنیای در تازه ترین گزارش خود اعلام نمود ، #اقتصاد دنیا از پنج چالش عمده رنج می برد و شکاف ثروت در اکثر کشورها باعث افت اقتصاد شده است.

افت اقتصاد دنیا تحت تاثیر نابرابری ها

به گزارش گروه رسانه های تور کیش، آیا دنیا آبستن بحران است ؟ خطرات دنیای تشدید می شوند، به نظر می رسد خواست جمعی برای مقابله با خطرات بالقوه دنیای به اندازه کافی وجود ندارد. در همین حال ، اختلافات و شکاف ها بطور مستمر بیشتر می گردد. حرکت دنیای وارد مرحله جدیدی شده است، تصمیم سازی ها دولت محور شده است. گزارش سالانه ریسک های دنیای تاکید دارد شکاف ها در سال آینده ادامه خواهد یافت. کشورهایی که با خطر تضعیف روبرو هستند از انرژی بعنوان ابزاری برای بهبود اوضاع ، تثبیت شرایط و روبروه با چالش های نو ظهور پیش رو استفاده می نمایند .

بسیاری از کشورهای گرفتار برای رهایی از چالش های پیش رو دست و پا می زنند اما نه تنها مسائل آنان کاهش نمی یابد بلکه بدتر در انبوه مسائل فرو می روند .

براساس تحقیق سازمان اقتصاد دنیای بخش هایی که بیشتر در معرض ریسک قرار دارند عبارتند از: (1) آسیب پذیری اقتصادی، (2) تنش های ژئوپلیتیک، (3) تنش های اجتماعی و سیاسی (4) ضعف های زیست محیطی و (5) ناپایداری تکنولوژیک.

البته توضیح همه آنها در این مقال نمی گنجد لذا کوشش خواهد شد در حد ظرفیت این مطلب بیشتر به توضیح نگرانی های اقتصادی بپردازیم .

نگرانی از کاهش رشد اقتصاد

در طول سال 2018 ، تنش های جغرافیایی و اقتصادی، که بیش از سایر بخش ها دغدغه اصلی برای کشورها بود باعث نگرانی شده بود . پژوهشگران نه تنها در کوتاه مدت از بدتر شدن وضعیت اقتصادی بین المللی ابراز نگرانی می کردند؛ بلکه معتقد بودند اکثریت قریب به اتفاق در سال 2019 با افزایش ریسک روبرو خواهند بود، آن هم به دلیل درگیری های اقتصادی میان قدرت های بزرگ ( 91 درصد) ، دلیل دیگر فرسایش قوانین و توافقات تجاری چند جانبه بود . ( 88 درصد)

سازمان اقتصاد دنیای در گزارش سال گذشته خود درباره گسترش ضعف و شنمایندگی اقتصاد کلان در دنیا، حتی در زمان تقویت رشد هشدار داده بود، لذا تمرکز کشورها بیشتر روی خطرات اقتصادی متمرکز شد. نوسانات بازار اقتصادی در 2018 افزایش یافت و رویارویی اقتصاد دنیای نیز با تشدید نوسانات و سرعت بیشتری محقق شد. پیش بینی های صندوق بین المللی پول (IMF) نشان داد ، نرخ رشد دنیای که به نظر می رسید در اوج باشد ، دستکم در چند سال آینده به تدریج کاهش خواهد یافت. این کاهش رشد به طور عمده نتیجه تحولات در اقتصادهای پیشرفته دنیا است، جایی که صندوق بین المللی پول انتظار دارد رشد واقعی فراوری ناخالص داخلی از 2،4 درصد در سال 2018 به 2.1 درصد در امسال و 1.5 درصد در سال 2022 کاهش یابد. با این حال، در حالیکه رشد کل اقتصادهای در حال توسعه، بدون تغییر خواهد بود، پیش بینی کاهش رشد در چین از 6.6 درصد در سال 2018 به 6.2 درصد در امسال و 5.8 درصد در سال 2022 نگران نماینده است. سطح بالای بدهی دنیا یکی از آسیب های اقتصادی جدی است که در گزارش سال گذشته آن را برجسته کردیم . برغم پیش بینی ها ، نگرانی کاهش نیافته است. کل بدهی دنیای اکنون به طور قابل توجهی بالاتر از قبل از بحران اقتصادی دنیای است، در حدود 225 درصد از فراوری ناخالص داخلی است .

ریسک بدهی در کمین کم درآمد ها

صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش دنیای درباره ثبات اقتصادی دنیای، یادآور می گردد که در کشورهای دارای بخش های اقتصادی قابل توجه سیستم اقتصادی، میزان بدهی هنوز 250٪ فراوری ناخالص داخلی است، این در مقایسه با رقم 210 درصدی در سال 2008 است. علاوه بر این، با وجود نرخ بهره پایین، فشاراقتصادی بر کشورهایی که بدهی های آنان به دلیل تسلط دلارایجاد شده است ، دوچندان بوده است. تا اواخر سال گذشته، چیزی حدود یک سوم بیشتر از سال 2016 ،بیش از 45 درصد از کشورهای کم درآمد ، در معرض ریسک بالای بدهی قرار داشتند .

اصل مشترک در همه اقتصادهای دنیا

نابرابری در ثروت همچنان به عنوان مهمترین عامل در ایجاد خطر برای چشم انداز دنیای اقتصاد پیش بینی شده است. از نظر پاسخ دهندگان ، رشد درآمد و تناقض در خلق ثروت در رتبه چهارم فهرست خطرات برای چشم انداز اقتصادی دنیا قرار گرفته است. گزارش ها نشان می دهد نا برابری دنیای در این هزاره عمیق تر شده ، نابرابری در داخل کشورها همچنان افزایش یافته است. تحقیقات جدید در سال گذشته نشان می دهد نابرابری اقتصادی عمدتا به افزایش اختلافات بین سطوح عمومی و خصوصی مالکیت سرمایه در 40 سال گذشته می انجامد. در همه اقتصاد های غنی و در حال ظهور از سال 1980 انتقال بالای ثروت عمومی به بخش خصوصی، اتفاق افتاده است، در حالیکه ثروت ملی بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته ، در کشورهای ثروتمند در حال حاضر ثروت عمومی منفی یا نزدیک به صفر است

نمودار دستاورد خصوصی

خالص ثروت خصوصی و عمومی سال های 1970-2015 ( ٪ درآمد ملی)

منبع: پایگاه اطلاعات نابرابری دنیای .

تاثیرزیان نا برابری در افت اقتصاد

نابرابری همراه با تضاد سیاسی گریبان بسیاری از اقتصاد های دنیا را گرفته است. این نابرابری در ساختار اجتماعی و روش های اقتصادی کشور زیان آور است . زیرا همانطور که یکپارچگی و اعتماد کاهش می یابد، عملکرد اقتصادی نیزتحت تاثیر نابرابری افت می نماید . یک مطالعه اجرا شده در سوئد نشان می دهد در صورتی که میزان اعتماد در بین افراد جامعه بالا باشد، درآمد سرانه افراد مختلف کشور به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت . در کشورهای توسعه یافته ثروتمند تر نیز سود برآورد شده قابل توجه است، از کشورهایی مانند انگلیس از 6٪ تا ایتالیا که 17 درصد است. در بعضی از کشورهای دیگر، این ارقام حتی بسیار بیشتر می شوند: نظیر جمهوری چک که 29٪ است، در مکزیک 59٪ و در روسیه 69٪ می باشد. با توجه به این نتایج، اعتبار سنجی اعتماد Edelman در سال 2018 نشان می دهد سطح اعتماد در 20 مورد از 28 کشور مورد آنالیز در سطح نا امید نماینده قرار می گیرد. اعتماد میان افراد جامعه یکی از عواملی است که بیشترین تاثیر را در قراردادهای اجتماعی داشته و بیشترین تأثیر را بر روند اقتصادی بسیاری از کشورها خواهد داشت. دوره ای که در آن زیست می کنیم ،سیاست های دولت قوی است، اما یکی از ضعیف ترین جوامع ملی را دارا هستیم. رویکردهای اقتصادی و اقتصادی که رویکرد اخلاقی و روانشناسی اجتماعی را برای تطبیق اهداف فردی و اجتماعی فراهم می نماید، رو به افزایش است. به عنوان مثال، توجه به ایده اقتصاد دان و فیلسوف آدام اسمیت و قرار دادن کار خود را در دست نامرئی سرمایه داری بازار در خصوص تعهد اخلاقی و جامعه است. بعضی معتقدند که تاکید بیش از حد بر خواسته های ثروت ملل بر ائتلاف تئوری احساسات اخلاقی قرار گرفته است .

منبع:اقتصاد برتر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 233

به "افت اقتصاد دنیا تحت تاثیر نابرابری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت اقتصاد دنیا تحت تاثیر نابرابری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید