در آستانه جنگ سرد

به گزارش تور کیش، در روزهای اخیر روابط دیپلماتیک دو طرف بعد از تصمیم آمریکا و مهلت سه روزه به چین مبنی بر تعطیل کردن کنسولگری خود در هوستون به شدت تیره و تار شده است. بعد از آن بود که جمهوری خلق از آمریکا خواست کنسولگری خود در چنگدو را تعطیل کند.

در آستانه جنگ سرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق، از همان نخستین روزی که پا به اتاق بیضی شکل کاخ سفید گذاشت تا امروز که خود را برای انتخابات مجدد ریاست جمهوری آماده می کند، شمشیرش را علیه چین از رو بسته است؛ هرچند گهگاهی دونالد ترامپ از مواضع خود عقب نشینی می کند اما ظاهرا نمی تواند در برابر آرزوهای بلندپروازانه تجاری پکن، دیپلماسی صبر را به کار ببندد.

او روز گذشته پس از تشدید جنگ دیپلماتیک با پکن بار دیگر گفت توافق تجاری (با چین) اکنون اهمیتش برای من کمتر از زمانی است که آن را رقم زدم. موضوعاتی مانند تایوان، دریای جنوبی، هنگ کنگ، تبت، سین کیانگ، جنگ تجاری و کرونا در ماه های اخیر روابط دو کشور را به تیرگی کامل کشانده است؛ رسانه های چین روزانه صدها مطلب و گزارش درباره این موضوعات و اقدامات آمریکا منتشر کرده و واشنگتن را مورد انتقاد قرار می دهند که به شدت بر طبل جنگ سرد می کوبد.

در روزهای اخیر نیز روابط دیپلماتیک دو طرف بعد از تصمیم آمریکا و مهلت سه روزه به چین مبنی بر تعطیل کردن کنسولگری خود در هوستون به شدت تیره و تار شده است. بعد از آن بود که جمهوری خلق از آمریکا خواست کنسولگری خود در چنگدو را تعطیل کند.

وزارت خارجه چین همچنین از آمریکا خواسته است تمام فعالیت ها و عملیات های خود را در این کنسولگری متوقف کند. آمریکا دارای پنج کنسولگری در شهرهای گوانجو، شانگهای، شن یانگ، چنگدو و ووهان و یک کنسولگری در هنگ کنگ است؛ کنسولگری چنگدو، تنها کنسولگری آمریکا در جنوب غرب چین است که در سال 1985 ایجاد شد و بیش از 200 پرسنل دارد. به گفته تحلیلگران، هرچند پکن با تعطیلی این مقر دیپلماتیک به جای کنسولگری های بزرگ دیگر آمریکا، خویشتن داری به خرج داده اما این کنسولگری به دلیل نزدیکی اش با منطقه خودمختار تبت دارای اهمیتی استراتژیک است.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه با درخواست ناگهانی خود مبنی بر بستن کنسولگری چین در هوستون، اقدامات تحریک آمیز یک جانبه ای را علیه چین شروع کرد. این اقدام ایالات متحده به طور جدی ناقض قوانین بین المللی، هنجارهای اساسی روابط بین الملل و شرایط کنوانسیون کنسولی چین و آمریکاست و به شدت به روابط چین و آمریکا آسیب می رساند.

البته ماجرا از آنجا شروع شد که وزارت دادگستری آمریکا سه شنبه گذشته دو شهروند چینی را به اتهام آنچه یک دهه کمپین هکری جهانی خواند، تحت پیگرد قرار داد و گفت آنها ارتباطاتی با اطلاعات چین دارند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه گفت چنین گام هایی نشان می دهد آمریکا اقداماتی در راستای حفاظت از جام مردم آمریکا انجام می دهد و مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت تعطیلی کنسولگری آنها به معنای حفاظت از مالکیت معنوی آمریکایی ها و اطلاعات خصوصی آمریکایی هاست.

اما مقام های چینی این را تنش بی سابقه در میان اقدامات اخیر آمریکا علیه چین توصیف کرده و گفتند پکن با اقدامات قاطع متقابل پاسخ خواهد داد. بونی گلسر، مدیر پروژه قدرت چین در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی دراین باره می گوید: واشنگتن در حال ترسیم رقابت با چین به عنوان جنگ سردی جدید است و گمان می کنم پمپئو برای به زیرکشیدن روابط آمریکا-چین مصمم باشد. بنابراین آنها را نمی توان به سادگی ترمیم کرد؛ این اقدام به عنوان میراث او باقی می ماند. کمپین ترامپ هم بی شک منافعی در سخت گیری علیه چین می بیند.

ترامپ چین را بابت شیوع پاندمی کرونا سرزنش می کند و آن را ویروس چین یا ووهان و همچنین طاعونی از چین نامیده و رویارویی با چین را به مسئله انتخاباتی کلیدی تبدیل کرده است. رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی در رز گاردن کاخ سفید گفت مجموعه عملکرد جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری دموکرات ها، هدیه ای به حزب کمونیست چین بوده است.

ترامپ روز گذشته همچنین بستن دیگر کنسولگری های چین را رد نکرد و به خبرنگاران کاخ سفید گفت: این همیشه ممکن است. هو فونگ هونگ، پروفسور اقتصاد سیاسی در دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته در دانشگاه جان هاپکینز، استدلال می کند که اقدام برای تعطیل کردن کنسولگری چین بی سابقه نیست. او به اخراج 35 دیپلمات روس در سال 2016 به تلافی مداخله ادعایی در انتخابات به دست دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و تعطیلی کنسولگری روسیه در سال 2017 در سان فرانسیسکو به دست دولت ترامپ اشاره کرد و گفت این اقدامات از سوی کاخ سفید تنها شامل پکن نمی شود و در نهایت این ترامپ است که به خاطر پیروزی در انتخابات باید بپذیرد که رویارویی با ابرقدرتی مانند چین به ضرر او و کمپینش تمام خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1106

به "در آستانه جنگ سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در آستانه جنگ سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید