زمان رفع ممنوعیت های تجاری میان ایران و افغانستان فرا رسیده است

به گزارش تور کیش، رئیس اتاق تجارت و صنایع استان غزنی افغانستان گفت: برخی فعالیت ها در زمینه رفع بسیاری از موانع در راستا تجارت ایران و افغانستان مانند انتقال ارز از طریق صرافی ها، مسائل گمرکی، اخذ مجوز اقامت ها و ویزا، که از اتاق کرمان آغاز شده، در گسترش روابط تجاری دو کشور بسیار تأثیرگذار بوده است.

زمان رفع ممنوعیت های تجاری میان ایران و افغانستان فرا رسیده است

عبدالمتین قلندری، در نشست بررسی توسعه همکاری های ایران و افغانستان افزود: طرح بسیاری از مسائل در سطح ملی با موضوع تجارت با افغانستان، از نشست های برگزار شده در اتاق کرمان آغاز شد و ادامه یافت که امیدواریم بیان واقعیت ها و پیگیری آنها بتواند سایر مسائل را رفع کند.

او با اشاره به اینکه افغانستان روابط تجاری خوبی با هند، پاکستان، چین و ازبکستان دارد، ادامه داد: مسائل با ایران برای تجارت با افغانستان همچنان وجود دارد و همین موضوع مانع رقم خوردن مبادلات مدنظر دو طرف شده است.

قلندری، شرح داد: متاسفانه در مرزهای بین دو کشور سیستم سودجویی شکل گرفته بود که با تلاش ها و تصمیم گیری های مسئولان ایران و افغانستان بخشی از این مسائل حل شده است.

رئیس اتاق تجارت و صنایع غزنی، با اشاره به مسائل حمل ونقل در تجارت دو کشور اظهار داشت: همچنین موضوع ارسال کالا از افغانستان به دبی و یا سایر کشورها و سپس ورود غیرقانونی آنها به ایران موضوعی است که باید بررسی و پیگیری شود.

او گفت: اعلام ممنوعیت برای صادرات یا واردات برخی کالاها مسائلی را ایجاد کرده که باید وزرای تصمیم گیر دو کشور برای رفع آنها تلاش کنند زیرا در حال حاضر بهترین فرصت و زمان برای تجارت ایران و افغانستان است.

قلندری، افزود: نشست های رودررو تاجران و معرفی مستقیم تاجر به تاجر از سوی دو طرف، می تواند تأثیر بسزایی در توسعه مبادلات تجاری دو کشور داشته باشد.

رئیس اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست به پیشرفت مذاکرات فعالان اقتصادی افغانستان با بازرگانان کرمانی در حوزه فعالیت های معدنی اشاره و اظهار داشت: باوجود کالا، خدمات، تجهیزات، نیروی انسانی و تکنولوژی در کارخانه های فرآوری صنایع معدنی کرمان امیدواریم تجارت در این حوزه سرعت بیشتری بگیرد.

سیدمهدی طبیب زاده افزود: همواره بر تجارت برد- برد و دو سویه تاکید داشته ایم و باید از ظرفیت های دو طرف استفاده کرد.

او با بیان اینکه همواره در نشست های برگزار شده بر عدم وجود باور جدی به صادرات تاکید داشته ام، اظهار کرد: از برخی گمرکات مرزی از جمله میلک و دوغارون بازدید داشته ام و معتقدم شرایط این دو گمرک برای ایجاد تجارت بزرگ بین دو کشور مناسب نیست.

طبیب زاده اظهار کرد: اتاق کرمان مأموریت بررسی فرصت های سرمایه گذاری چابهار را بر عهده دارد و می داند که چابهار دروازه ورود به افغانستان است که امیدواریم بتوان از بازار بزرگ این کشور استفاده کرد.

رئیس اتاق کرمان اظهار داشت: استان کرمان از نظر حضور نیروی کار افغانستانی و بازرگانان قوی سود می برد و باید برای رفع مسائل آنها تلاش کرد.

او به بخش توسعه بازار و بهبود فضای کسب وکار اتاق کرمان مأموریت داد تا ضمن مصاحبه با تجار ایرانی و افغانستانی مسائل تجارت بین دو طرف را با بیان جزئیات احصا کند تا بتوان به اطلاعات دقیق تری در این زمینه دست یافت و برای حل آنها گام برداشت.

در ادامه این نشست رئیس شعبه کرمان اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان گفت: زیرساخت های لازم برای توسعه تجارت ایران و افغانستان در حال انجام است که البته مشکل اطلاع رسانی بین بازرگانان دو طرف وجود دارد.

سیدمحمدرضا موسوی ترابی شرح داد: در بحث صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ از کرمان به افغانستان اقدامات و پیگیری های خوبی اجرا شده و به محض نتیجه گیری قطعی همه موارد اطلاع رسانی خواهد شد.

او با اشاره به اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان در ارائه اطلاعات مربوط به کشور افغانستان به تاجران ضعیف عمل می کند، گفت: مسائلی در حوزه حمل ونقل، بسته بندی محصولات، عدم شرکت گسترده در نمایشگاه ها از جمله مسائل تجارت بین دو کشور ایران و افغانستان است.

رئیس کمیسیون حمل ونقل و لجستیک اتاق ایران و عضو هیات کنندگان اتاق کرمان، در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه کشور ما برای موضوع ترانزیت افغانستان اهمیت ویژه ای قائل است، گفت: هر دو کشور روابط را بر توسعه مسائل حمل ونقلی قرار داده اند اما لازمه آن به میدان آمدن بازرگانان و انجام هماهنگی های بیشتر بر اساس سیاست های کلی سرمایه گذاری است.

حمید عزت آبادی پور، افزود: در حال حاضر به دلیل کمبود کامیون، خواب کامیون ها در مرزهای ایران و افغانستان به ویژه گمرک دوغارون 15 تا 20 روز است که شرکت ها و کامیون داران این خواب را جزو هزینه های خود در نظر می گیرند و همین موضوع باعث افزایش هزینه های حمل ونقل شده است.

او ادامه داد: در گمرکات این مرزها برخی مسائل ساده مانند خراب شدن یکی از دو باسکول، عدم انطباق شیفت های ورود کامیون ها و ... محدودیت ها و مسائلی را ایجاد کرده که مانع توسعه همکاری ها شده است.

عضو هیات کنندگان اتاق کرمان اظهار داشت: در صورتی که ظرفیت ترانشیپ از ایستگاه مطهری مشهد به افغانستان ایجاد و همچنین راه آهن هرات راه اندازی شود، بسیاری از مسائل حمل ونقل در این رابطه رفع می شود.

عزت آبادی پور، اظهار کرد: مسئولیت پایانه های مرزی از یک ماه گذشته به وزارت راه و شهرسازی واگذار شده و اتاق ایران نیز تفاهم نامه ای را با وزارت راه و شهرسازی برای احصا مسائل مربوطه به امضا رسانده که حل مسائل مربوط به افغانستان در این رابطه پیگیری می شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1360

به "زمان رفع ممنوعیت های تجاری میان ایران و افغانستان فرا رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان رفع ممنوعیت های تجاری میان ایران و افغانستان فرا رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید