قطر جای خوبی برای ایرانی هاست؟

به گزارش تور کیش، در چهار دهه اخیر روابط بین ایران و قطر بر خلاف دیگر کشور های حوزه خلیج فارس از ثبات نسبی برخوردار بوده و کمتر تحت تأثیر تحرکات بیرونی قرار گرفته است. حداقل در مقایسه با دیگر کشور های منطقه از جمله عربستان، بحرین و امارات، این رابطه چندان شکننده نبوده است. حاصل این ثبات، همکاری های دیپلماسی و اقتصادی است که هر دو کشور به سهم خود از آن بهره برده اند.

قطر جای خوبی برای ایرانی هاست؟

نکته درخور توجه این است که درست در تمام مدت این چهار دهه، فوتبال قطر مقصدی برای فوتبالیست های ایرانی بوده است؛ مقصدی که با حضور محمدخانی ها و ابراهیم قاسم پور از دهه 60 شروع شده و تا همین حالا که همچنان چندین بازیکن سابق پرسپولیس و استقلال از جمله رامین رضاییان، شجاع خلیل زاده، روزبه چشمی، پژمان منتظری، امید ابراهیمی و ... در آن توپ می زنند، تداوم داشته است.

البته با پیشرفت زیرساخت های فوتبالی در این کشور کوچک، حالا قطر برای فوتبالیست های ایرانی فقط جنبه مالی ندارد. درست است که هنوز هم بسیاری از بازیکنان ایرانی به دلیل بحران ارزی موجود در کشور پیشنهاد تیم های نه چندان مطرح قطری را هم به راحتی قبول می کنند، ولی حضور ستاره های برجسته از دیگر کشور های دنیا در کنار مربیان نام آشنایی که به فوتبال این کشور می آیند، هر بازیکنی را که دغدغه پیشرفت هم داشته باشد، وسوسه می کند تا حداقل برای یک بار هم که شده حضور در لیگ قطر را امتحان کند. همین حالا حضور سرمربیانی همچون ژاوی ارناندس، لوران بلان و صبری لموشی به اندازه کافی به دیگر فوتبالیست ها انگیزه می دهد که به سادگی از کنار پیشنهاد تیم های قطری عبور نکنند.

با وجود حضور گسترده بازیکنان ایرانی در فوتبال قطر، این کشور، اما همواره مقصد بازیکنان ایران نبوده و امارات را همواره به عنوان رقیبی جدی در این موضوع، کنارش می دیده است. بسیاری از ستاره های قدیمی فوتبال ایران به جای قطر، طعم حضور در فوتبال امارات را چشیده اند و اتفاقا تعدادی از آن ها هم به رستگاری رسیده اند؛ ولی حرکتی شتاب زده از مسئولان ورزش این کشور که نام لیگ امارات را تغییر داده و در آن از واژه ای جعلی به جای خلیج فارس استفاده کردند، یکباره به حضور بازیکنان ایرانی در این لیگ سرانجام داد. البته اختلاف های سیاسی موجود بین دو کشور نیز به این فرایند شتاب بیشتری بخشید؛ امارات متحد سیاست های عربستان در منطقه شد و رفته رفته بازیکنان ایرانی را به سمت لیگ قطر، کشوری که متحد سیاسی ایران در منطقه است، سوق داد.

به این ترتیب، بدون در نظر دریافت ترکیه، چند سال است قطر، تنها قطب فوتبالی در کشور های همسایه است که هم بازیکنان ایرانی برایش جذابیت دارند و هم بازیکنان ایرانی راغب به حضور در آن کشور هستند. فارغ از ستاره های زیادی که از فوتبال ایران به قطر رفته و برگشته اند، این روز ها صحبت از پیشنهاد های کلان باشگاه های این کشور به ستاره های فوتبال ایران، به ویژه دو باشگاه پرسپولیس و استقلال است؛ از پیشنهاد به کنعانی زادگان گرفته تا مهدی قائدی.

با وجود رقم بسیار درشتی که تیم های قطری، درمقایسه با فوتبال ایران، به این بازیکنان پرداخت می کنند، اما همچنان یک سؤال آزاردهنده ذهن مخاطبان فوتبال را درگیر کرده است؛ آیا قطر جای خوبی برای ایرانی هاست؟

پاسخ دادن به این سؤال، سخت و تا حدودی غیر ممکن است. اگر قرار باشد از لحاظ آماری به این پرسش پاسخ داد، باید گفت خیر. دلیلش هم این است که از بین بی شمار بازیکن ایرانی که به فوتبال قطر رفته اند، فقط عده ای انگشت شمار در فوتبال خوشبخت شده اند و بقیه فقط برای چندصباحی جیبشان را پرپول کرده اند. با این حال، شاید موفقیت همان عده انگشت شمار باشد که نگذارد بازیکنان ایرانی به راحتی قید پیشنهاد های قطری را بزنند.

بزرگ ترین ستاره ایرانی که از فوتبال قطر به فوتبال اروپا رسیده و چهره شده، علی دایی است. اسطوره فوتبال ایران بازیکن السد قطر بود که چشم آلمانی ها را گرفت. البته درخشش علی دایی در تیم ملی هم مزید بر علت بود، اما حضورش در السد، به انتقالش به فوتبال آلمان و باشگاه آرمینیا بیله فیلد سرعت بخشید. دایی رفت و در اروپا آن قدر درخشید که سرانجام به عضویت باشگاه بزرگ بایرن مونیخ درآمد.

دیگر مثالی که مُد روز است و می توان داغِ داغ به آن استناد کرد، مهدی طارمی است؛ مهاجم سابق پرسپولیس بعد از حضور در الغرافه قطر، بارش را بست و راهی فوتبال پرتغال و باشگاه ریوآوه شد. مهدی این روز ها یکی از سرشناس ترین فوتبالیست های ایرانی در دنیاست که با درخشش بی نظیرش در ترکیب این روز های پورتو، خیلی ها را مات و مبهوت گذاشته است. البته یکی، دو چهره دیگر فوتبال ایران نیز از قطر به لیگ های اروپایی رفتند، اما توفیقی را که دایی و طارمی پیدا کردند، به دست نیاوردند.

به غیر از علی دایی و مهدی طارمی، فوتبال ایران سه چهره بین المللی دیگر هم دارد که نه از قطر، بلکه از فوتبال امارات به سطح یک باشگاه های دنیا رسیده اند؛ علی کریمی، جواد نکونام و مسعود شجاعی. هر سه بازیکن درحالی که شایعه شده بود با رفتن به فوتبال امارات به فوتبالشان سرانجام می دهند، به دو لیگ معتبر آلمان و اسپانیا رسیدند و در سطح عالی این دو کشور مدت ها بازی کردند.

حالا آیا می شود فوتبالیست های ایرانی با استناد به همین چند نفر، با پذیرفتن پیشنهاد تیم های قطری، پلی برای رسیدن به سطح اول فوتبال اروپا برای خودشان ترسیم کنند؟ پاسخش دوباره نیاز به پیشگویی دارد و تقریبی خواهد بود؛ ولی می شود این طور نتیجه گیری کرد که فارغ از پیشنهاد تیم های این کشور، انگیزه و تلاش خود بازیکنان است که می تواند سکوی پرتاب آن ها شود.

برای روشن شدن موضوع می توان دو مورد علی دایی و مهدی طارمی را زیر ذره بین برد. علی دایی زمانی از فوتبال قطر ترنسفر شده که فوتبال این کشور مثل این روز ها زیر ذره بین رسانه های مختلف دنیا نبوده است. طبعا کیفیت کار علی دایی، او را به بوندس لیگا رساند. درباره مهدی طارمی نیز شرایط به گونه ای دیگر برجسته شده است؛ برخلاف درخشش این روز های السد و الدحیل به عنوان تیم های متمول و سرشناس قطری، مهدی در تیم الغرافه توپ زد و بعد ها چشم غول های فوتبال قطر را هم گرفت، اما به جای پاسخ دادن به پیشنهاد کلان مالی آنها، تصمیم گرفت پیشنهاد ناچیز ریوآوه در پرتغال را بپذیرد تا از آنجا به سطح اول فوتبال اروپا برسد. او این روز ها در پورتو، یکی از برترین تیم های تاریخ پرتغال بازی می کند و خوش شانس است که می تواند در لیگ معتبری همچون لیگ قهرمانان اروپا برای تیمش به میدان برود.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: toure-kish.ir شناسه مطلب: 1617

به "قطر جای خوبی برای ایرانی هاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطر جای خوبی برای ایرانی هاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید